Ціни на продукти в Росії продовжують зростати. 2023 року курячі яйця подорожчали майже на 62%. Путін заявив, що у дефіциті та підвищенні цін винні самі росіяни — стали більше їсти. І переклав всю відповідальність на місцеву владу та керівників підприємств. Ось тільки найбільшими російськими птахофабриками володіють держструктури та колишні чи нинішні чиновники, з’ясували журналісти Forbes. Та й причини кризи зовсім не в збільшеному споживанні, передає FREEДОМ.
Російська економіка тримається на плаву лише за рахунок мілітаризації, упевнені економісти. Мільярди бюджетних рублів, влитих у військово-промисловий комплекс, фактично витіснили ринкові механізми. Але такий ефект недовговічний, вважають експерти.
“Думка, що ВПК транслюється потім у розвиток мирних технологій, не відповідає реальності. Коли упор йде на фінансування військової могутності, ці гроші фактично вимикаються з економіки. Умовне підприємство, яке виробляє військову техніку, отримує гроші, але основні засоби, вкладені у зброю, — це те, що спалюється. Ідуть на фронт і там знищуються”, — розповіла економіст Олександра Осмоловська-Сусліна в інтерв’ю виданню BBC News Російська служба.
Під ручне управління держави переходить дедалі більше процесів, а військовий сектор перетягує основні витрати і кадровий ресурс.
“Економіка зараз працює вище за свій потенціал, вичавлюються всі ресурси — трудові, капітальні. У 2023 році на повне зростання постала проблема нестачі робочих рук. Економіка не може зростати. Якісь підприємства незабаром не зможуть підтримувати роботу”, — заявив постійний професор університету Помпеу Фабра Рубен Єніколопов в інтерв’ю виданню BBC News Російська служба.
Інфляція, подорожчання логістики, відсутність доступу до сучасних технологій. Все це результат санкцій, які ввели союзники Києва через розв’язану Кремлем війну проти України. Тому й ціни на продукти харчування у федерації зростають і знижуватимуться найближчим часом не будуть.
“Щодо самих цін на продукти та їхню якість, ми бачимо те, що вони є певним інструментом для того, щоб стримувати інфляцію всередині країни. Крім того, щоб турбуватися про добробут людей, політичне керівництво Росії має завдання — вони повинні турбуватися про стан візуальної економіки. І один із найпростіших методів контролю — це інфляція. Інфляція, яка була 4%, зараз уже розігналася до 7% — це те, над чим потрібно працювати”, — зазначив економіст Ukraine Economic Outlook, експерт з економічного прогнозування та високоризикових активів Адріан Пантюхов.
Не слід забувати і про брак кадрів у харчовій промисловості — через неможливість конкурувати у заробітній платі з військово-промисловим комплексом. А також через мобілізацію та масову еміграцію. За даними дослідницького центру порталу SuperJob, у 2023 році дефіцит кадрів відчували 85% російських компаній. З нестачею співробітників зіткнулася майже третина промислових підприємств.
Читайте також: Швидке зростання виробництва у військовій сфері створило проблему в економіці РФ — розбір Уса