Уперше Європа заговорила про свою стратегічну автономію — у чому інтерес Китаю, пояснив дипломат

Прапори ЄС і Китаю. Фото: ukrinform.ua

Для Китаю Європа дуже важлива. Зрозуміти, як змінюється Європа, яка буде стратегія, наскільки далеко Європа готова зайти у підтримці України, які плани у Європи у секторі оборони та безпеки — це більш важливе завдання, аніж врегулювати конфлікт (як Пекін називає війну Росії проти України). У КНР розуміють, що щодо конфлікту зараз немає основи для його врегулювання. А зняти зріз інтересів усіх учасників для Китаю — це більш важливе завдання. Про це сьогодні, 4 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

“Для Китаю, я думаю, головною метою цього візиту є зробити зріз національних інтересів Європи, яка змінюється дуже швидко під тиском геополітичних пертурбацій, що відбуваються. Європа в Євроатлантичному Союзі стала більш активною навіть, ніж США. США пішли у внутрішню дискусію, а європейці зробили низку заяв, яких навіть не очікували від них. Наприклад, про те, що перемога над Росією забезпечить стабільність і безпеку для Європи, Макрон сказав на саміті в Парижі. Вперше це прозвучало, до цього не було жодної розмови перемогти Росію. Усі говорили про те, щоб не програла Україна, але плану перемоги над Росією не було. Зараз про це говорять”, — сказав він.

Наступна заява про те, що можуть бути введені європейські війська на територію України, наробили багато галасу і навіть змусили Москву знову вдатися до ядерних погроз європейським лідерам.

“Що Москва використовуватиме ядерну зброю проти Німеччини або Франції тощо. Тобто вперше змінюється риторика. Уперше Європа заговорила про свою стратегічну автономію, про те, що вони більше братимуть на себе відповідальності щодо забезпечення своєї оборони та реформування сектору безпеки. Це говорить про те, що стратегія європейців змінюється. І, звісно, Китаю цікаво, тому що Європа — це ж основний торговельний партнер Китаю. І Китай більше ставив на торгівлю з Європою, ніж зі США, тому що там триває торговельна війна від 2018 року зі Сполученими Штатами, яка у 2021-му переросла вже в технологічне протистояння між Китаєм і США. А Європа була менш агресивна і більш поступлива, розвивала програми “15 плюс один”. Китай просував свою ініціативу “Шовковий шлях” навіть у Європу. Китаю навіть продали порти в Середземному морі. У низці країн Китай активно входив у європейські справи”, — пояснив Осипенко.

За словами експерта, стратегія Китаю щодо Європи незмінна від початку повномасштабної російської агресії проти України — роз’єднати євроатлантичний альянс: відокремити Сполучені Штати від Європи.

“Китай розумів, що зі Сполученими Штатами є проблеми, там складніше вести діалог, тому що там єдиний уряд, і уряд бачить Китай як стратегічного опонента. Тому Китай націлився на Європу. Але Європу треба було відокремити від США, щоб із нею працювати. Бо Європа неоднорідна: є Східна, Західна, Південна і Північна. У всіх різні підходи, є навіть опорні точки у вигляді Угорщини в Європі, яка підписує навіть оборонні договори з Китаєм. Тому Китаю легше тут працювати, легше знайти входи, і вони розуміють, де увійти, де вийти”, — уточнив він.

У Європи тільки-тільки почала змінюватися політика щодо Китаю. Якщо США від 2018 року працюють, то європейці змінили свою стратегію тільки в червні 2023 року, а приєдналися до американських санкцій тільки в грудні 2023 року.

“Тобто ось тільки почала змінюватися політика. Тому Лі Хуею дуже важливо розуміти, як далеко готові зайти європейці і хто з них займає яку ключову позицію. Подивіться, куди він їде і з ким зустрічатиметься. Це Польща, Німеччина і Франція. Це Веймарський трикутник, який нещодавно відновив свою дію в межах цієї стратегічної автономії. Раніше він не працював, тому що Польща дивилася через голову Франції та Німеччини, більше орієнтувалася на США. Але оскільки США відійшли, відродився тристоронній політичний діалог. І якраз ці три країни розглядаються як локомотиви оновленої об’єднаної Європи. Не буде вже Східної, Західної, а буде єдина Європа. І ці три країни планують стати локомотивами в оновленій Європі. Звісно, Китаю цікаво знати позиції кожної з цих країн, чи є у них єдиний погляд, чи є розбіжності, дотримуються різних позицій. Тому Китай вивчає зараз Європу”, — розповів дипломат.

Тому, додав Осипенко, для Китаю важливо зібрати максимум інформації з перших вуст про європейців, щоб розуміти, як вибудовувати свою стратегію щодо свого торговельного партнера.

“Тому що торгівля для Китаю — це перший інтерес. Через економічну міць Китаю потім нарощувати свої політичні можливості в міжнародних відносинах. А Європа — головний ринок збуту. Тому як змінюється Європа, для Китаю дуже важливо знати”, — резюмував експерт-міжнародник.

Читайте також: Китай почав говорити про перемовини між Україною та Росією — причини назвав дипломат

Нагадаємо, спецпредставник Китаю у справах Євразії Лі Хуей вирушив у турне. Він відвідає Україну, штаб-квартиру ЄС у Брюсселі, Польщу, Німеччину, Францію. Але почав із візиту до Москви. Як раніше повідомили в МЗС КНР, поїздка Лі Хуея спрямована на “підготовку шляху до мирних перемовин”. За словами політолога Володимира Фесенка, Китай оцінює повномасштабну війну Росії проти України в контексті свого протистояння зі США, і грати суто в інтересах країни-агресора не входить в його плани. Однак, для подальших дій Пекіну важливо знати позиції Києва та Москви.

Прямий ефір