У Палаті представників Конгресу США збирають підписи за винесення на голосування пакета допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню. Ініціативна група складається як із республіканських, так і демократичних членів Конгресу. Законопроєкт передбачає, серед іншого, передання Україні близько 60 млрд дол. Раніше рішення було заблоковано в Палаті представників. Якщо петиція збере 218 підписів, тобто — її підтримає більшість членів Палати представників — спікер буде змушений винести питання на розгляд, повідомляє FREEДОМ.
Пакет допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню на загальну суму в 95 млрд дол. легко подолав необхідний поріг кількості голосів “за” у Сенаті США ще в лютому. Рішення застопорилося в Палаті представників. Всьому виною, впевнені експерти, майбутні вибори президента США. Якщо Джозеф Байден і його адміністрація вирізняються різко проукраїнською позицією, то опонент чинного президента — Дональд Трамп — робить ставку на критику нинішньої політики Білого дому і нерідко говорить про можливість перемовин.
“Зараз питання тільки за Палатою представників. І Трамп у принципі намагається не допустити того, щоб Майк Джонсон — спікер Палати представників — поставив це питання на голосування. Сподіваємося, що найближчим часом цей опір буде зламано, буде знайдено якісь можливості для того, щоб великий цей пакет було ухвалено. Або якийсь інший законопроєкт, але про великі й серйозні гроші для України”, — каже дослідник-американіст, директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету імені І. Мечникова Володимир Дубовик.
Однак сценарію перемоги Росії у війні в уряді США не допускають, такий результат не до душі й американському виборцю. Це розуміють обидва кандидати, впевнені експерти. Тому передвиборчі промови Трампа і дії республіканців у Конгресі радять не поспішати трактувати як антиукраїнські.
“Потрібно виходити з того, що заяви Трампа як кандидата, і дії Трампа як президента, відрізнятимуться. Якщо дивитися за першим президентством Трампа, він неодноразово робив позитивні реверанси в бік Путіна, але це не заважало йому запровадити санкції проти “Північного потоку-2″ і заморозити цей проєкт, не заважало йому також ухвалювати рішення про надання Україні Javelin. Це було зроблено саме Трампом, не Обамою”, — коментує доктор політичних наук, політолог Ігор Петренко.
Попри політичні розбіжності всередині країни, уряд США оголосив про черговий пакет військової допомоги Україні. Ракети для Stinger, додаткові боєприпаси для HIMARS, 155-мм артилерійські снаряди, касетні снаряди, протитанкові системи AT-4 та інше озброєння на суму 300 млн дол. Збройним силам України в Пентагоні планують передати в найкоротші терміни. Гроші було зекономлено на контрактах, які Міноборони США уклало замість обладнання, відправленого Києву раніше.
“Це допомога, якої Україна дуже потребує, щоб утримати оборону від російських атак і дати відсіч російському наступу, що триває, на сході та в інших частинах України. Але цього далеко недостатньо, щоб задовольнити потреби України в озброєнні. Само собою зрозуміло, що цей пакет не замінює і не повинен відкладати ухвалення гостро необхідного двопартійного законопроєкту про національну безпеку”, — заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
“Зміни політики США немає стосовно України. Питання 60 млрд стало заручником політичного процесу, електорального циклу виборів і досить жорсткої боротьби між Трампом і Байденом. Білий дім, очевидно, розуміючи складність ситуації, яка є в Україні, вишукує можливості, резерви для того, щоб надавати військову допомогу, і ці 300 млн — пакет — це є таким результатом”, — сказав Петренко.
Щоб гарантувати Києву безперервну підтримку, в адміністрації Байдена планують закласти кошти на допомогу Україні на наступний фінансовий рік. У проєкті бюджету, поданого Білим домом, на гуманітарні потреби Києва виділено 482 млн дол. Сума, як стверджують посадовці, базова, тому цифри, найімовірніше, будуть більшими.
Читайте також: Генсек НАТО презентував річний звіт — що сказав про Україну і розв’язану Росією війну, до чого закликав (ВІДЕО)
Нагадаємо, завідувачка програми славістики в Університеті імені Вашингтона і Лі в штаті Вірджинія, докторка філологічних наук, журналістка Ганна Бродська-Кроткіна вважає, що може бути тільки дві причини, через які спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон блокує допомогу Україні, не виносячи законопроєкт на голосування — це або страх, або ідеологія.