Недостатня реакція Заходу на окупацію Росією півострова Крим у 2014 році спричинила повномасштабне вторгнення РФ в Україну. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
“Наші сусіди, політики, люди загалом дуже важко засвоюють уроки. Не було засвоєно уроків серпня 2008 року, коли Росія здійснила вторгнення на територію Грузії, звідси й виникли наступні події. І могло й не бути, можливо, й 2014 року для Криму, для України, якби міжнародна спільнота знайшла б ефективні механізми та інструменти для того, щоб присікати агресію, коли її здійснює постійний член Ради Безпеки, держава, що володіє потужним ядерним арсеналом. Оскільки з кримського вторгнення російських військ у 2014 році не було тривалий час винесено уроків, насамперед західними політиками, звідси ми отримали 24 лютого 2022 року”, — сказав він.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу звернув увагу, що й сьогодні дуже складно йде узгодження багатьох позицій щодо надання Україні сучасних видів зброї. Зокрема, канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що Німеччина не готова надавати Україні наразі далекобійні крилаті ракети TAURUS. На думку Чубарова, ці ракети могли б використовуватися якраз для звільнення Криму, для того, щоб знищити Кримський (Керченський міст), залучений у логістиці російських окупантів.
“Загроза розширюється, й кожен незасвоєний урок й урок без відповіді розширюють загрозу. І, врешті-решт, сьогодні практично Росія загрожує не тільки Українській державі. Ця загроза вже реально нависла над європейськими державами й насамперед над балтійськими країнами. І прямі погрози, які виходять із Москви… Усе те, що лунає в Москві стосовно своїх сусідів, має властивість реалізовуватися”, — сказав Чубаров.
На його переконання, уявлення про те, що більша військова допомога Україні призведе до більшої ескалації у війні, помилкове.
“Нам варто переконувати наших партнерів у тому, що спроби якимось чином вплинути на Росію поза військовими діями якраз й заохочують агресора… Я не думаю про якісь конспірологічні такі версії, коли хтось або група держав зацікавлені в затягуванні цієї війни. Російсько-українська війна, яка триває вже 10 років, з них 2 останні роки в такій жорстокій формі, нещадно б’є й по світовій економіці. І тому в припиненні війни зацікавлені принаймні всі провідні держави. Інша справа, що вони все ще, скажімо так, відчувають занепокоєння з приводу того, як Росія розпорядиться своєю ядерною зброєю… Люди бояться подальшої ескалації”, — сказав Чубаров.
Читайте також: Крим став інструментом експансіоністської політики Росії, — Чубаров
Нагадаємо, цього року минає 10 років від проведення 26 лютого 2014 року в місті Сімферополі мітингу на підтримку територіальної цілісності України за участю кримських татар, українців та представників інших національностей. У 2014 році Крим став першим об’єктом агресії Російської Федерації проти України.