Прем’єр-міністр Фінляндії в інтерв’ю польській газеті Rzeczpospolita назвав неприйнятним блокування Угорщиною вступу Швеції до НАТО. Те, що робить Орбан, — це допомога Путіну, сказав Петтері Орпо. Будапешт досі не ратифікував заявку Стокгольма на вступ до Альянсу. Втім, лідер фракції правлячої партії “Фідес” у листі до спікера парламенту попросив призначити голосування на 26 лютого — день відкриття весняної сесії. “Фідес” готова підтримати ратифікацію заявки Швеції, запевнив Мате Кочіш. До цього партія блокувала голосування. Від чого залежать рішення команди Орбана, дивіться у сюжеті FREEДОМ.
Угорщина — послідовний противник жорсткої санкційної політики щодо Росії. Позиція Будапешта роками давала привід засумніватись у єдності ЄС, зазначають експерти. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан під час обговорення кожного пакету санкцій погрожував заблокувати рішення союзників. Тепер же, за погодженням із 13-м пакетом обмежень Євросоюзу, Будапешт заявив, що перешкоджати процесу не буде. За словами глави угорського МЗС, всі положення, які шкодять інтересам Угорщини, були виключені. Сійярто вкотре наголосив на своїй незгоді з політикою Євросоюзу.
“Основні економічні інтереси Угорщини не зачіпаються конкретними заходами в списку санкцій, але проблема набагато більша: ЄС продовжує стратегію, що повністю провалилася, яка не наближає нас до миру, а віддаляє від нього”, — написав у Facebook міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
Ще один камінь спотикання — вступ Швеції до НАТО. В Альянсі лише Будапешт не ратифікував заявку Стокгольма на приєднання до блоку. Перша спроба голосування у парламенті 5 лютого закінчилася провалом. Депутати від “Фідес” — правлячої партії Віктора Орбана — бойкотували засідання. Тепер лідер парламентської фракції “Фідес” Мате Кочіш заявив, що Будапешт таки має намір 26 лютого затвердити ратифікацію заявки Швеції на вступ до НАТО. Зміну риторики Орбана експерти пояснюють впливом західних партнерів.
“Йому пояснили неформально, неофіційно, що якщо він це продовжуватиме — то він може зіткнутися з дуже серйозними внутрішніми санкціями… Проти нього може бути задіяна одна із статей договору про Європейський Союз, яка дозволяє, якщо якась європейська країна регулярно порушує стандарти ЄС, йде проти європейських цінностей — то така країна може бути тимчасово обмежена в голосуванні при прийнятті рішень у ЄС”, — сказав політолог Володимир Фесенко.
Китай запропонував Угорщині поглибити кооперацію з питань безпеки. Такий намір пролунав під час візиту глави зовнішньополітичного відомства КНР до Будапешту. Це може бути звичайним дипломатичним жестом, але може сигналізувати про готовність Угорщини до співпраці з антизахідним блоком, кажуть аналітики.
“Це більше символічний акт про те, що Угорщина в тісних політичних взаєминах з Китаєм, що їй вигідно якоюсь мірою ці взаємини використовувати, що Китай сприятиме Угорщині економічно… Угорщина починає проявляти себе як не просто країна євроскептик, а як країна, яка перебуває на боці супротивника. Загравання з Китаєм це не укол по Єврокомісії, це удар саме по національних інтересах США та глобальній безпеці у тому розрізі, як її бачать Сполучені Штати”, — вважає Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”.
Угорщина неодноразово демонструвала своє несхвалення позиції Євросоюзу щодо Китаю. Будапешт прагне залучати китайські інвестиції у свою економіку, незважаючи на заклик Брюсселя привести відносини з Пекіном у відповідність до політики Європейського Союзу.