Понад три місяці Авдіївський напрямок залишається найскладнішою ділянкою фронту на Донеччині. Там відбуваються десятки щоденних бойових зіткнень, штурми російської армії та авіаудари. Про ситуацію на напрямку та бойові будні українських артилеристів — у матеріалі кореспондентки телеканалу FREEДОМ Альони Грамової.
Перед новим бойовим виїздом четверо українських захисників набираються сил у невеликій кімнаті у звичайному сільському будиночку. Хлопці збиралися виходити на позиції. На збори, кажуть, не більше пів години.
“Тут у нас здебільшого немає часу, бо ми працюємо з підготовлених позицій. Кожного разу по-різному, зібралися за пів години і поїхали”, — розповіли воїни.
Сухпай у захисників невеликий: кілька пачок чаю, печиво та консервовані персики. Вони в наборі неспроста.
“Персики консервовані ми беремо для того, щоб, якщо ти багато палиш, а багато палиш, тому що багато нервів, тому виходить, що тебе як сушить. Жижа з персиків перебиває цей присмак і тому не хочеться палити”, — пояснив військовослужбовець 47-ї ОМБр “Маґура” з позивним “Чак”.
Будинок бійців перебуває під цілодобовою охороною чотирилапих, евакуйованих із Запорізької області вихованців. Без цих сторожів, кажуть військові, вже не обійтися.
“У нас собачки, які їздять, котики. Ось Юлька, Пончик, два котики. Юлька в нас із Малої Токмачки приїхала, вона хоче подорожувати всією лінією фронту. Малої Токмачки, Оріхового не вистачило, приїхала під Авдіївку”, — розповів “Чак”.
Засніженими дорогами Донеччини дістатися до позицій непросто. Саме ж знаряддя до бою захисники готують за лічені хвилини. Працюють артилеристи з буксируваною гаубицею Д-30, калібром 122 мм. Між собою гармату називають “Танюшею”.
“Це побратима дочку так звуть, і він вирішив її назвати “Танюша”, — сказав воїн.
Ефективна дальність стрільби у гармати близько 13 км. За хвилину по цілях можна зробити до шести пострілів.
Піхота і техніка противника — стандартні цілі для української артилерії. На Авдіївському напрямку бійцям доводилося атакувати й російських штурмовиків.
“Було штурми ми відбивали, також по позиціях працюємо. Ураження [розліт уламків] 250 метрів”, — розповів військовослужбовець 47-ї ОМБр “Маґура” з позивним “Фокс”.
За словами захисників, на Авдіївському плацдармі активність наступу противника не знижується. Свою живу силу російські окупанти не економлять.
“Вони зомбі. Вони йдуть — просто хвиля йде, їх розбивають, йде хвиля, вони переступають трупи своїх. Поранених своїх вони за людей не вважають. Там, наприклад, один другого пораненого тягне, жодного разу я не бачив, щоб вони дотягнули до евакуації. Здебільшого, щойно вони розуміють, що їм важко йти, перше, що вони роблять, — це по кишенях свого ж, забирають ковдру в мороз”, — каже “Чак”.
Боротися за свої території для багатьох тут справа честі. Військовослужбовець 47-ї ОМБр “Маґура” Володимир родом із тимчасово окупованого району Запорізької області. Мріє повернутися додому, навіть якщо його житло вже розбите.
“Я тому й пішов воювати, тому що все окуповано. Не зрозуміло, залишиться квартира ціла, не залишиться. Батьків немає. Ну, треба йти воювати”, — поділився воїн.
На цій ділянці фронту, зазначають військові, утримувати противника непросто. Бойова ситуація тут загострилася в середині осені торік. Лише за 10 січня Силами оборони України на Авдіївському напрямку було відбито дев’ять атак російських окупантів.
Читайте також: Росія дуже далека від захоплення Авдіївки, і їй це не вдасться, — Барабаш
Нагадаємо, як повідомив речник Української добровольчої армії “Південь” Сергій Братчук, на порядку денному головною метою для російської армії залишається Авдіївка. Вони її намагатимуться захопити до так званих виборів президента РФ. Наразі на цьому напрямку спостерігається певне затишшя, яке може бути пов’язане з переформатуванням бойової роботи тих чи інших підрозділів російських окупантів.