Верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель підготував пропозицію до держав-членів Євросоюзу — направити 90% доходів від заморожених російських активів на закупівлю озброєння для української армії. Бельгія підтримала цю ідею. І це важливо, адже 70% російських фінансових активів на території Європи зберігаються в цій країні, повідомляє FREEДОМ.
Дозвіл на використання доходів від заморожених російських активів на закупівлю озброєння може стати поворотним моментом для Києва. За оцінкою глави європейської дипломатії, це дозволить виділяти Україні щороку близько 3 млрд євро. А решту 10% доходів від російських активів перераховувати до бюджету Євросоюзу, щоб використати для підвищення потенціалу української оборонної промисловості.
“Я сподіваюся, що ми зможемо незабаром дійти згоди та обміняти банкноти на зброю, тому що ваші солдати не борються банкнотами, їм потрібна фізична зброя, фізичні інструменти, щоб захистити свій народ”, — сказав верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
Доходи від заморожених російських активів у ЄС до 2027 року можуть становити від 15 до 20 млрд євро. Це — вже після сплати податків.
“Ці гроші, тобто доходи, які приносять заморожені російські активи, по-перше, не належать за фактом Росії, відповідно їх можна конфіскувати. Ми повинні розуміти, що конфіскація навіть просто прибутків від заморожених російських активів, це вже той крок, який означає, що наступним кроком ми можемо перейти до конфіскації самих активів”, — вважає економічний експерт Ілля Несходовський.
На необхідності вимагати конфіскації всіх заморожених активів російського Центробанку наполягає Київ. У ЄС це близько 210 млрд євро.
“Нам також потрібні швидкі рішення щодо конфіскації російських активів. Нам необхідно використати прибуток від цих активів для відновлення, а також для купівлі зброї та боєприпасів… Європі та світу потрібен ефективний прецедент, який змусив би агресора заплатити високу ціну за руйнування, які він спричинив Україні”, — наголосив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
70% російських фінансових активів на території Європи зберігаються у бельгійському депозитарії Euroclear. Тому так важливо було одержати підтримку Брюсселя.
“Я думаю, що це гарна пропозиція, і два роки тому ми вже зробили перший крок. Він полягав у тому, що прибутки від оподаткування прибутку від заморожених активів ми ніколи не використовували для нашого бюджету… Це гарна пропозиція. Я думаю, що ідея спрямувати ці кошти переважно на закупівлю зброї має повний сенс”, — заявив прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо.
Підтримав ініціативу й канцлер Німеччини Олаф Шольц. За його словами, використання доходів від заморожених активів для озброєння ЗСУ стане “потужним сигналом” для Путіна.
“Щодо доходів від заморожених російських активів, які нікому не належать та можуть бути використані ЄС. На мою думку, вони мають бути спрямовані насамперед на забезпечення України необхідними для її оборони озброєннями. Для мене важливо, щоб ми дали цим грошам чіткий напрямок”, — наголосив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Раніше прибуток від російських активів передбачали використати виключно для відновлення України. Але, за словами глави європейської дипломатії, тепер потрібно запобігти подальшим руйнаціям.
Нагадаємо, сьогодні, 22 березня, перед зустріччю лідерів країн Європейського Союзу в Брюсселі прем’єр-міністр Бельгії Олександр Де Кроо заявив, що його країна збільшує і продовжуватиме збільшувати обсяг допомоги для України. Так він прокоментував сьогоднішню російську ракетну атаку проти України.