Ситуація на польсько-українському кордоні не покращується. І це проблема, але не глобального масштабу, тут радше політичний контекст, аніж економічний. Тому що зараз переважно все українське зерно йде через Одесу, через морські порти. І ситуація із зерном саме в Польщі, вона не така критична. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.
“Це загальноєвропейський контекст, а не лише про відношення Польщі та України. Ми бачимо мітинги фермерів у різних країнах Європи, це пов’язано з низькими цінами на зерно та також з посиленням загальної аграрної політики ЄС, яка призводить до екологічності виробництва та, відповідно, підвищуються витрати на виробництво агропродукції. Тому протести у Польщі це не лише локальні протести, це й частина таких загальноєвропейських мітингів фермерів”, — зазначив Мартишев.
У свою чергу, голова Центру політичних студій “Доктрина” Ярослав Божко додав, що Польща, швидше за все, не піде на повне закриття торгівлі з Україною.
“Дуже багато товарів Польща хотіла б продавати на український ринок. І тут вона ставить високо не лише інтерес аграріїв, бо в польській політиці багато інших важливих економічних груп представлено. Але я думаю, що через політизованість ситуації польський уряд пішов на такий крок, що сказав, що ми зараз повністю закриємо кордон. І це, насамперед, показник внутрішньої солідарності уряду з протестувальниками, хоча політично вона нічим не продиктована”, — сказав Божко.
Мартишев вважає, що у разі закриття кордону більше збитків зазнає Україна.
“Хоча поляки кажуть, що вони більше програють, але все-таки ми більше програємо, тому що Польща підключена до європейського ринку, і вона є більш стійкою економічно”, — зазначив Мартишев.