У Харкові запустили новий проєкт, спрямований на реабілітацію військовослужбовців Збройних сил України (ЗСУ). Відома в місті волонтерка Олена Вовк безоплатно навчає бійців і членів їхніх родин — тату-майстерності. Серед її підопічних — ветерани, які дістали важкі поранення в боротьбі з російським агресором, інформує FREEДОМ.
Харків’янка Олена Вовк — волонтерка з 10-річним стажем — допомагає українській армії та захисникам по всій лінії фронту. За професією педагог, але у 2018 освоїла нову професію, закінчивши курси татуажу.
“Я мріяла колись давно навчатися в медичному університеті, але не вийшло – батьки відправили мене вчитися в педагогічний з художнім профілем. Мені завжди хотілося, щоб це було трохи пов’язано з медициною. Оскільки я не можу піти в косметологію, бо в мене немає медичної освіти, для мене стало близьким малювати на тілі людини”, — розповідає Олена.
Коли почалася повномасштабна агресія Росії, Олені довелося закрити приміщення, де вона працювала, майстри роз’їхалися. Але влітку 2023 року з’явилася нова ідея — залучити до навчання військових, щоб разом розвиватися в цьому напрямку.
Перші три учні, каже Олена, вже отримали певний багаж знань і знову вирушили захищати Україну.
“Вони прийшли, вони не розуміли, але після другого заняття — загорілися. Їм стало цікаво. Але хлопці зараз на фронті, вони хоч із пораненнями, але вирішили далі їхати захищати Україну. Тому вони всі на фронті хоч і пройшли навчання, але повернуться, у них є нова професія, будуть працювати, якщо буде бажання!”, — каже керівниця тату-студії.
Ольга Копанаєва-Кульчицька з позивним “Горобина” — ветеран, служила в батальйоні “Донбас”. Звільнилася з армії у званні капітана в червні 2023 року. Олена Вовк — її особистий тату-майстер. Перше татуювання Рябіна зробила чотири роки тому — воно стало стартом для нового захоплення.
“Знаєте, є портрет Доріана Грея. А це мій портрет, який старіє, а я ні. Це моя така легенда! Коли я захотіла ще одне тату, я зателефонувала Олені і запитала, коли ми будемо робити тату? А вона поставила запитання, ти не хочеш сама стати майстром тату? Звичайно, я вже не могла відмовитися, тому що своє тіло закінчилося, і я вирішила це робити комусь іншому”, — поділилася Ольга.
У Ольги — троє дітей, для багатодітної мами знайти себе в цивільному житті після багатьох років, проведених в армії, було дуже важко. Жінка зізнається, що навчання нової професії дало їй не тільки впевненість у собі, а й можливість переключитися.
“Коли я намагалася шукати роботу і говорила, ким працювала, мені максимум, що пропонували — це охорону в супермаркеті. Це ж не годиться… Дуже добре, що є такі проєкти, де можна себе прилаштувати. У мене ще є руки і ноги, які, Слава Богу, цілі. А є ж хлопці ампутанти, вони взагалі в цивільному житті може десь комусь і потрібні, але самі себе не можуть знайти. Плюс — тут психологічне розвантаження колосальне”, — розповідає жінка.
Щоб навчитися наносити малюнки на людське тіло, новачкам потрібно близько трьох місяців. Навчання, купівля матеріалів і професійне обладнання, на якому працюють військові ветерани, – усе безкоштовно.
Олена Вовк стала учасницею програми двох благодійних фондів, і її проєкт отримав фінансування.
Новина про те, що в Харкові працює ветеранський тату-салон, уже рознеслася містом.
Волонтерка Аріна Черкашина, син якої зараз воює, прийшла, щоб підтримати проєкт і дати можливість попрактикуватися майстру.
“Я намагаюся користуватися бізнесами, які або ветеранські, або добре допомагають — донатять… Хоча б донатять. І я про це знаю, я підтримую саме такі бізнеси, які якось пов’язані з армією, з війною, решта мене не цікавить”, — ділиться Аріна.
Географію свого проєкту Олена Вовк планує розширювати і проводити майстер-класи не тільки в Харкові, а й в інших містах України.
Насамперед хоче підтримати захисників, які втратили кінцівки внаслідок бойових дій, і дати їм шанс здобути нову професію, щоб вони змогли в майбутньому відкрити свій бізнес.
Читайте також: Від чого Зеленський застерігає Захід: підсумки тижня підбиваємо з Михайлом Подоляком