Наразі ніхто ще не може сказати точно, скільки громадян України — дітей і дорослих, воїнів і цивільних — утримують у російському полоні, у російській депортації, у таборах, скільки українців у тюрмах держави-терориста РФ. Про це сьогодні, 26 лютого, у 10-ті роковини спротиву російській окупації в Криму заявив президент України Володимир Зеленський під час звернення до учасників Міжнародної платформи за звільнення незаконно утримуваних РФ цивільних осіб, інформує FREEДОМ.
Глава держави окремо подякував всім тим людям, хто підтримує зусилля для звільнення українців із російської неволі.
“Але кожен із нас може й повинен говорити абсолютно точно й конкретно: ми маємо робити максимум, щоб повернути всіх цих людей додому, до України. Я щасливий щоразу, коли це вдається, коли українці й українки повертаються, коли їх зустрічають тут із нашим прапором нашої держави, на нашій землі. Зустрічають їхні рідні, близькі. Це дуже важливо. Повернення з путінської Росії в Україну — це справді повернення з обіймів смерті”, — сказав Зеленський.
Він зазначив, що кожен бачив, який вигляд мають українці після російського полону, після всіх страшних знущань. Кожен знає, про що свідчать українці, про які звірства вони розповідають.
“І світу відомо, з якою жорстокістю в Росії намагаються сховати правдиву інформацію про полонених українців та привчити вкрадених з України дітей… Привчити їх до ненависті — до ненависті саме до їхнього дому. Час дуже дорогоцінний. І що довше перебувають наші люди в російській неволі, то складніше їм потім буде повертатися до нормального життя. Ми маємо зробити все можливе, усе неможливе, щоб цей пункт нашої формули миру, а саме — повернення всіх полонених і депортованих, — щоб усе це було реалізовано без будь-яких умов, без будь-яких винятків”, — наголосив Зеленський.
Президент подякував всім посадовцям, друзям та партнерам України, усім інституціям, які працюють заради повернення українців.
“Кожному міжнародному посереднику окремо хотів подякувати — державам і лідерам — за результат. Дуже важливо ні про кого не забути та знайти абсолютно всіх. Усіх цивільних, усіх наших дорослих, дітей, усіх наших кримчан — усіх, абсолютно всіх. Військових, цивільних людей. Депортованих і кримських політв’язнів, дуже важливо не забувати їхніх прізвищ. Хоч би де ці люди були — на свободі чи за ґратами, — вони борються реально, борються за Україну. Вивезені сім’ї, зокрема з Херсонщини. Вивезені сімʼї, зокрема із Запорізької області… Усіх треба знайти й повернути”, — сказав глава держави.
Зеленський акцентував, що обов’язково треба притягти до відповідальності Росію, кожного воєнного злочинця, усіх причетних до депортації українців, причетних до знущань із полонених.
“Вже є вагомі юридичні кроки Міжнародного кримінального суду. Є наша спільна робота з багатьма націями та міжнародними організаціями, які допомагають. Будь ласка, робіть щоразу — тому що цього замало — більше, ніж здається можливим, більше, ніж вистачає всім сил, більше, ніж запланували, щоб повернути наших людей додому”, — резюмував Володимир Зеленський.
Читайте також: Саме у Криму російське зло має зазнати ключової поразки, — президент Зеленський наприкінці 733-го дня війни
Нагадаємо, Росія вже 10 років чинить насильницькі викрадення та незаконні затримання жителів тимчасово окупованого Криму, позбавляє їх свободи слова та віросповідання. За політичними мотивами до в’язниці вже ув’язнили 208 осіб, з них 125 — кримські татари. Кримські татари, корінний народ України, разом з українцями стали основною мішенню для російських силовиків від самого початку окупації півострова. Більшість політв’язнів утримують, порушуючи всі норми міжнародного гуманітарного права.