Завантаження власного ВПК замовленнями — одна із цілей оборонної стратегії ЄС, — Божко

Ярослав Божко. Скриншот: uatv.ua

Одна з цілей оборонної стратегії Європейського Союзу — завантажити замовленнями свій військово-промисловий комплекс. Щоб його “оборонка” працювала на його ж безпеку, і країни ЄС купували для себе, а також для України продукцію своєї оборонної промисловості. Збройні сили України вже розглядаються як потенційний отримувач європейської військової допомоги, і як потенційний елемент загальноєвропейської оборонної політики. Про це сказав голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко в ефірі телеканалу FREEДОМ.

“Для Європейського Союзу залишається важливим збереження національної промисловості та можливість її будь-яким чином завантажити замовленнями, що зараз залежить зокрема від наявності спільних оборонних планів. ЄС їх у такий спосіб намагається створити, щоб було чим завантажити промисловість. Тому що раніше існувала дуже велика проблема, пов’язана з тим, що європейський оборонний комплекс просто потребував нових замовлень. Оборонні заводи Європи не могли знайти той обсяг клієнтів, який їм потрібен. І ми пам’ятаємо, як небагато насправді чимало європейських країн витрачали на свою оборону. Наразі це твердий крок до того, щоб ця політика змінилася”, — коментує гість ефіру.

Він наголосив, що інтерес ЄС полягає насамперед у тому, щоб підняти європейську “оборонку”.

“Оборонна стратегія ЄС почнеться не з об’єднання армії Європейського Союзу в якусь єдину європейську армію. Це якраз все ще абстрактно. А, швидше, — з уніфікації озброєнь скрізь, де використовується зброя європейського виробництва… Це означає, що країни ЄС намагатимуться використовувати насамперед європейську зброю і, зокрема, експортувати її також і в Україну, щоб Україна була сумісна з Європейським Союзом. Щоб, умовно кажучи, у 28 країнах Європейського Союзу всі військові льотчики приблизно були однакові, літали на тих самих типах літаків, були взаємозамінні, їх можна було зручно ротувати всередині Європейського Союзу і, скажімо так, нарощувати цей оборонний союз від політичної до вже більш реалістичної рамки”, — пояснив Ярослав Божко.

Читайте також: Нова оборонна стратегія Євросоюзу — це важливий сигнал для Москви, — німецький політолог

Нагадаємо, 5 березня в Єврокомісії презентували проєкти нової оборонно-промислової стратегії та Європейської програми оборонних інвестицій (EDIP). Ці документи стали відповіддю на російське вторгнення до України, яке змусило Європейський Союз задуматися про оборону.

Прямий ефір