Бельгія готова профінансувати військові потреби України коштом доходів від російських заморожених активів (ВІДЕО)

Заморожені росактиви в Бельгії. Ілюстрація: gettyimages.com

Бельгія висловила готовність профінансувати військові потреби України коштом доходів від заморожених активів Росії. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Раніше Бельгія пообіцяла виділити 200 млн євро на ініціативу Чехії щодо закупівлі боєприпасів для України за межами Євросоюзу, інформує FREEДОМ.

Військова підтримка України була центральною темою розмови міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з главою зовнішньополітичного відомства Бельгії Хаджою Лабіб.

“Подякував Бельгії за додатковий внесок на закупівлю артилерійських снарядів для України… Також наголосив на важливості посилення української ППО, особливо наших спроможностей ППО поблизу лінії фронту”, — написав Кулеба в соцмережі X.

Україна працює з ЄС щодо використання доходів від заморожених російських активів, повідомив глава українського уряду Денис Шмигаль. Бельгія отримала до бюджету 1,7 млрд євро такого прибутку. Частину коштів спрямували на підтримку українських біженців у Євросоюзі, а частину Брюссель може виділити на оборонні потреби України, сказав Шмигаль. Він додав, що Брюссель готовий разом із партнерами розглядати можливість конфіскації російських активів та передачі їх Україні.

“Безумовно, не всі деталі я можу зараз озвучити, але Бельгія готова нас потужно підтримати, зокрема за ці гроші. Але, безумовно, ці гроші порівняно з 200 млрд євро, які заблоковані на рахунках у Бельгії, незначні”, — сказав прем’єр-міністр України.

Раніше використовувати відсотки від доходів за замороженими російськими активами для допомоги Україні запропонувала Фінляндія. Бельгія приєдналася до цієї ініціативи. Але не всі європейські союзники Києва солідарні з Гельсінкі та Брюсселем. Головна перешкода — у національних законодавствах не прописано такого механізму, а отже, ризики оскарження таких рішень занадто великі. Але союзники єдині в думці, що Росія повинна заплатити за агресію.

“Зараз триває створення міжнародної комісії компенсаційної та міжнародного фонду компенсаційного. Це — інструмент, який буде використовуватися паралельно з політичним рішенням про конфіскацію. Усі конфісковані активи будуть акумульовані в міжнародному фонді. Міжнародна комісія ухвалюватиме рішення й, відповідно, комісія ухвалюватиме рішення на основі українського та міжнародного реєстру збитків і руйнувань”, — сказав Шмигаль.

У 2024 році Брюссель планує передати Києву військової допомоги на 611 млн євро. Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умеров за результатами телефонної розмови з главою оборонного відомства Бельгії. Союзники беруть активну участь у коаліції Військово-повітряних сил, і особливо у підготовці українських пілотів. Позиція Бельгії має велику вагу в Євросоюзі, впевнені експерти.

“Повірте, бельгійські політики, так само як і чиновники, вони представляють не тільки Бельгію як країну, як королівство, але й представляють Бельгію як країну-співзасновника спільноти. Впливає на те, щоб поступово позиція як Франції, так і Німеччини змінювалася. На нас чекають виклики вашингтонського саміту НАТО, на нас чекають європарламентські вибори. Тому, звісно, представництво однієї — хоч і маленької територіально, але неймовірно потужної дипломатично країни — для нас таке важливе”, — сказала експертка-міжнародниця Вікторія Вдовиченко.

Конфіскація російських активів має бути спрямована на підтримку України та фінансування відновлення країни, впевнені в українському уряді. Євросоюз, країни “Великої сімки” та Австралія вже заморозили близько 282 млрд доларів. Союзники Києва згодні, що ці кошти повинні залишатися недоступними для Москви, але розходяться в тому, наскільки законним буде повний арешт цих активів. 

Читайте також: Використання заморожених активів РФ: про можливі рішення розповів Фесенко

Нагадаємо, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн 28 лютого в Європарламенті заявила, що відсотки від заморожених російських активів необхідно спрямувати на закупівлю зброї для України.

Прямий ефір