Завдяки скоординованим діям Сил оборони України та держави Україна змогла в умовах розв’язаної Росією війни не втратити аграрний бізнес і повернутися на довоєнний рівень експорту сільськогосподарської продукції. Україна має можливості експортувати зерно, стабільно працює український чорноморський коридор. Програма Grain From Ukraine (“Зерно з України”) та експортний коридор у Чорному морі успішно працюють, що сприяє стабілізації ситуації на світовому продовольчому ринку. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила в. о. міністра аграрної політики та продовольства України (2019 р.), посол з особливих доручень у МЗС України (2022-2023 рр.) Ольга Трофімцева.
“Британська розвідка, зокрема, писала, як не дивно, саме про експорт зерна, наскільки вдало, успішно Україна змогла, завдяки діям Збройних сил України, і злагодженим, стратегічно продуманим діям, не втратити його. ЗСУ є нашими найкращими аграрними експортерами і трейдерами”, — сказала вона.
За словами ексміністерки, аграрний бізнес дуже циклічний і не терпить перерв. Тут не можна зупинитися, сказати: “Стоп, машина, ми не виробляємо далі”. Це бізнес, який потребує дуже системного підходу і можливості працювати та планувати для агровиробників, у якій би вони країні не перебували, в цьому випадку йдеться про українських фермерів.
“Відповідно, завдяки всім злагодженим і структурним діям, вдалося уникнути провалу. У перші тижні 2022 року — повномасштабного вторгнення Росії до України — це було шоком для українського ринку і українських виробників, повне блокування портів Чорного моря, неможливість експортувати продукцію абсолютно ніяк. І яким це шоком було для світових ринків. І те, що відбувається зараз, завдяки цим діям, тому, що Україна повернулася практично на довоєнний рівень експорту через порти Чорного моря, з огляду на намагання Росії тероризувати і південні області України, і намагатися обстрілювати інфраструктуру, портову інфраструктуру, агровиробництва далі, тим не менш, ринки все одно дуже стали чутливі. І попри те, що Україна не підводить своїх покупців, з одного боку, український агробізнес, міжнародні компанії успішно постачають зерно, свою агропродукцію до усіх точок світу — від Африки до Азії”, — розповіла Трофімцева.
Разом із цим, зазначила вона, Україна паралельним треком активно працює над зобов’язаннями в межах гуманітарних програм. Йдеться про програму Grain From Ukraine (“Зерно з України”), яка, попри всі складнощі, продовжує працювати. І це зерно закуповується в українських фермерів і постачається туди, де на нього дуже чекають і де це зерно впливає на питання продовольчої безпеки.
Трофімцева додала, що в питанні продовольчої безпеки відбулися зміни внаслідок терористичних дій Росії, не тільки пов’язаних із війною як такою безпосередньо, але й із тим, як країна-агресор поводилася й продовжує поводитися щодня — абсолютно безвідповідально, порушуючи всі можливі конвенції, норми міжнародного права й провокуючи й далі нестабільність на світових ринках.
“А Україна тут виступає якраз у зворотній ролі — ролі гравця цих глобальних ринків, який постійно робить усе можливе і надзусилля. Український аграрний бізнес, зокрема, робить надзусилля для того, щоб цю ситуацію стабілізувати. Наприклад, вкладаючись в інфраструктуру, і далі намагаючись розбудовувати дунайський маршрут, який допомагає нам на південному напрямку і допомагає диверсифікувати морські шляхи експорту, бо вони для нас, для всього світу є найоптимальнішими, коли ми говоримо про зерно”, — резюмувала ексміністерка.
Читайте також: “Зерновому коридору” без РФ — пів року: про ризики та нові перспективи України розповіли експерти
Нагадаємо, Україна експортувала морем десятки мільйонів тонн агропродукції після того, як РФ вийшла з Чорноморської зернової ініціативи сім місяців тому. Відтоді країна-агресор всіляко намагається перешкодити продажу українського зерна за кордон. Російська армія обстрілює українську припортову інфраструктуру, мінує акваторію Чорного моря і загрожує безпеці судноплавства. Однак навіть попри це Україні вдалося налагодити ефективну роботу “зернового коридору”.