Рішення Латвії про заборону імпорту сільськогосподарської продукції з Росії та Білорусі має стати відповідним сигналом для Єврокомісії, адже РФ використовує всі отримані гроші на фінансування війни проти України. Про це сьогодні, 28 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Він констатував, що якогось колосального впливу на наявність продовольства з РФ на європейських ринках від рішення Латвії очікувати не доводиться, оскільки це не найбільша країна в Євросоюзі.
“Але це вже сигнал, який вони зробили, проявили політичну волю, тим паче ухвалили це на законодавчому рівні, і понад рік має діяти така заборона. Це дійсно хороший переговорний старт для подібних рішень у контексті роботи Єврокомісії для того, щоб фактично заборонити продовольство з Росії. Чому я про це говорю? Тому що всі гроші, які отримує Росія від експорту нафти, газових доларів чи продовольчої групи, справді спрямовуються на військові дії проти України. І якщо підтримувати економічну країну-агресора, то ми дійсно не будемо бачити припинення цієї війни”, — сказав Марчук.
За його словами, такі обмеження для РФ — це додаткові вкладення в перемогу України. Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради висловив сподівання, що й інші країни ЄС підтримають рішення Латвії. Водночас він звернув увагу, що Литва поки що не готова припинити імпортувати харчові продукти з Росії та Білорусі.
“Але ми маємо розуміти, що ті хвилі, які зараз відбуваються в контексті аграрної політики, зокрема й на кордоні між Польщею та Україною, коли поляки кажуть про те, що дуже багато продовольства йде з України, але за фактом ті продовольчі групи, які зараз осідають у єврозоні, насправді йдуть із Росії. Тому що, якщо подивитись, у 2023 році товарообіг між Росією та країнами ЄС був більшим, ніж у 2022 році. Фактичні обсяги продовольчої групи, реалізованої Росією на території єврозони, у 2023 році перевищили 5 млн тонн у сукупній вартості більш ніж на 2,5 млрд євро — це великі кошти. Це фактично той ринок, на які могли б, напевно, претендувати й польські фермери, пропонуючи свою продукцію. Тому для нас дуже важливі такі сигнали, які підтримують Україну в протистоянні з Росією”, — сказав Марчук.
Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради наголосив, що фактично 10 місяців, коли діє заборона на імпорт української зернової групи, Україна не реалізує зерно в Польщі.
“Але, з усім тим, поляки продовжують говорити про те, що українське продовольство заповнює ринки Польщі, й від цього знижується ціна. Але уточнюю — 10 місяців нічого не продається, ціни просіли на 25%”, — сказав він.
Марчук додав, що українська продукція йде через територію Польщі транзитом.
“Що стосується претензій до України, тут більше надумано й використовується питання України для торгів та як політичні дивіденди на найближчих місцевих виборах”, — переконаний він.
Читайте також: Для РФ великим ударом може стати заборона імпорту посівного матеріалу з Європейського Союзу — подробиці від Гапона
Нагадаємо, що Європа ввела санкції проти РФ, проте не обмежила імпорт її агропродукції. У підсумку, в 2023 році імпорт російських зернових до ЄС зріс у 10 разів. Серед головних споживачів — Іспанія, Італія, Бельгія, Греція і Латвія.