Протягом 10 років окупації Кримського півострова Росія не припиняла репресій щодо місцевих жителів. Порушення прав людини тривають і зараз. На сьогодні відомо про понад 200 політично мотивованих кримінальних справ. Їхні фігуранти перебувають у катівнях або на території Криму, або Російської Федерації. 126 із них — кримські татари. Про це в інтерв’ю телеканалу FREEДОМ розповіла постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева.
“За кожною цифрою стоїть доля людини. 209 політично мотивованих кримінальних справ. Їхні фігуранти зараз перебувають у катівнях або на території Криму, або на території Російської Федерації. 126 із них є кримськими татарами. Але за кожною людиною стоїть ще ціла група людей — її сім’я, її близькі. Фактично постраждалих від репресій окупаційного режиму Російської Федерації дуже багато”, — сказала Ташева.
Вона нагадала, що політв’язні Джеміль Гафаров (обвинувачений у “діяльності терористичної організації”) і Костянтин Ширінг (обвинувачений у “шпигунстві”) померли в кремлівських катівнях на початку 2023 року. Вони не отримували медичної допомоги в пенітенціарних установах Росії.
“Людей зі складними захворюваннями, хронічними захворюваннями досить багато. Понад 30 осіб, які незалежно від діагнозу все одно перебувають у місцях позбавлення волі, хоча могли відбувати так зване покарання принаймні в якихось інших умовах”, — зазначила представниця президента в АР Крим.
Велику кількість людей, за її словами, було насильно викрадено, деяких із них убито.
“За весь період окупації — понад 45 справ, і ми не знаємо, де зараз перебувають 16 осіб. Решат Аметов був першою жертвою серед цивільних осіб. 3 березня 2014 року він вийшов на одиночний пікет перед будівлею Ради міністрів Криму в Сімферополі, був захоплений озброєними людьми з так званої “кримської самооборони”, які були підконтрольні окупаційній адміністрації. Його відвезли в невідомому напрямку, а через тиждень було знайдено тіло Решата з жахливими слідами тортур”, — розповіла Ташева.
Вона зауважила, що російські окупанти проводять постійні обшуки в будинках у людей. Фактично щотижня — новий обшук.
Після повномасштабного вторгнення РФ ситуація стала ще гіршою, зазначила Ташева. Збільшилася кількість політично вмотивованих справ.
“Це цивільні ув’язнені з території Херсонської та Запорізької областей, з інших окупованих територій, які спочатку утримувалися в підвалах у цих областях, а потім були переведені для відбування “покарання” на територію Кримського півострова. Після 2022 року в Криму відкрили два нових СІЗО, де утримують цивільних в’язнів”, — акцентувала постпред.
Вона нагадала, що на півострові немає жодної спостережної місії. Українські організації не мають доступу до півострова.
“Порушень дуже багато. Окупований Крим — це така територія безправ’я, “сіра зона”, де немає жодної спостережної місії. Українські організації не мають доступу до півострова, хоча вони намагаються моніторити ситуацію. Роботу адвокатів там фактично призупинено, бо в багатьох із них відібрали свідоцтва про адвокатську діяльність. Відповідно, вони залишилися просто як цивільні захисники. Звичайно, це ускладнює їхню роботу”, — сказала Ташева.
Для переслідувань в окупованому Криму використовують репресивне російське законодавство. Вони поділили людей на певні групи, доповнила вона.
“Наприклад, якщо це кримські татари, вони є мусульманами, до них застосовують статті про “екстремізм” і “тероризм”. Якщо це етнічні українці або представники інших національностей, їм приписують “шпигунство” або “диверсію”, — уточнила спікерка.
Після 2022 року було зафіксовано понад 600 випадків активного протесту, після чого 625 справ опинилося в “судах” у Криму. Усі вони проходять за адміністративною статтею про “дискредитацію” збройних сил РФ. Людей засуджують або до 10 днів арешту, або виписують великі штрафи, додала Ташева.
“Якщо скласти всі суми штрафів, які були застосовані до наших громадян, вийде понад 18 млн рублів. Усі репресивні методи, які були застосовані в Криму з 2014 року, надалі були перенесені на нові окуповані території, зокрема Херсонської та Запорізької областей”, — резюмувала постпредка президента в АР Крим.
Повна версія інтерв’ю: Крим — приклад колонізаторської політики Росії: ситуацію на півострові та шляхи реінтеграції обговорюємо з Тамілою Ташевою
Раніше керівниця “Кримської правозахисної групи” Ольга Скрипник сказала, що причини репресій РФ щодо кримських татар пов’язані з тим, що країна-агресор боїться протесту в Криму в різних його проявах.