Різке скорочення попиту на споживчі кредити та іпотеку в Росії пов’язане з нестабільністю економічної ситуації та погіршенням перспектив громадян на майбутнє. Про це сьогодні, 2 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив доктор економічних наук, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.
“Схильність до отримання кредиту, перш за все, залежить від позитивності та впевненості, очікувань на довгострокову перспективу. Тобто впевненості в завтрашньому дні: у збереженні рівня доходу, постійному працевлаштуванні тощо”, — сказав він.
Як приклад він навів іпотеку на житло, як показник впевненості громадянина в тому, що він має намір проживати в країні протягом тривалого часу.
“Думаю, це ознака погіршення очікувань, погіршення впевненості у власному майбутньому, саме у власному майбутньому конкретних індивідуумів, які є споживачами кредиту. І, загалом, погіршення споживчих настроїв надалі призведе до зниження економічного розмаїття, рівня диверсифікованості російської економіки”, — вважає Жаліло.
Експерт підкреслив, що в довгостроковій перспективі російська економіка ризикує зіткнутися з колапсом через надто високу концентрацію навколо тільки певних процесів.
“У даній ситуації, звичайно, військово-промислового комплексу. Тобто це не йде на користь ні доходам людей, ні доходам державного бюджету. У глобальне середовище Росія вже не включена належним чином… Але і в цьому плані перспективи будуть тільки негативні”, — підсумував Ярослав Жаліло.
Читайте також: Економіка РФ починає пожирати сама себе — розбір російського економіста
Нагадаємо, російські громадяни різко скоротили попит на споживчі кредити та іпотеку. З жовтня 2023-го по березень 2024 року кількість заявок на отримання споживчих кредитів впала на 8,7% (на 2,07 млн одиниць), а на оформлення іпотеки — на 28% (0,14 млн одиниць). Це випливає з даних Національного бюро кредитних історій.