Данія, Швеція та Фінляндія заявили, що підписали угоду про оборонне співробітництво зі США через кризу безпеки в Європі. А спровокувала її Росія. Угоди, зокрема, надають можливість американським військовим дислокуватися на території цих країн. Глави зовнішньополітичних і оборонних відомств Данії, Швеції та Фінляндії наголосили, що Москва становитиме серйозну загрозу для Північної Європи в найближчому майбутньому, повідомляє FREEДОМ.
Колишній прем’єр-міністр Фінляндії Александр Стубб, який лідирує в президентському рейтингу, заявив, що не підтримуватиме жодних стосунків із Росією, доки вона не закінчить війну проти України. Згідно з останніми опитуваннями, Стубб користується найбільшою підтримкою фінів — за нього готові проголосувати 24% громадян.
“Політично не буде жодних стосунків ні з президентом Росії, ні з російським політичним керівництвом, поки вони не припинять війну проти України. Вони є агресором, тому в цьому сенсі не буде жодних політичних відносин. На прагматичному рівні очевидно, що наші прикордонники і дипломати продовжують співпрацювати, але Росія не є основною складовою нашої зовнішньої політики”, — сказав Стубб.
Наприкінці листопада 2023 року Фінляндія закрила останній із восьми пропускних пунктів на кордоні з Росією через наплив нелегальних мігрантів. За даними МЗС Фінляндії, від початку листопада через кордон із Росією приїхало понад 500 прохачів притулку. Серед них — громадяни Сирії, Ємену, Іраку, Сомалі та інших країн, яких російські прикордонники пропускали без документів, що дозволяють перетин кордону.
Опівночі 14 грудня Фінляндія відкрила два прикордонні переходи. Пропрацювали вони менше ніж добу. У Гельсінкі заявили, що кордон із РФ не відкриють до 11 лютого 2024 року. Як пояснила міністерка внутрішніх справ Марі Рантанен, рішення продиктоване національними інтересами.
“Усі пункти перетину кордону на східному кордоні залишаться закритими, за винятком вантажного руху у Вайніккала. Заяви про надання міжнародного захисту, як і раніше, зосереджені в пунктах перетину кордону для морського і повітряного сполучення. Абсолютно необхідно продовжувати закриття східного кордону, оскільки загроза гібридного впливу Росії все ще зберігається”, — повідомила глава МВС Фінляндії.
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що уряд готовий вжити додаткових заходів після закриття кордону з Росією. В уряді працюють над законопроєктом, який дасть змогу розглядати запити від прохачів притулку прямо на кордоні, у прискореному режимі. Фінська влада впевнена, що це допоможе протидіяти гібридному впливу Росії.
“Я думаю, що Фінляндія буде зацікавлена, щоб посилювати власний кордон. Тому що ні для кого не є секретом, що Росія дуже полюбляє використовувати різноманітні гібридні засоби тиску на сусідів, без оголошення війни, але все-таки здійснювати тиск. Достатньо показовий приклад — це масовані штурми кордону Польщі і Литви з боку Білорусії, яка є сателітом Росії. Тому абсолютно не виключено, що це може бути застосовано і проти Фінляндії”, — коментує політолог, доктор політичних наук Петро Олещук.
Угоди про оборонну співпрацю Швеції, Фінляндії та Данії зі США стали наслідком кризи європейської безпеки, причиною якої стала повномасштабна війна Росії проти України. Так пояснили міністри закордонних справ і оборони трьох країн у спільній статті для газети Gуteborgs-Posten. Росія становитиме серйозну загрозу для європейської безпеки в найближчому майбутньому, а отже оборонна співпраця з Вашингтоном “життєво важлива для безпеки Північної Європи”.
“Я думаю, що треба чекати на посилення взаємодії мі сусідами Росії і загалом між цивілізованим світом, тому що світ стає все менш безпечним, в світі посилюються відповідні тенденції агресії. Тому такі угоди є цілком очікуваними і дуже зараз важливими”, — каже Олещук.
Політики наголосили — саме війна, розв’язана Росією проти України, підштовхнула Фінляндію і Швецію до рішення про вступ до НАТО. Північній Європі потрібна довгострокова і реалістична політика стримування Москви, яка базується на зміцненні обороноздатності.
Читайте також: Війна проти України — репетиція і випробування можливостей Росії, що вона може застосувати проти всіх сусідніх країн, — Юргелявічус
Як повідомлялося раніше, у Швеції закликають громадян бути готовими до війни. Міністр цивільної оборони Карл-Оскар Болін закликав шведів побудувати “тотальну оборону країни”. Стокгольм також оголосив, що 2025 року відправить свої війська до Латвії для стримування Росії. У Європейському Союзі обговорюють ідею створення об’єднаної армії. Європа готується до можливого нападу Росії.