Дипломатичне турне Володимира Зеленського до країн Балтії: результати поїздки оцінили експерти 

Президент України Володимир Зеленський та прем'єр-міністерка Латвії Евіка Сіліня. Фото: president.gov.ua

10-11 січня 2024 року президент України Володимир Зеленський провів зустрічі із зарубіжними лідерами. Він здійснив дипломатичне турне країнами Балтії та зустрівся з керівництвом Литви, Латвії та Естонії. 

Від своїх балтійських колег Зеленський отримав запевнення про подальшу фінансову та військову підтримку України.

200 млн євро військової допомоги від Литви

Спільне виробництво зброї, коаліція з розмінування територій України та підтримка України на шляху до ЄС і НАТО. Зокрема, цю тему обговорювали лідери України та Литви на спільних переговорах. 

Зеленський відвідав Вільнюс і зустрівся з президентом Литви Гітанасом Науседою. Подякував литовському колезі за потужну оборонну, гуманітарну та політичну підтримку України.

“У перші дні нашого спротиву повномасштабній агресії надана вами зброя зупиняла російські колони та знищувала окупанта. І донині ваша підтримка нашої держави надзвичайно значуща: зброя, техніка, потужні пакунки, тренування наших воїнів, лідерство Литви в коаліції з розмінування. Усе це надає нам сили”, — заявив Володимир Зеленський.

Також під час зустрічі український і литовський президенти обговорили подальші кроки на шляху євроінтеграції України, питання координації оборонної та фінансової підтримки і саміт НАТО, який відбудеться у Вашингтоні влітку 2024 року. Крім того, Україна і Литва підписали двосторонні угоди. А Литва схвалила пакет довгострокової військової допомоги Україні на суму в 200 млн євро.

“Ми продовжуємо підтримувати відважних українців у їхній боротьбі всіма засобами: військовими, економічними та політичними. На Раді національної оборони ми схвалили пакет довгострокової військової допомоги на суму 200 млн євро. У січні ми відправимо Києву боєприпаси, генератори, у лютому — бронетранспортери М577, будемо тренувати українських солдатів. Підписані сьогодні угоди між українською та литовською оборонною промисловістю є ще одним прикладом нашої тісної військової співпраці”, — сказав Гітанас Науседа.

Крім того, країнам вдалося домовитися про спільне виробництво засобів оборони. Йдеться, зокрема, про реалізацію проєктів з розробки та виготовлення БпЛА і засобів радіоелектронної боротьби, а також обладнання для розмінування.

“Він (Путін, — ред.) не закінчить війну, поки ми всі разом не закінчимо її. Я вдячний за нову оборонну підтримку, щодо якої ми домовилися. Не просто за допомогу, а й за спільне виробництво засобів боротьби з дронами – того, що надзвичайно потрібно на фронті. А також за іншими напрямами в оборонному виробництві. Відповідні документи сьогодні укладені”, — наголосив лідер України.

Естонія допоможе посилити обороноздатність України

Оплесками зустрічали Володимира Зеленського 11 січня в парламенті Естонії. Тут український лідер виступив у рамках свого офіційного візиту до країни. 

“І я дякую тобі, Естонія. Я дякую кожному і кожній з вас за підтримку, за ваш вибір на користь свободи. Ми повинні виграти цю битву, яка триває зараз. Ми повинні її виграти не тільки тому, що це битва за наше життя, українського народу. Ми повинні виграти в цій битві не тільки тому, що в ній вирішується доля нашої держави і всіх країн і народів, кому довелося межувати з Росією. У цій битві вирішується, яким буде і зараз, і після нас, і після наших дітей, і після наших онуків глобальне ставлення до свободи”, — сказав глава української держави.

Свою промову президент Зеленський говорив у світшоті з символічним написом естонською Kaitsetahe, що в перекладі означає “воля до захисту”. Його українському лідеру подарувала прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. Сама прем’єрка вела переговори із Зеленським в одязі з жовто-синіми елементами. Проукраїнським був не тільки дрес-код естонських політиків, а й заяви. Так, президент країни Алар Каріс пообіцяв додаткову допомогу Києву в розмірі 1,2 млрд євро до 2027 року. Кошти спрямують на посилення обороноздатності України.

“Ми в цій війні союзники один з одним, на цьому фатальному полі бою. Ми всі разом стоїмо на боці свободи. Тому що, атакуючи Україну, Росія нападає на всі демократичні країни загалом. І тому ця війна – це не щось, до чого можна звикнути, вона сама по собі не вирішиться. Рішення має полягати в тому, щоб агресор пішов. І для цього мають бути докладені зусилля всього демократичного світу”, — сказав Каріс.

Латвія приєднується до Коаліції дронів

Надвечір 11 січня літак Зеленського вилетів із Таллінна до Риги. Латвійська столиця зустріла українського лідера офіційною церемонією, у цій країні він уперше після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну.

За підсумками переговорів латвійський президент Едгарс Рінкевичс запевнив, що Вільнюс підтримуватиме Україну на шляху європейської та євроатлантичної інтеграції. Також Рінкевичс підкреслив, що країнам ЄС необхідно “натиснути”, щоб виконати свою обіцянку про постачання мільйона артилерійських снарядів Збройним силам України (ЗСУ).

“Настав час змінити акценти. Ми дуже багато говорили про те, що ми всі підтримуємо Україну і будемо підтримувати стільки, скільки це буде необхідно. Але, чесно кажучи, головна мета і головний політичний сигнал має бути такий: ми підтримуємо і будемо підтримувати Україну до її повної перемоги над російським імперіалізмом”, — заявив Рінкевичс.

Він анонсував новий пакет військової допомоги Україні. Він включатиме гаубиці, боєприпаси, протитанкову зброю, ракети, всюдиходи, вертольоти, дрони, генератори та екіпіровку. Також Латвія приєднається до Коаліції дронів.

“Вдячний за новий оборонний пакет, про який ми детально проговорили на нашій зустрічі і який дуже допоможе Україні. Маємо чітке розуміння того, що сила наших українських воїнів, наших позицій, нашого майбутнього – це сила, яка гарантує незалежність не тільки Україні, незалежність багатьом у Європі, незалежність вашій державі. Саме тому так важливо, щоб ми й далі працювали злагоджено”, — сказав Зеленський.

Також країни підписали Меморандум про співпрацю у військовій сфері, оборонній промисловості та уклали міжурядовий Договір про надання Україні 500 млн євро на програму з реконструкції, розраховану на три роки. 

Думки експертів

Які результати поїздки президента Володимира Зеленського до країн Балтії? У чому важливість підтримки України з боку Литви, Латвії та Естонії? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Ігор Попов, експерт Українського інституту майбутнього;
  • Володимир Фесенко, політичний аналітик; 
  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник; 
  • Дмитро Левусь, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій.

ІГОР ПОПОВ: Країни Балтії — важливі союзники України

— Війна в Україні дуже залежить від західної допомоги, і найближчим часом ми очікуємо кілька ключових заходів, де обговорюватимуть майбутнє цієї допомоги. По-перше, це зустріч у Давосі, де обговорюватимуть українську “формулу миру”, і Володимир Зеленський особисто представлятиме уточнені та детальніші пропозиції. А 1 лютого в Брюсселі очікується засідання Ради Європейського Союзу, де має бути ухвалено рішення про фінансову допомогу Україні. 

Зараз президент Зеленський збирає союзників і тих, чия позиція спрямована на допомогу Україні, для того, щоб на цих майбутніх зустрічах можна було захистити національні інтереси України і просувати український порядок денний. 

Це правильне рішення, тому що важливо, щоб не тільки українська делегація говорила про ці потреби. Потрібно, щоб говорили і керівники інших країн. Тому, я думаю, це було основним завданням туру президента країнами Балтії.

У нас із Литвою, Естонією і Латвією об’єктивно збігаються геополітичні інтереси. Країни Балтії, напевно, найближче до Російської Федерації. Ще жива пам’ять про перебування у складі Радянського Союзу, про операцію СРСР у 1940 році та примусову анексію території. 

Країни Балтії розуміють, що навіть невелика за масштабом військова операція у Волховському коридорі з території Білорусі в бік Калінінграда відрізає їх від сухопутного сполучення з Польщею. А в Балтійському морі Російська Федерація може влаштувати блокаду і мінування. 

Країни Балтії розуміють, що агресора потрібно зупинити якомога далі від своїх кордонів. Вони є нашими природними союзниками. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Найактивніше Україні допомагають Литва, Латвія та Естонія

— Як я розумію, цей візит до країн Балтії планувався давно. Президент Зеленський мав подякувати нашим найнадійнішим і найпослідовнішим партнерам. 

За відношенням до валового внутрішнього продукту (ВВП) і до військових бюджетів, країни Балтії найактивніше допомагають Україні. Вони віддають набагато більше в цьому структурному плані з точки зору своїх можливостей, ніж інші країни Європи і НАТО. 

Наш союз із країнами Балтії за останні роки тільки зміцнився, перш за все, у зв’язку з нинішньою війною з Росією. Саме країни Балтії найсильніше усвідомлюють, що якщо не вдасться зупинити Путіна в Україні, то вони стануть наступним об’єктом для удару.

Ще за попереднього президента у нас були дуже тісні партнерські відносини з Литвою. І Литва, на мій погляд, навіть випередила Польщу, яка раніше була лідером у цьому плані. 

Зараз, мабуть, саме країни Балтії є найактивнішими і найпослідовнішими нашими партнерами і в Європейському союзі, і в НАТО. Так, країни невеликі, але вони тісно пов’язані з країнами північної Європи і тут відкривається вже ширший альянс. 

Україні потрібен кожен голос підтримки в нашій боротьбі за європейську інтеграцію і за перспективи членства в НАТО. Не випадково на зустрічах із громадськістю у Вільнюсі президент Зелінський якраз порушував питання перспектив членства України в НАТО. 

Цей рік буде роком вашингтонського саміту НАТО, тому ця тема буде однією з пріоритетних. І тут ми діятимемо не поодинці, а з найрізноманітнішими нашими союзниками. 

Литва хоч і невелика країна, але має своє оборонне виробництво. І Литва вже допомагає нам у цьому плані, зокрема, ремонтом військової техніки. 

Через російські ракетні атаки Україна змушена розміщувати частину військових виробництв у країнах Центральної та Східної Європи, зокрема, як я розумію, і в країнах Балтії. Там розвивається сучасне виробництво і надалі, я сподіваюся, коли в Україні буде вищий рівень безпеки, ці потужності перенесуть сюди. 

Зараз один із головних пріоритетів полягає в тому, щоб ми не залежали від коливань політичної кон’юнктури в США, як це сталося зараз. Щоб ми могли самі за допомогою наших партнерів виробляти зброю і боєприпаси. 

Країни Балтії, я думаю, можуть бути дуже активними й ефективними нашими партнерами зараз у плані надання виробничих потужностей, а в перспективі — у плані інвестицій і надання можливостей для спільного виробництва, зокрема, на території України. 

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Україна спільно з країнами Балтії може стати бастіоном західного світу 

— Дуже важливо, що президент Зеленський вирушив саме до країн Балтійського регіону, тому що ці три держави підтримують Україну з перших днів російського вторгнення, з 2014 року. 

Країни Балтії не тільки допомагають Україні, а й закликають інші держави допомагати якомога більше. Особливо в контексті такого складного періоду, коли ми бачимо, як важливо, щоб Україна зберегла свою територіальну цілісність і продовжила боротися з російською агресією.

Важливо, що першою країною в цьому турі була саме Литва. Вона не тільки давня союзниця України, але також це держава-член Люблінського трикутника, куди входять ще Україна і Польща. За цим регіональним утворенням може бути велике майбутнє з огляду на те, що Україна зараз потребує країн, які є членами Євросоюзу і НАТО. 

Нам важливі і Латвія, і Естонія, тому що ці держави перебувають також на вістрі атаки, як і Україна. Ми бачимо, що ці країни стикаються з гібридними діями Росії — це міграційна криза і потенційне загострення ситуації в регіоні Балтійського моря. І якби Росія досягла якихось своїх цілей в Україні, то вона, звісно ж, звернула б увагу на країни Балтії. 

Надалі Естонія, Латвія і Литва будуть надійними союзниками України. І я думаю, що саме об’єднавши зусилля з ними, ми разом зможемо створити нову архітектуру безпеки в регіоні Центрально-Східної Європи. І в майбутньому стати своєрідним бастіоном західного світу перед агресією тоталітарного порядку в сьогоднішній Росії.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Країни Балтії — важлива трибуна для того, щоб донести Європі український порядок денний

— З 2014 року підтримка країн Балтії була принциповою, повноцінною і повноцінною абсолютно в усіх вимірах. Починаючи з військової допомоги, закінчуючи лікуванням поранених українських військових і допомогою українським біженцям. Спілкування президента Зеленського у Вільнюсі з людьми на площі показує зв’язок, який існує між Україною та Литвою. 

Зараз той момент, коли напружені всі зусилля, і коли необхідна їхня консолідація. Зараз відзначається певна пауза, хоча, звісно, на фронті ніякої паузи немає. 

Тому зараз дуже важливими є візити до країн Балтії. До НАТО вступають Фінляндія і Швеція. Цей регіон стає дуже важливим з точки зору тиску на Росію. 

Саме країни Балтії найбільше підтримують Україну на шляху вступу до НАТО. Про це говорив президент у Вільнюсі — що на наступному саміті має бути якесь конкретне запрошення України. Тому що ми бачили ту підтримку, яка була на Вільнюському саміті з боку Литви та інших країн. 

Я думаю, що країни Балтії ще важливі як трибуна для того, щоб донести нашу українську позицію не тільки громадянам Латвії, Естонії та Литви, а й громадянам інших європейських країн. Те, що лунає в країнах Балтії — добре лунає в Європейському союзі. 

Уже деякі країни Європи відкрито говорять, що потрібно готуватися до війни з Росією і продовжувати допомогу Україні. Для посилення цих слів, якраз країни Балтії дуже важливі, оскільки вони є частиною загальноєвропейського простору. 

ІГОР ЧАЛЕНКО: Необхідна консолідація східного флангу НАТО в питанні протистояння з Росією

— У відносинах з країнами Балтії ми не бачили жодного кризового або критичного моменту. Литва, Латвія та Естонія перебувають в авангарді підтримки України і задають тон іншим державам. 

Конкретно для Литви російська загроза нікуди не зникає, у зв’язку з тим, що допомога Україні з боку західних партнерів була об’єктивно недостатньою для тих викликів, які перед нами стоять. 

Росія зараз йде до ескалації, причому не просто інформаційної або дипломатичної, а й військової. І це дуже серйозно. Тому теперішній візит президента України — це не тільки про допомогу нашій державі, а й про консолідацію всього східного флангу НАТО навколо питання необхідної відсічі Російській Федерації.

Ми бачимо, що через різні внутрішньополітичні спекуляції та певну полеміку, на другий план відходить найважливіше — питання колективної безпеки. 

Те, що Литва схвалила пакет військової допомоги — це може стати кроком до інтенсифікації підтримки України.

Читайте також: Литва допомагає Україні на всіх рівнях, — Юрконіс

Прямий ефір