Українські військовослужбовці проходять підготовку з експлуатації та обслуговування систем протичовнових корветів типу Ada, які будують зараз у Туреччині для Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ). Про це сьогодні, 13 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів речник ВМС ЗС України, капітан 3-го рангу Дмитро Плетенчук.
Він зазначив, що ці корвети технічно адаптовані для сучасних реалій війни в Чорному морі.
“Цього року вже перший корвет буде готовий. Важливий той момент, що підготовка екіпажів — це інвестиція фактично в майбутнє України як морської країни, а не як країни біля моря. І, відповідно, зараз відбувається індивідуальна підготовка. Екіпаж корабля — більше сотні людей. Кораблі — це найскладніші механізми в будь-якій армії світу. Відповідно, підготовка екіпажів — найскладніша порівняно з будь-якою системою озброєння… Тут, крім індивідуальної підготовки, ще є колективна. І навіть у країні, яка виробляє серійно ці кораблі, екіпаж після того, як пройде всі види підготовки, ще рік проходить службу на кораблі для того, щоб повністю опанувати цей механізм. Це команда 100 осіб, яка повинна працювати як єдине ціле”, — розповів Плетенчук.
Спікер зазначив, що в країнах НАТО використовуються нові одиниці озброєння, й сама корабельна служба організована за іншим принципом, ніж в Україні.
“І п’ять країн зараз готують наш екіпаж, один тільки, на цей корабель. Відповідно, процес непростий. Починається він із мовної підготовки, звісно, після цього вже кожен фахівець зі своїм обладнанням вчиться працювати. І після цього ще відбувається оцінювання сумісності для того, щоб брати участь у спільних діях із країнами Альянсу. Але це все ще в перспективі. Поки що корвет ще на остаточній стадії, другий теж будується, як ви знаєте. І все це відбувається виключно в контексті того плану, стратегії розвитку ВМС, який був запланований. Для Військово-морських сил дуже важливо те, що з боку вищого керівництва нашої країни є розуміння необхідності цього процесу, є підтримка та є розвиток”, — сказав Плетенчук.
Читайте також: Зеленський ознайомився з будівництвом корветів для ВМС України та зустрівся з українськими військовими в Туреччині (ФОТО, ВІДЕО)
Нагадаємо, корвети типу Ada є сучасними кораблями прибережної зони, які мають можливості протичовнових операцій та патрулювання у відкритому морі з широким використанням у конструкції принципів стелс-технології. Концепція конструкції та бойового застосування корвета типу Ada подібна до концепції літоральних кораблів типу Freedom, розроблених компанією Lockheed Martin для ВМС США. Корвети типу Ada мають потужніше озброєння, потужніші радарні та сонарні системи.
Будівництво корвета “Іван Мазепа” було розпочато у квітні 2021 року. У вересні 2023 року відбулася урочиста церемонія закладки кіля корабля. Планувалося, що у 2022 році корвет буде переправлено в Україну, і вже у 2024 році він мав увійти до складу ВМС ЗСУ. Через війну, розпочату Росією проти України, відправку корвета було відтерміновано.