Ксенофобія у Росії є частиною державної політики, вона заохочується владою на побутовому рівні. Водночас останні заяви з Кремля свідчать: влада боїться, що ксенофобія вийде за межі окресленого для неї кола. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав головний редактор журналу “Поистине”, політолог Руслан Айсін, коментуючи сплеск ксенофобії у РФ після терористичного акту в “Крокус Сіті Холі”.
“У Росії це [ксенофобія] — частина державної політики: постійна підтримка рівня високого градуса ксенофобії передусім, звісно, до мусульман, до неросійських народів, наразі — до українців. Обов’язково має бути якийсь зовнішній ворог, який не дає жити бідній Російській імперії. І тому пошук внутрішніх та зовнішніх ворогів є внутрішньою частиною цього буття, цього простору”, — коментує Айсін.
Водночас він вважає, що Кремль намагається утримати ксенофобію під контролем.
“Вони [російська влада] зараз про це проговорюються досить відкрито. Вони бояться, що цей рівень міжнаціонального конфлікту може вийти за межі окресленого кола, що вони можуть отримати певну розрізнену вторинну енергію. Знаєте, китайці мали таке поняття, що означає розлив войовничості. Приблизно цього вони бояться. Але я думаю, що загалом вони контролюють, звісно, ситуацію”, — зазначив політолог.
Однак гість ефіру не виключає, що ситуація може вийти з-під контролю, адже разом із радикалізацією російського шовінізму радикалізуються і настрої народів Росії, які від нього потерпають.
“Адже, розумієте, це палиця з двома кінцями. Можна, звичайно, нескінченно накручувати цю істерію, нав’язувати ідеологію “русского мира”, але тут же ти отримуєш те, що люди, які протистоять цьому, теж радикалізуються. Є кавказці, є представники північних народів, поволзьких народів, які не просто втомилися, їм просто набридло це все: “русский мир”, Шаман… Щойно ця точка досягне своєї кульмінації, путінську систему одразу почне розривати зсередини. Просто жодних інституційних можливостей утримати її немає, бо немає ані парламенту, ані суду, ані незалежних ЗМІ. Нема на що навіть спиратися, умовно кажучи, перехідному уряду чи комітету національного порятунку. Нічого не буде. Буде радикальна зміна алгоритмів, гірше навіть за 1917 рік”, — вважає Руслан Айсін.
Нагадаємо, 140 людей загинули внаслідок теракту в підмосковному концертному залі “Крокус Сіті Хол” 22 березня. Цей теракт став найбільшим у Росії за кількістю загиблих після Беслана 2004 року.
Розвідка Сполучених Штатів Америки (США) має у своєму розпорядженні дані, що підтверджують відповідальність угруповання “Ісламська держава” (ІДІЛ) за вчинення 22 березня теракту в концертному центрі “Крокус Сіті Хол” у Красногорську Московської області. Про це йдеться в повідомленні Reuters.