Частини Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей перебувають у воєнній окупації. Для таких територій існує єдиний міжнародно-правовий режим, який визначений і міжнародним гуманітарним правом, який чітко говорить, що вибори на захоплених землях проводити не можна. Про це сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив професор кафедри міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка Михайло Буроменський.
Він нагадав, що за рішенням Нюрнберзького трибуналу, у випадку, коли нема потреби вирішувати, чи застосовується доктрина завоювання, то це випадок той, коли завоювання є результатом агресивної війни.
“Тому в держави-агресорки, окупанта є єдине правило, якого вона має дотримуватися: підтримувати порядок на окупованій території доти, доки територія не буде повернута державі, якій вона, власне, і належить у межах її кордонів. Тому про легітимність тоді ми не могли говорити. І сьогодні ми говорити не можемо, тому що ситуація, в принципі, та ж сама — військова окупація триває. Про це сказала і Генеральна асамблея ООН, коли закликала держави не визнавати жодні анексії, не визнавати жодні референдуми, жодні зміни територій просто тому, що ми маємо ситуацію, яка не змінюється. І, відповідно, і право залишається тим самим, яким воно було”, — пояснив Буроменський.
Він зауважив, що будь-які вибори, які проводяться в умовах воєнної окупації, тобто під контролем фактично окупаційної влади, не можуть бути визнані легітимними.
“Будь-яка думка, висловлена в умовах наявності воєнного тиску, не може мати жодних наслідків, хіба що пропагандистські. Але пропаганда може що завгодно намалювати”, — сказав професор.
Буроменський додав, що будь-які “вибори” на окупованих територіях є фікцією.
Читайте також: Російська влада використовує членів виборчкомів для агітації за Путіна, — подробиці розповів Антонов
Нагадаємо, Центр національного спротиву повідомив, Кремль розраховує, що 30% жителів на тимчасово окупованих Росією територіях України візьмуть участь у псевдовиборах.