Доходи бюджету РФ падають, і можливість фінансувати цивільну економіку звужується. Уряду країни-агресора залишається тільки відбирати гроші у бізнесу і населення. Про це сьогодні, 11 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсіц, коментуючи інформацію, що внаслідок санкцій доходи РФ значно скоротилися майже за всіма статтями російського експорту.
“Виникає проблема — де взяти гроші на імпорт? Справа ж не тільки в тому, як формуються доходи бюджету. Потрібна валюта, щоб оплачувати імпорт. І вже віцепрем’єр Бєлоусов каже, що головне завдання — добути валюту для фондування, тобто для оплати імпорту. Тому що без імпорту в Росії почнеться повна катастрофа. Це будуть порожні полиці в магазинах, зупиниться виробництво в багатьох промислових підприємствах. Тому питання де взяти валюту? Уся валюта раніше приходила в достатку від експорту, а тепер звідки? Тепер поставляється метал не за кордон на експорт, а в оборонну промисловість. Купуються рублі, а потрібно обладнання, яке потрібно купити. Як це зробити, якщо немає валюти взагалі?” — сказав він.
Крім того, як повідомляє Reuters, за минулий рік на третину знизився російський експорт, найвідчутніше скоротилися постачання до Європи — майже на 70%. А за даними митної служби, надходження від загального обсягу продажу зменшилися до 425 млрд дол. Водночас збільшилася експортна та імпортна залежність Російської Федерації від країн Азії. Частка російських постачань до цього регіону зросла з майже 50% 2022 року до 72% минулого року.
За словами економіста, залежність економіки від азійських країн для бюджету — це погано, бо раніше Росія продавала нафту і газ до Європи, добре на цьому заробляла, і були дуже навіть прийнятні ціни, тож були високі доходи.
“Але і досить довго Росія, практично більшу частину терміну президента Путіна, жила прекрасно за рахунок величезних нафтогазових доходів. Йому дозволяло це деяким чином щось у Росії ремонтувати і вдавати з себе турботливого государя. А зараз ці всі доходи зникають. Грошей цих немає. Починається податкова реформа для росіян, яка забере у них гроші, і для бізнесу теж, зокрема. Тож у цьому сенсі виникає проблема, що експорт стає проблемною зоною”, — каже Ліпсіц.
За даними професора, торік темпи зростання російської економіки на 4,4 відсоткових пункти були знижені саме падінням експорту. Президент доповідав про 3,6. Якби не було падіння експорту, було б 7,9.
“Але 4,4% ВВП з’їло падіння експорту. Тобто Росія починає втрачати найголовніше джерело свого багатства — експорт. Вона на цьому завжди жила, на цьому завжди процвітала, за рахунок цього фінансувала бюджет та інші свої проблеми. Тому відбувається проста історія: грошей залишається все менше, ці гроші підуть на потреби війни, на оборонку і, відповідно, на все інше в економіці грошей катастрофічно не вистачатиме. І починають обрізати то одну, то іншу статтю цивільних витрат, аж до постачання ліків до лікарень. Тепер у лікарню покладуть, а лікувати буде нічим”, — резюмував Ігор Ліпсіц.
Читайте також: Два роки повномасштабної війни: наслідки для економіки Росії оцінили експерти
Нагадаємо, раніше Ліпсиц повідомив, що уряд РФ збирається змусити населення купувати облігації — вигадано хитру комбінацію.