Нині Пекін боїться, що може втратити європейський ринок, бо відбувся поділ на два табори, світ став біполярним: Китай очолює один табір, США і Європа — інший, і вони вже не знаходять спільних точок взаєморозуміння. Між цими таборами зростає недовіра. Тому спецпредставнику Китаю з питань Євразії Лі Хуею під час турне дуже важливо промацати ситуацію, інтереси, зрозуміти стратегію ЄС, як вона розвиватиметься, чи будуть європейці підтримувати Україну, як довго, чи готові за це платити. Така мета візиту. Про це сьогодні, 6 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
Він нагадав, що Китай розглядає Росію як свою проксі, свою територію і сферу інтересів Китаю.
“До кордонів Європи — це сфера інтересів Китаю. Росія повністю залежна політично, економічно і в інших сферах від Китаю. При тому, що це зробила своїми руками. Цей візит спрямований на те, щоб якраз уточнити зміни стратегічних підходів європейців. Тому ключові столиці, куди він їде — Брюссель, де ключові органи ЄС і НАТО, поговорити там із керівництвом, до Німеччини, Франції і Польщі”, — сказав дипломат.
За словами Осипенка, ці три країни — це Веймарський трикутник, який тільки-но відродився, коли американці тимчасово пішли з Європи у свої внутрішні дискусії.
“Відродження цього трикутника стало можливим через те, що раніше нові члени ЄС і НАТО, та ж Польща, дивилися через голову Парижа і Берліна й орієнтувалися на США, як вони себе поводитимуть. США були домінувальною силою в Європі. Коли Штати “пішли в себе”, відродився цей трикутник. Польща зрозуміла, що необхідно підтримувати стосунки з лідерами ЄС — Німеччиною і Францією, бо Європа трансформуватиметься і змінюватиметься, і вони стануть новими лідерами, локомотивами оновленої Європи. А Лі Хуей їде поговорити з ними, хоче з перших вуст дізнатися про їхні плани, стратегію, як вона реалізовуватиметься, як вона вплине на Китай. І те, що вимагав зняти санкції з Китаю, якраз говорить про те, що миротворчі умови — не основна його мета”, — пояснив він.
Експерт акцентував, що Китай влаштовує продовження війни Росії проти України — послаблюється Захід і послаблюється РФ, потрапляючи у велику залежність від Пекіна. А в Китаю є час, він може чекати.
“Але, оскільки в нього економічна рецесія і проблеми з економікою, його не влаштовує, що дискредитують підприємства і накладають санкції. Це зменшує економічно можливості, додає проблем китайському уряду. Плюс вони турбуються, що Європа стала проактивною, змінюється і стає більш агресивною з погляду Китаю, а це основний ринок збуту для китайських товарів. Якщо зі США, другим ринком, у них не виходить, триває торговельна війна від 2018 року, то з Європою вони намагалися домовитися і зберегти цей ринок за собою, щоб забезпечити свою виробничу базу роботою. Якщо немає ринку збуту, то доведеться закривати заводи, а безробіття — це внутрішня дестабілізація з усіма наслідками, що випливають”, — підсумував Руслан Осипенко.
Читайте також: Москва запустила механізм, у якому вона втрачає позиції, а країни Заходу — набирають, — дипломат
Нагадаємо, спецпредставник Китаю з питань Євразії Лі Хуей вирушив у дипломатичне турне — до країн Євросоюзу, України та Росії. У МЗС КНР повідомили, що головним завданням є сприяння мирним перемовинам Києва та Москви, і закликали не відмовлятися від діалогу.
Раніше Осипенко заявив, що європейці переглянули своє ставлення до війни Росії проти України. Це вже не війна на кордоні Європейського Союзу. Російсько-українська війна тепер розглядається як війна європейців, як їхня особиста війна.