Багато громадян Росії, побоюючись можливих репресій з боку держави, не брали участі в прощанні з Навальним, — Давідіс

Стихійний меморіал пам’яті Олексія Навального, організований біля пам’ятника жертвам політичних репресій на Воскресенській набережній. Фото: gettyimages.com

Присутність тисяч людей на прощанні з опозиційним політиком Олексієм Навальним стала формою вираження незгоди з політикою російського режиму, але ще багато російських громадян не наважилися прийти через можливі репресії. Таку думку сьогодні, 9 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник незалежного правозахисного проєкту “Підтримка політв’язнів. Меморіал” Сергій Давідіс.

“Певною мірою протести трапилися в трагічній формі похорону та інших заходів: відвідування цвинтаря, покладання квітів, організація меморіалів по всій країні, а не тільки в Москві, де похований Олексій. Однак більш явних і активних протестів — ні, напевно, не могло бути”, — сказав він.

За його словами, присутні на прощанні з російським опозиціонером усвідомлювали можливі наслідки прямої взаємодії з державою.

“І те, що ці люди не поїхали [з країни], найчастіше свідчить про те, що в них є різноманітні зобов’язання — сімейні та інше. Від того, що вони опиняться за ґратами, постраждають їхні близькі, і ніщо не зміниться у світі. Тому більшість у якомусь явному протесті участі не бере, але, коли виникла легальна форма — висловити своє ставлення до Олексія Навального, вони це зробили”, — вважає Давідіс.

Як він наголосив, не всі російські громадяни, які виступають проти агресивної війни і політики режиму, були присутні на прощанні з Навальним через зусилля держави із залякування потенційних учасників заходу.

“Але водночас активні люди в меншості залишаються. І меншість від цієї меншості, яка, незважаючи ні на що, так чи інакше бере участь і в більш активному протесті. Щодня ми отримуємо новини про виходи людей на одиночні пікети, розповсюдження листівок. І ці люди зазнають репресій, поповнюють собою число політв’язнів, і вони з’являються постійно”, — підсумував Сергій Давідіс.

Читайте також: Вбивство Навального: причини та наслідки оцінили експерти

Нагадаємо, біля Борисівського кладовища (Москва) напередодні поховання опозиційного політика Олексія Навального з’явилися посилені патрулі поліції: вранці 1 березня в районі чергували вже десятки силовиків. На ліхтарних стовпах розвісили камери відеоспостереження. У московських вишах погрожували відрахуванням за участь у прощанні з політиком.

Прямий ефір