У Дніпрі презентували масштабний проєкт, який допоможе українським захисникам після важких поранень адаптуватися до життя поза фронтом. Його амбасадорами стануть ті, хто пройшов війну і впорався з її наслідками, інформує FREEДОМ.
Максим Козорог пішов захищати Україну ще 2014 року. Був командиром взводу, поки не отримав важке поранення. Поруч із військовим розірвалася міна, йому відірвало частину ноги. За 10 місяців Максиму зробили п’ять операцій. Каже, тоді поставив перед собою мету — стати на протез, і пробігти 10 кілометрів.
До неї йшов важко, ціною великих фізичних зусиль. Але ще важче було адаптуватися до життя поза фронтом.
“Найважче було повернутися в соціум. Коли ти кілька років проводиш час на війні — повністю змінюється і психологічний стан, все змінюється. Ставлення до людей, до всього”, — розповідає Максим.
Ветеран каже, йому допоміг спорт, робота з психологами та спілкування з тими, хто теж пройшов війну. У 2023 році чоловікові запропонували стати заступником міського голови Павлограда, опікуватися питаннями військових і ветеранів. А тепер він став ще й першим послом проєкту ТитаниUA.
“Хлопці повертаються до цивільного життя, спілкуються між собою. Це дуже важливо, коли вони, повертаючись, починають спілкуватися рівний з рівним”, — стверджує чоловік.
Тепер завдання Максима, як і інших амбасадорів проєкту, ділитися досвідом із ветеранами, які тільки починають лікування чи реабілітацію. Але спершу вони мають пройти спеціальні тренінги, та вдосконалити навички спілкування із захисниками України та їхніми родинами.
“Розумієте, яка штука, ветеран колись був цивільним, просто сталося так, що він був у таких ситуаціях психотравмуючих, коли йому треба було виживати. І о диво, він чи вона вижили. Важливо ветеранам пояснювати — як краще соціалізуватися в суспільстві, а суспільству — як краще спілкуватися з ветеранами”, — пояснює військовий психолог Андрій Козінчук.
Проєкт ТитаниUA ініціювали в Дніпропетровській області. Він охоплює не лише реабілітації — медичну, фізичну та спортивну. Але й ініціативи, які сприятимуть інтеграції ветеранів у всі сфери життя. І передбачає освітні програми, головна мета яких — виховати шанобливе ставлення суспільства до героїв.
“Цей проєкт охоплює не тільки психологічну реабілітацію, це комплекс заходів, починаючи з реабілітації, навчання, працевлаштування, відкриття ветеранського підприємництва, ветеранського бізнесу. І найголовніше — це надання інструментів розвитку нашим ветеранам”, — наголошує виконувач обов’язків міністра у справах ветеранів Олександр Порхун.
Ініціатором проєкту стала обласна військова адміністрація. До його презентації долучилися понад сто осіб. Самі захисники, волонтери, психологи, громадські діячі, медики та педагоги.
“Насамперед мені б хотілося, щоб наші ветерани долучилися до нашої внутрішньої політики, зокрема й адміністрації, яких ми інтегруємо в різні сфери життя наших департаментів, управлінь, які зможуть надавати допомогу таким самим ветеранам, цивільним”, — каже начальник Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
Проєкт ТитаниUA створювали за принципом рівний — рівному. Його представниками вже зголосилися стати кілька десятків ветеранів, які після важких поранень змогли адаптуватися до життя після війни.
Читайте також: В Україні запрацював перший абілітаційний центр: як допомагають ветеранам та цивільним (ВІДЕО)