Позитивний сигнал — на Заході триває активна дискусія про передання Україні російських активів або доходів від них (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: Facebook

Заморожені російські активи не зможуть компенсувати збитки, завдані агресією Росії проти України. Про це заявив радник президента України Олег Устенко. За його словами, йдеться приблизно про 750 млрд дол., якщо говорити про прямий збиток. Якщо додати ще й непрямий, то цифра зросте до 1 трлн дол., інформує FREEДОМ.

Використання російських активів для фінансування України підтримала нейтральна Швейцарія. Рада кантонів парламенту країни 7 березня схвалила пропозицію, яка може дозволити використання заморожених у Швейцарії суверенних російських активів для фінансування воєнних репарацій Україні. Тепер Федеральна рада (уряд країни) працюватиме над створенням міжнародно-правової бази, на підставі якої заморожені кошти Центробанку РФ та активи державних компаній країни-агресора зможуть легально переказати до України.

“Факти дійсно дуже чіткі: Росія серйозно порушила міжнародне право. Тому вона має відшкодувати завдані збитки. Зараз тривають міжнародні дискусії щодо механізмів компенсації, і Швейцарія бере участь у них, використовуючи свої знання, навички та весь свій досвід у цій сфері”, — пояснив міністр закордонних справ Швейцарії Іньяціо Кассіс.

Загалом Швейцарія заморозила фінансових активів, що належать росіянам, приблизно на 7,7 млрд швейцарських франків. Це 8 млрд 800 млн дол. США.

На всій території Євросоюзу зберігаються заблоковані російські активи на загальну суму понад 200 млрд дол., але найближчим часом не варто очікувати на їхню повну конфіскацію. Деякі держави-члени ЄС поки що побоюються вилучати російські гроші, очікуючи в цьому випадку аналогічних дій з боку країни-агресора. Інша справа — доходи, які заморожені активи генерують.

“Цьогоріч Україна отримає від 2 до 3 млрд євро, залежно від процентних ставок. Загальний прибуток, отриманий від [депозитарію] Euroclear, може досягти 20 млрд євро до 2027 року. Згідно з проєктом внутрішньої пропозиції Єврокомісії, Брюссель міг би привласнити 97% чистого прибутку, отриманого від заморожених російських активів Euroclear, і перерахувати їх до бюджету ЄС. Потім ці гроші виплачували б щокварталу або двічі на рік і могли б використати на користь України відповідно до різних домовленостей”, — ідеться в публікації видання “Економічна правда” з посиланням на Financial Times.

Передбачалося, що гроші використають як компенсацію збитків, завданих Україні російською агресією. Але ЄС може пустити доходи від російських активів і на закупівлю озброєння для ЗСУ. Для цього потрібне одноголосне рішення всіх країн-членів Євросоюзу.

“Досі ми розглядали можливість використання цього прибутку для підтримки відновлення України. Однак зараз головним питанням в Україні є не стільки відновлення, скільки запобігання подальшим руйнуванням. Мало б сенс використати ці ресурси для забезпечення додаткової військової підтримки України через Європейський фонд миру”, — цитують верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Борреля в публікації на сайті Дипломатичної служби Євросоюзу.

У Міністерстві інфраструктури України вважають, що активна дискусія на Заході про передання Україні російських активів або доходів від них — це позитивний сигнал. Тому Київ розраховує почати використовувати кошти, які поки що належать Росії, вже до початку 2025 року.

“Точно можна сказати, що цьогоріч рішення щодо використання заморожених російських активів будуть ухвалені на рівні відповідного законодавства країн-партнерів. Це вже ми бачимо, що це відбувається. Я думаю, що ми ці кошти в кращому випадку зможемо хоча б частково використовувати наприкінці цього року, але реалістично — це вже наступний рік”, — прокоментував віцепрем’єр-міністр із відновлення України — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков.

Поступовий прогрес у питанні використання заморожених на Заході російських активів фіксують і в Національному банку України. За словами глави НБУ Андрія Пишного, рішення парламенту Швейцарії та інші свідчать про те, що формується глобальне усвідомлення, що кошти країни-агресора можуть і мають бути використані як компенсація, репарації або для підтримки України у війні, розв’язаній Росією.

Читайте також: Україна може отримувати щорічно як допомогу 4-4,5 млрд дол. прибутку від заморожених активів РФ, — Савченко

Нагадаємо, як заявив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон, Лондон готовий надати Києву заморожені активи російського Центробанку. Передбачається, що активи Росії будуть використані як застава до виплати Москвою репарацій. Кемерон зазначив, що Велика Британія прагне єдності з союзниками з G7 та Євросоюзу в питанні передання російських активів Україні.

Прямий ефір