Зміцнення двосторонньої співпраці у сфері оборони — один із векторів українсько-турецьких відносин. Анкара не перший рік працює з Києвом над виробництвом літаків, дронів і корветів. Будівництво одного з них проінспектував президент України Володимир Зеленський під час свого візиту до Туреччини, повідомляє FREEДОМ.
“Значний час ми приділили двосторонній співпраці в оборонній сфері — і на урядовому рівні, і на рівні компаній наших держав досягнуто домовленостей про спільні проєкти. Я дуже радий цьому. Я провів зустріч із представниками оборонно-промислового комплексу Туреччини. Ми готові рухатися максимально оперативно в реалізації обговорюваних проєктів”, — сказав Зеленський.
Раніше Анкара виступила одним із гарантів безпеки Чорноморської зернової ініціативи. І хоча Росія в односторонньому порядку порушила домовленості, а українські Сили оборони самостійно забезпечили надійну роботу “зернового коридору”, Туреччина продовжує співпрацю з Києвом у питанні безпеки в Чорному морі.
“Ми обмінялися думками з питань, що стосуються стабільності в Чорному морі — експортні коридори, безпека судноплавства. Ви знаєте, чорноморська ініціатива дала можливість доставити 33 млн т зерна тим, хто цього потребує, і попередила глобальну продовольчу кризу. Якщо буде висловлено намір для забезпечення нових домовленостей між сторонами, ми, як і раніше, надамо всю можливу підтримку”, — заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
Українська та турецька делегації підписали Угоду про створення системи електронного обміну попередньою інформацією між митними органами двох держав. У такий спосіб, зазначають в Офісі президента України, можна прискорити товарообіг між країнами та знизити кількість митних правопорушень. Президент України повідомив — в оборонній сфері, на урядовому рівні та на рівні компаній досягнуто домовленостей про спільні проєкти.
“Туреччина — вкрай важливий для України партнер у реалізації дуже багатьох економічних, політичних і безпекових питань. Тому весь комплекс політичних питань, які обговорювалися, вони вкрай важливі. Економічна складова, як окремий елемент, є теж вкрай важливою. Тому що товарообіг між Туреччиною та Україною постійно зростає”, — розповів директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Експерти зазначають — економічні зв’язки між країнами традиційно тісні. Туреччина входить до трійки найбільших іноземних інвесторів. Станом на вересень 2023 року турецькі інвестиції в Україні налічували понад 4,5 млрд дол.
“Турецький бізнес зацікавлений в українському бізнесі досить серйозно. Турецький бізнес зацікавлений у контрактах в Україні, який пов’язують із закінченням війни й початком відновлення. Є маса взаємних очікувань, які посилюють і створюють позитивний фон українсько-турецьким відносинам”, — додав Семиволос.
Туреччина готова допомагати Україні й після закінчення війни. Анкара візьме участь у відновленні зруйнованих російською армією українських міст, пообіцяв Ердоган. Під час зустрічі президенти України та Туреччини обговорили реалізацію формули миру та підготовку Глобального саміту миру у Швейцарії. Зеленський наголосив — формат саміту не передбачає участі представників Росії. У Міністерстві закордонних справ (МЗС) Росії умови української формули миру назвали неприйнятними. Насамперед Москву не влаштовує пункт про виведення російських військ з території України.
Читайте також: Туреччину і Росію об’єднує бажання заробити один на одному, — експерт