Може бути лише дві причини, через які спікер Палати представників Конгресу Сполучених Штатів Америки Майк Джонсон блокує допомогу Україні, не виносячи законопроєкт на голосування — це або страх, або ідеологія. Таку оцінку в ефірі FREEДОМ дала завідувачка програми славістики в Університеті імені Вашингтона та Лі у штаті Вірджинія, докторка філологічних наук, журналістка Ганна Бродська-Кроткіна.
Вона наголосила, що американська допомога Україні сьогодні, по суті, блокується однією людиною — Майком Джонсоном. Цілком можливо, що ним рухає страх.
“Він просто боїться Трампа, бо Трамп не хоче та подає всілякі сигнали Конгресу, що він не хоче, щоб Конгрес схвалював допомогу Україні. І Джонсон боїться Трампа, з одного боку, і, власне, з того самого боку, боїться правого крила своєї партії, яка теж хоче, щоб він допомогу блокував. І загрожує йому, що якщо він надасть цей пакет допомоги на голосування, він злетить зі своєї позиції… Він наляканий і він кар’єрист, як більшість політиків, і цінує більше свою кар’єру, аніж справедливість”, — припустила гостя ефіру.
Однак, за її словами, є й інший варіант, неприємніший: Джонсон блокує допомогу, виходячи з власних антидемократичних поглядів, бо він ідеологічний путініст. На думку Бродської-Кроткіної, це, виходячи з деяких заяв Джонсона, не виключено.
“Якщо він реально абсолютно проти демократії, він буде, звичайно, на боці Путіна ідеологічно. І в нього справді з Путіним є деякі ідеологічні спільні місця. Власне, Путін апелює саме до цієї групи американців, коли намагається заборонити аборти чи говорить про права чи, вірніше, про утиск у Росії прав трансгендерів. І коли Путін виступає проти геїв, це все те, що дуже імпонує Майку Джонсону”, — припускає науковиця.
Вона зазначила, що на той випадок, якщо Джонсон боїться, лідер демократичної меншості у Палаті представників Гакім Джеффріс уже простяг йому руку.
“Він відкрито виступив і сказав, що якщо Майк Джонсон поставить пакет допомоги на голосування, то він, Гакім Джеффріс, гарантує, що його підтримають демократи. Тобто коли республіканці намагатимуться його скинути, вони можуть його скинути більшістю за допомогою голосування, демократи за нього заступляться”, — пояснила гостя ефіру.
Якщо ж Джонсон, блокуючи допомогу, діє з власних переконань, тоді, за її словами, є інші ходи, щоб її розблокувати. Наприклад, петиція про винесення законопроєкту на голосування, оминаючи спікера Палати представників.
“Більшість у Конгресі підтримує Україну. Але так виходить, що праве крило абсолютно захопило владу, меншість, але зараз вона контролює більшість. У цьому є велика проблема. Але є надія все-таки, що рано чи пізно оминути волю Майка Джонсона вдасться. Крім того, і американські виборці, саме республіканці, теж почали тиснути на своїх представників. Є така організація “Республіканці за допомогу Україні”. І вони також почали підвищувати таку активність, намагаючись натиснути на своїх представників. Тож сподіватимемося на краще”, — підсумувала Бродська-Кроткіна.
Читайте також: Для США не допомогти Україні — перестати бути гарантом демократії у всьому світі, — Тізенгаузен
Нагадаємо, президент США Джозеф Байден звернувся до Конгресу зі щорічним посланням “Про стан держави”. У перші хвилини свого звернення президент заявив, що Україна може зупинити російського диктатора Володимира Путіна, якщо їй надати потрібну зброю.