У Брюсселі відбулася зустріч міністрів закордонних справ Північноатлантичного альянсу, присвячена 75-річчю створення Альянсу, в рамках якої проходить зустріч Ради Україна — НАТО. Кілька важливих заяв зробив генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг. Зокрема він повідомив, що підтримка України — інвестиція в безпеку. І сторони обговорять, як зміцнити співпрацю і як просунути Україну до членства в НАТО. Столтенберг також наголосив, що одна з головних тем зустрічі — практичні потреби України, інформує FREEДОМ.
“Союзники розуміють невідкладність, і тому я також вітаю заяви від кількох союзників про надання Україні більшої кількості боєприпасів і більшої кількості систем. Вони також розуміють невідкладність активізації зусиль, коли йдеться, зокрема, про протиповітряну оборону (ППО). Тому ми з союзниками тепер повернемося і вивчимо запаси, з’ясуємо, чи є якісь способи надати Україні більше систем, зокрема Patriot (“Петріот”)”, — заявив генсек НАТО.
Україна гостро потребує систем протиповітряної оборони “Петріот”. Про це сьогодні також заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Протиповітряну оборону він також обговорив із державним секретарем США Ентоні Блінкеном і своєю німецькою колегою Анналеною Бербок.
“Я прибув сюди на тлі триваючих безпрецедентних російських ракетних атак і атак дронів. Буквально вночі місто Харків було обстріляно десятками безпілотників. На жаль, Росія систематично руйнує українську економіку, вбиває українців і знищує наші міста, що відповідає російській стратегії зі стирання України з карти. Отже, я не хочу зіпсувати вечірку, день народження, але сьогодні моїм головним меседжем будуть системи “Петріот”. Тому що порятунок життів українців, порятунок української економіки, порятунок українських міст залежить від наявності в Україні систем “Петріот” та інших систем ППО. Ми говоримо про “Петріот”, тому що це єдина система, здатна перехоплювати балістичні ракети. І тільки в березні по Україні було випущено 94 балістичні ракети. Але забезпечення системами “Петріот” залежить від союзників. У них їх багато. Так що це буде моїм основним завданням сьогодні”, — наголосив Дмитро Кулеба.
“Ми почули голосно і ясно те, що сказав міністр закордонних справ, і я також хотіла б наголосити, що ми бачимо, що відбувається в Україні, розуміючи, що ППО потрібна зараз. Тому що саме зараз школярі дійсно мають бути в безпеці, тому що порт в Одесі має бути захищений. Німеччина є співголовою коаліції щодо потенціалу. Тому, після рішучого заклику міністра закордонних справ України, ми знову закличемо Європу, щоб усі перевірили, де знаходиться їхня ППО, щоб ми змогли забезпечити Україну”, — запевнила міністр закордонних справ Німеччини.
Союзники мають надати Україні швидку військову допомогу, боєприпаси та ППО, зокрема системи Patriot. Таку заяву на брифінгу в Брюсселі зробив міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.
Очільник МЗС висловив сподівання, що під час сьогоднішнього засідання Україна — НАТО союзники зможуть ухвалити подальші кроки щодо підтримки України.
“Ми маємо багато систем протиповітряної оборони, таких як Patriot, які ми самі не використовуємо, а от Україна зазнає інтенсивних атак щодня — 24/7. Тому ми маємо передати ці системи, які не використовуємо, Україні, щоб вона могла захистити своїх людей, цивільну інфраструктуру, а також енергетичну інфраструктуру”, — акцентував міністр закордонних справ Естонії.
Як повідомлялося, Росія сьогодні вночі, 4 квітня, знову атакувала Харків і область. Противник застосував 20 ударних дронів “Шахед” (Shahed), атака проводилася кількома ударними хвилями. Один із безпілотників влучив у дах триповерхового житлового будинку.
Коли на місці влучання почали працювати рятувальники, які займалися деблокуванням чоловіка з-під обваленої плити перекриття під’їзду, російські війська завдали повторного удару. Троє рятувальників загинули на місці. Ще одна жінка загинула внаслідок влучання безпілотника в 14-поверховий житловий будинок. 12 осіб дістали поранення.