Втеча з армії — чи не єдиний вихід для росіян, щоб не воювати проти України. Гарнізонні суди Південного військового округу Росії, включно з військовими судами анексованих Криму і Севастополя, торік розглянули майже 2,5 тис. кримінальних справ щодо військовослужбовців — це вдвічі більше, ніж роком раніше. Причиною такого зростання експерти називають те, що після оголошення мобілізації контрактники не можуть розірвати відносини з Міністерством оборони РФ. У них лише два виходи — або втекти, або здатися в полон, повідомляє FREEДОМ.
У Росії почастішало дезертирство серед військових, відповідно стає більше і кримінальних справ, які суди розглядають постійно. У понад 2 тис. справ уже винесено вироки, майже всі вони — обвинувальні. З 2 200 осіб повністю виправдані лише троє.
“Так, до Ростовського суду 2023 року надійшло 403 кримінальні справи, кожна четверта з них — про втечу з частини. У Новочеркаському гарнізонному суді статистика схожа: 326 справ минулого року, кожна третя — за статтею про залишення служби”, — зі статті видання “Кавказ. Реалии”.
Судять російських солдатів і за грабежі та вбивства. Щоправда, статус “військового” часто є приводом для пом’якшення вироків. У підсумковому звіті Південний окружний військовий суд Росії вказав на низку порушень гарнізонних судів нижчих інстанцій, де після апеляції строки в кримінальних справах скорочувалися, а то й зовсім ставали умовними.
“Під час бійки військовий вдарив ножем товариша по службі, після чого потерпілий помер. Суд першої інстанції кваліфікував дії за статтею “вбивство”. Потім в апеляції статтю було змінено на заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю — покарання військовому знизили з 7,5 до 5 років колонії”, — зі статті видання “Кавказ. Реалії”.
З іншого боку, військовослужбовців-відмовників відправляють у колонію незалежно від того, де і з яких мотивів вони відмовилися воювати. За даними “Кавказ. Реалії”, якщо позаминулого року в Росії волі позбавляли кожного п’ятого підсудного, то зараз майже кожного другого. До Ростовського суду 2023 року надійшло понад 400 кримінальних справ, кожна четверта з них — “про втечу з частини”. У Новочеркаському гарнізонному суді статистика схожа: понад 300 справ, і кожна третя — за статтею “про залишення служби”.
“Багато хто просто здається в полон. Теж логічне рішення. Якщо ти ще розумієш, що безглуздо загинеш безславно. Не всі хочуть, щоб їхнім сім’ям просто були виплачені гроші. Люди просто не хочуть гинути”, — наголосила російська опозиціонерка Наталя Пелевіна.
Чотири російських контрактники дезертували прямо з фронту під Бахмутом. В інтерв’ю виданню “Медуза” свою службу вони порівняли з геноцидом. Хоча виданню вдалося з’ясувати, що всі вони потрапили на війну проти України після судимостей за насильство і крадіжки. Експерти стверджують, що причиною дезертирства може бути негласне скасування амністії після смерті ватажка приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгена Пригожина.
“Уже ніхто не обіцяє їм амністію, ніхто їм не обіцяє через пів року вийти на свободу. Це все залишилося разом із тим літаком, у якому підірвали Пригожина”, — сказала політична аналітикиня, головна редакторка порталу After Еmpire Ольга Курносова.
Те, що брак живої сили в російській армії заповнюють кримінальними злочинцями, підтверджують і самі російські чиновники. Видання АСТРА повідомляє, що на засіданні комісії Міськради Красноярська депутат В’ячеслав Дюков наголосив на тому факті, що в контрактники за останній рік потрапляють здебільшого алкоголіки, безхатченки, “бичі”, “зеки”.
Читайте також: У Росії продовжує погіршуватися рівень життя, — деталі розповів економіст