Україні десятиліттями доведеться утримувати велику, добре озброєну професійну армію, оскільки Росія залишиться сусідом, а демократичні зміни там не дуже ймовірні. Двосторонні угоди про співробітництво у сфері безпеки, які вже підписав та ще підпише Київ, дозволять закрити всі важливі питання у контексті модернізації Збройних сил України (ЗСУ). Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.
Він пояснив: преамбули у всіх уже підписаних угодах подібні. Це визнання територіальної цілісності, незалежності, суверенітету України. Далі — нюанси: чим саме може допомогти та чи інша країна у військово-технічній сфері.
“Наприклад, Велика Британія: військово-морський флот, розвідка, сили спеціальних операцій, морська піхота тощо. Вони можуть надати Україні набагато більше допомоги, набагато більше якихось відомостей, і можуть зайнятися цими питаннями”, — пояснив Рейтерович.
Політолог вважає: коли угоди буде підписано з понад 30 країнами, як планується, де військово-технічна складова залежатиме від можливостей кожної країни, це дасть великі можливості для подальшої модернізації української армії.
“Ми розуміємо один дуже важливий аспект, що так, війна закінчиться перемогою України, але ми все одно змушені будемо досить довгий період часу, роки, можливо, навіть десятиліття, утримувати велику, добре озброєну професійну армію. Тому що Росія нікуди, на жаль, від наших кордонів у найближчі десятиліття не подінеться. І я не вірю, що там зміниться режим, і цей режим буде абсолютно миролюбним щодо всіх своїх сусідів, насамперед до України. Тому нам потрібна буде велика армія. І такі договори дозволять продовжувати її модернізацію, утримувати її та зміцнювати”, — зазначив гість ефіру.
Рейтерович також сказав, що й гуманітарна частина угод залежатиме від можливостей тієї чи іншої країни.
“Навіть Угорщина, яка займає досить специфічну, я м’яко скажу, позицію щодо України, й та нещодавно заявила, що приєднається до коаліції з розмінування… Вони дивляться на це з гуманітарного погляду, але розуміють, що їм теж треба хоч якось сісти у цей поїзд. Щоб у майбутньому, коли формуватиметься нова архітектура глобальної безпеки, і вони змогли сказати, що також були на боці добра, доклали руку до допомоги Україні”, — вважає гість ефіру.
Він сподівається, що процес укладання двосторонніх безпекових угод здебільшого завершиться цього року.
“Щоб ми його як мінімум цього року закінчили та могли говорити тоді вже про якийсь більш глобальний договір, договір про закінчення війни, про мир та про гарантії, які отримуватиме Україна відповідно до цього договору”, — резюмував Ігор Рейтерович.
Читайте також: Україна уклала безпекові угоди вже з шістьма країнами — що передбачають документи з Данією, Італією та Канадою (ВІДЕО)