Франція завжди була лідером Європейського Союзу, а зараз навіть випереджає час, ініціюючи політичні дискусії всередині Європи. Це вкотре доводить, що Європа не безпорадна і виходить із тіні США, стаючи більш самостійною. Про це сьогодні, 15 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
“Європа ставатиме все більш самостійною, вона виходитиме з тіні Сполучених Штатів. Я так думаю, тому що тенденція, яку ми бачимо, і геополітична конструкція у світі, відносини складаються таким чином, що європейці зрозуміли, що американці не завжди зможуть, навіть якщо захочуть, виконувати свої зобов’язання за лінією сфери безпеки і оборони. Тому, щоб підготуватися до моменту, коли зміниться різко конфігурація, наприклад, коли в президентське крісло сяде Трамп і скаже, що він тепер зосередиться на стримуванні Китаю та недопущенні війни в Тайвані, а європейці все так само покладалися на американську парасольку безпеки в Європі, і самі не підготувалися, звісно, вони таке допустити не можуть, їм потрібен час для переосмислення й розуміння, як їм діяти в нових умовах, що склалися. Тому, я думаю, ми можемо бачити цю політичну активність”, — сказав він.
Дипломат звернув увагу на низку останніх подій у зв’язку з цим.
“Останні візити до США, поїхали Туск і Дуда, які розмовляли, якраз, я думаю, про виконання своїх політичних зобов’язань у межах євроатлантичного союзу американцями. Чи вони продовжуватимуть виконувати свої зобов’язання або зосередяться на одному центрі в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, в геополітичному підчерев’ї, як вони його розглядають, для стримування Китаю. А Європа має рухатися самостійно”, — каже Осипенко.
Після цієї поїздки були політичні дискусії одразу в межах Веймарського трикутника — Франція – Німеччина – Польща.
“Це означає, що якраз ці дискусії продовжаться вже всередині Європи, і Європа почала їх не дарма. У цій дискусії та геополітичній конфігурації змінилася роль і України, і російсько-української війни. Цього не зрозуміли в Кремлі. Україна вже розглядається не як буферна зона і не як прикордоння Європи, і війна десь там далеко, а розглядається ця війна вже як європейська. Особливо це все підкріплено заявами перших осіб російської політики про те, що “дайте нам лінію 1997 року, кордони ніде не закінчуються””, — розповів експерт.
Але, за словами дипломата, Європа за два роки зрозуміла, що умиротворяти Володимира Путіна марно, особливо після того, як він убив Олексія Навального.
“Фактично під час Мюнхенської конференції, де порушувалося питання — що ж робити з Росією — перемагати її чи домовлятися з нею, переформатувати Росію, щоб вона була нейтральною, не була в союзі з Китаєм. І тут вбивство Навального стало останньою краплею або тією соломинкою на горбу верблюда, яка зламала психологічні підходи європейців. 26 лютого Макрон збирав саміт, зібралися понад 20 європейських лідерів говорити про нову європейську політику, де він заявив, що програш Росії забезпечить стабільність і безпеку всієї Європи. Уперше за два роки війни прозвучала така заява від західного політика”, — уточнив Осипенко.
Він зазначив, що раніше в Європі говорили про те, щоб не програла Україна, але ніхто не говорив про перемогу над Росією, бо боялися цього, наслідків, що ядерна країна розвалиться, будуть міграційні потоки, що робити з ядерною зброєю тощо.
“А зараз європейці прийшли до думки, що з цим режимом уже не домовитися, цей режим підпалює весь світ — Африка, Близький Схід, Латинська Америка, Балкани, Корецький півострів. Де можна, намагаються підірвати сформований порядок. Тому європейці зрозуміли, що вони не в безпеці, треба брати долю у свої руки і ставати більш ініціативними”, — додав дипломат.
У зв’язку з цим змінюватимуться і підходи до України. Україні забезпечуватимуть військову та фінансову, енергетичну стійкість, упевнений експерт.
“І буквально за 2-3 місяці ми побачимо, як кардинально змінюватимуться підходи Заходу. Захід шукатиме ресурси навіть при тому, що у них економічна рецесія. Роль і місце України в цьому великому стратегічному плані виживання оновленої Європи змінилися”, — резюмував Руслан Осипенко.
Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон заявив, що, якщо Євросоюз дозволить Росії перемогти у війні проти України, довіра до нього буде “зведена до нуля”. Від результатів війни залежить і безпека Франції, оскільки те, що відбувається в Україні, зачіпає її “життєво важливі інтереси”. Він упевнений, що у разі перемоги Росія не зупиниться в Україні, і в Європі більше не буде безпеки.