Міністерство закордонних справ Литви запропонувало уряду розірвати торговельні відносини з Росією та Білоруссю. Співпраця з ними давно припинилася. Тепер потрібно денонсувати угоди, вважають у литовському МЗС. Глава відомства Габріелюс Ландсбергіс попередив союзників, що Російська Федерація може раптово напасти на будь-яку європейську країну. Тому першочерговим завданням є військова допомога Україні, упевнений дипломат, передає FREEДОМ.
Литва підписала договір про торговельно-економічне співробітництво з Росією 1993 року, а з Білоруссю — 1994 року. Після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну всяка співпраця з країною-агресором зійшла нанівець. Тепер Вільнюс має намір зафіксувати це документально. МЗС Литви вже оприлюднило проєкти постанов про розрив торговельних відносин.
“Після прийняття проєктів постанов про денонсацію уряд Російської Федерації і, відповідно, уряд Республіки Білорусь буде проінформовано про рішення про розірвання угод дипломатичними каналами”, — з повідомлення Міністерства закордонних справ Литви в публікації LRT.
Одностороннє розірвання торговельних відносин з Росією та Білоруссю не може зашкодити економіці Литви, впевнені експерти. Після того, як держави Балтії вступили до Європейського Союзу, потреба в подібних договорах відпала.
“Є поняття режиму найбільшого сприяння у торговельних відносинах, коли створюються спеціальні міжправкомісії, які розглядають будь-які торговельні протиріччя, що виникають. Воно не працює вже більше 10 років, якщо комісії не збираються, то вже жодних питань не розглядається, і цей договір абсолютно порожній папірець”, — заявив Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу.
Вести бізнес з агресором Вільнюс, як і Євросоюз загалом, не збирається. Це не партнер, а загроза, упевнений міністр закордонних справ Литви. Габріелюс Ландсбергіс попередив: Росія може напасти на країни НАТО будь-якої миті.
“Найбільша проблема полягає в тому, що ми не знаємо, скільки часу в нас залишилося. Ми сподіваємося, що Росію можуть зупинити українці далеко за тисячі кілометрів від Німеччини чи Литви. Але реальність така, що Росія може мобілізувати ще 400 000 військових. Вони виробляють нові танки та нову зброю. Ми маємо дуже агресивного сусіда, який має намір випробувати НАТО. Ми маємо підготуватися до цього”, — зазначив Ландсбергіс.
За словами глави литовської дипломатії, чекати, коли Російська Федерація нападе, не має сенсу. Фактично кожна європейська держава може зазнати агресії. Європа має захищатися. А тому передусім необхідно посилити військову допомогу Україні. Ландсбергіс закликав Німеччину надати Україні ракети Taurus. Так вона зможе здобути військову перевагу на полі бою, вважає дипломат.
“Україна потребує Taurus із стратегічних причин, щоб отримати перевагу над Росією. Німеччина має неймовірне обладнання, яке вона могла б надати Україні”, — зазначив Ландсбергіс.
Про нові форми підтримки України натякнув міністр оборони Литви. В інтерв’ю LRT Арвідас Анушаускас пояснив, що європейські країни вже надають Україні фінансову та військову допомогу. Але можуть бути інші форми підтримки. Конкретизувати не став. Заявив — “краще, якщо це буде сюрпризом для Росії”.
Читайте також: Росія втрачає вплив у міжнародних організаціях та самоліквідується з дипломатичного кола (ВІДЕО)