У Росії з кожним місяцем з’являється все більше норм, що обмежують права громадян, починаючи від найголовнішого — права на життя. Щонайменше шість норм Конституції РФ більше не працюють — путінський режим їх обнулив за два роки повномасштабної війни проти України. У країні-агресорі нормою стали переслідування, цензура, заборони на виїзд із країни і конфіскація майна, повідомляє FREEДОМ.
Принтер репресивних законів у Росії на повну потужність запрацював від початку повномасштабного вторгнення до України. На найвищому рівні полемізували про введення смертної кари і заборону абортів, водночас в РФ пропонувалося створити міністерство щастя. Міністерство імені Валентини Матвієнко поки що не створили, але ухвалили десятки законів, що скасовують гарантовані Конституцією права і свободи громадян. Наприклад, у РФ проживає до 15 млн ЛГБТ-людей, цілий прошарок населення був утиснений у правах, коли ЛГБТ визнали “екстремістською організацією” наприкінці 2023 року.
Житель Росії Дмитро Скурихін — один із тих, хто потрапив під російські закони воєнного часу. Його засудили на півтора року колонії за “дискредитацію” армії РФ. Слідчий комітет порушив 273 справи про “фейки” і 81 — про “дискредитацію” армії. За статтю “Їм хотілося фашизму. Вони його отримали” співголові правозахисної організації “Меморіал” Олегу Орлову суд призначив 2,5 року колонії. Тоді як свобода слова гарантована 29 статтею Конституції РФ.
“Росія знову стала тоталітарною державою, як була за Радянського Союзу. Пішла від тоталітаризму якоїсь такої недодемократії, але ось зараз все — знову тоталітарна держава”, — сказав правозахисник.
З лютого запрацював закон про конфіскацію майна. 35 стаття Конституції гарантує недоторканність приватної власності, але тепер силові відомства мають право заарештовувати квартири одразу після пред’явлення обвинувачень у “держзраді”, закликах до “екстремізму”, “фейках” про армію та інші “злочини проти безпеки держави”.
Більше не працює і 44 стаття — право на свободу творчості. Путінська цензура прийшла і в кіно, театр, музику. Лідерів думок вносять до списків “екстремістів і терористів”, оголошують “іноагентами”, їхні книжки та вистави забороняють.
“Оголошення письменника “терористом” — такого не було з часів Сталіна і великого терору. Я дуже плідний письменник. У мене 80 книжок. Зараз сидітимуть люди в погонах у великій кількості і за зарплату читатимуть про пригоди Ераста Фандоріна. Це дуже смішно”, — прокоментував письменник Борис Акунін.
Навесні 2023 року Держдума узаконила примусове переселення людей з тимчасово окупованих територій України. Влітку ввела заборону на виїзд строковиків і призваних за мобілізацією. Свобода пересування в Конституції при цьому вказана під номером 7.
Право на життя регулярно порушується путінським режимом. Найостаннішою, найгучнішою і найрезонанснішою справою стала смерть у колонії опозиціонера Олексія Навального.
Читайте також: 10 років окупації Криму: як люди чинять опір на тлі тотальних російських репресій — обговорювали експерти