Міжнародний олімпійський комітет (МОК) заявив, що не вимагатиме від російських спортсменів підписувати документ, що засуджує “спеціальну військову операцію в Україні”, для допуску на Олімпійські ігри 2024 року в Парижі. Цю інформацію повідомив Джеймс Маклеод, директор департаменту МОК зі зв’язків із національними олімпійськими комітетами.
Раніше атлетів із Росії та Білорусі в нейтральному статусі допустили до Олімпійських ігор-2024. Таке рішення офіційно ухвалила Виконавча рада комітету МОК.
Як МОК (не)допускає спортсменів із Білорусі та Росії на Олімпіаду
Повністю Росія і Білорусь відсторонені тільки в командних видах спорту. Спортсмени з цих країн можуть виступати тільки в індивідуальних видах спорту і на певних умовах. По-перше, спортсмени не повинні мати стосунку до військових відомств і спецслужб своїх країн. По-друге, атлети не повинні бути помічені в підтримці російської агресії проти України в будь-якій формі. Крім того, російські та білоруські спортсмени не можуть використовувати державне фінансування або фінансування Національних олімпійських комітетів (НОК).
Атлети повинні будуть підписати Олімпійську хартію, але водночас вимагати від спортсменів публічно засудити війну в Україні МОК не планує.
“Ми не будемо просити спортсменів підписувати будь-що на додаток до того, що підписують усі інші. Як ви пам’ятаєте, МОК змінив умови участі в Іграх у Парижі, попросивши всіх охочих погодитися з мирною місією олімпійського руху. Це стосується кожного спортсмена, який поїде на Ігри”, — заявив директор департаменту МОК зі зв’язків із національними олімпійськими комітетами Джеймс Маклеод.
Крім іншого, на Олімпійських іграх-2024 заборонено рекламу російських брендів. Атлети з Росії та Білорусі не зможуть узяти участь у параді під час церемонії відкриття і не будуть відображені в медальному заліку.
На Олімпійських іграх у Парижі не згадуватимуть Росію та Білорусь, заборонено кольори державного прапора на формі та символіці. МОК розробив окремий гімн без слів і емблему для “нейтральних” атлетів у зелено-білих тонах.
Загалом, за підрахунками МОК, на Олімпійські ігри в Парижі можуть бути відібрані 54 спортсмени з Росії та 28 з Білорусі.
Тим часом мер Парижа Анн Ідальго заявила, що в місті не будуть раді російським і білоруським спортсменам.
“Я хочу сказати російським і білоруським спортсменам, що їм не раді в Парижі. А українським спортсменам і всьому українському народу хочу сказати, що ми їх дуже сильно підтримуємо”, — заявила Анн Ідальго.
Україна виступає проти допуску росіян і білорусів до Олімпійських ігор у Парижі навіть у нейтральному статусі. Президент Володимир Зеленський звернувся до французької влади з проханням про недопуск спортсменів із Росії та Білорусі.
“Ми не хотіли б, щоб вбивці або ті чи інші спортсмени, які представляють терористичну організацію під назвою Росія, — щоб вони представляли її у Франції під час Олімпійських ігор. Ми хотіли б, щоб Франція в цьому гуманітарному аспекті була повністю на боці справедливості. У цьому випадку — на нашому боці”, — заявив Володимир Зеленський.
Думки експертів
Як можна розцінювати рішення Міжнародного олімпійського комітету про допуск спортсменів із Білорусі та Росії на Олімпіаду-2024? Чи мають вони право виступати під нейтральним прапором? Чи може ще змінитися рішення МОК? Як російські спортсмени просувають пропаганду Кремля? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Марія Мезенцева, голова постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї Ради Європи;
- Жан Беленюк, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань молоді та спорту;
- Стелла Захарова, олімпійська чемпіонка, віце-президентка Української федерації гімнастики;
- Франк Вячорка, радник лідера опозиції Білорусі Світлани Тихановської.
МАРІЯ МЕЗЕНЦЕВА: Ми вимагаємо не допускати російських спортсменів ні під яким прапором
— У нас була резолюція, яка закликає не тільки Францію, а й усі інші країни, що беруть участь в Олімпіаді-2024 у Парижі, не допускати російських і білоруських спортсменів. У Франції зараз активно готуються до Олімпіади, вже продають товари в символіці.
Франція залишається дуже солідним партнером України в озброєнні, санкціях, підтримці біженців, тому ми хотіли б, звісно, бачити більш жорстку реакцію. Наприклад, скасування шенгенських віз для тих російських спортсменів, які відкрито підтримують агресію Кремля. І таке ще може трапитися. Ми будемо продовжувати наполягати.
Також резолюція пропонувала не допускати російських спортсменів ні під якими прапорами. За це виступали дуже багато знаменитих українських олімпійців із різних регіонів і Міжнародний олімпійський комітет. Дуже важливо здійснювати подальшу роботу.
ЖАН БЕЛЕНЮК: Росія використовує своїх спортсменів як рупор пропаганди
— Наша консолідована думка полягає в тому, що представники Росії та Білорусі не повинні брати участь у міжнародному олімпійському русі, і загалом бути у спорті. Те, що їх допускають навіть у нейтральному статусі, ми вважаємо помилкою.
Війна триває щодня, обстріли щодня вбивають населення України. Спортсмени, які підтримують кремлівський режим і закликають своє населення відправляти гроші на російську армію, я вважаю, не мають жодного морального права бути присутніми на подібних змаганнях.
Була рекомендація і вона дала можливість федераціям переглянути свою політику і допустити деяких спортсменів, які пройшли через певне сито, щоб вони були незаплямовані в якійсь пропаганді. Але дуже багато запитань щодо того, яким чином це відбувалося. Ми знаємо, що дуже багато федерацій допускають спортсменів, які були викриті в різних пропагандистських заходах, які стояли біля Путіна і розповідали про велич Росії.
Офіційне засудження російської агресії в Україні було б реальним проявом позиції спортсменів. Природно, вони б цього не зробили, і, відповідно, не потрапили б на Олімпійські ігри.
Деякі російські спортсмени відмовляються виступати на Олімпійських іграх без російського гімну і символіки. Подивимося, може ця тенденція триватиме і ніхто з них взагалі не поїде на змагання.
Скільки було у РФ корупційних скандалів, зокрема й у спорті, і Кремль використовує спортсменів як рупор пропаганди. І при цьому вони постійно намагаються сказати, що спорт має бути поза політикою.
Деякі українські спортсмени змушені перебратися в інші країни для того, щоб мати необхідну інфраструктуру для тренувань через те, що в Україні Росія її нищить. Деякі втратили своїх близьких, друзів та родичів.
СТЕЛЛА ЗАХАРОВА: З наближенням Олімпійських ігор ситуація буде загострюватися
— Міжнародний олімпійський комітет, я вважаю, занадто лояльно ставляться до російських і білоруських спортсменів. Я навіть не можу назвати цих атлетів людьми. Їх потрібно безжально знищувати, стирати, в яких би міжнародних інституціях вони не були присутні, а тим більше в спорті.
До участі в Олімпійських іграх МОК уже допустив 12 росіян і 7 білорусів. Передбачається, що загальна їхня кількість буде 54 і 28 спортсменів відповідно. Їм заборонили використовувати національну символіку, придумали якийсь спеціальний нейтральний прапор і заборонили виходити на відкритті та закритті Олімпіади. Цього недостатньо.
Потрібно ухвалити адекватне рішення про те, щоб не допускати на Олімпійські ігри спортсменів із Білорусі та Росії. У багатьох міжнародних федераціях сидять російські представники та лобіюють інтереси для того, щоб російські спортсмени виступали індивідуально. За це платять гроші.
З кожним днем наближення Олімпійських ігор ситуація буде загострюватися все більше і більше. Мало того, що ми щодня відчуваємо на собі вибухи ракет, наші молоді хлопці гинуть, так ще й спортсмени відчуватимуть на собі натиск з боку Міжнародного олімпійського комітету.
Спортсмени з РФ перебувають під впливом російської пропаганди. В Україні присутні демократія і свобода слова, а там нічого такого немає. Там одна рука диктатора, який як скаже, так воно і буде. Я прекрасно розумію, що ці спортсмени залякані й у них немає шансу на свободу слова. Але те, що вони практично всі військовослужбовці, я можу про це сказати та підтвердити.
ФРАНК ВЯЧОРКА: Багато спортсменів у Білорусі були репресовані
— Усі, хто підтримав путінську війну і підтримував терор Лукашенка, не повинні брати участь у міжнародних змаганнях і в Олімпійських іграх. Абсолютно правильно те, що були зняті лукашенківські спортсмени. Водночас нам частково вдалося домогтися участі білоруських спортсменів, які були репресовані.
Понад 1 тис. найкращих спортсменів, які брали участь у протестах 2020 року, було звільнено. Багато хто змушений був емігрувати, а інші потрапили до в’язниць. Дуже важливо, щоб вони мали можливість виступати. Це було сильним жестом. Багато збірних взяли репресованих білоруських спортсменів до свого складу.
Читайте також: Пропаганда на експорт: викриття іноземних глашатаїв Кремля