Російські громадяни стикаються з погіршенням умов життя, а також зі зростанням економічних і соціальних труднощів. Наприклад, заробітні плати перестали зростати ще минулого року, у магазинах спостерігається зменшення асортименту товарів, а також — комунальний колапс. Про це сьогодні, 17 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів російський економіст, доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
“Будь-яка економіка має запас міцності. Пам’ятаємо, що Радянський Союз нам довго здавався непорушною країною, здавалося, що економіка СРСР неймовірно міцна, що не можна її обрушити. Але через бездарне економічне управління, врешті-решт, гроші скінчилися, магазини спорожніли, народ втомився”, — сказав він.
Ліпсиц нагадав, що в той період першим політичним діячем, який висловив ідею руйнування СРСР, був Борис Єльцин, і його ініціатива була активно підтримана населенням.
“Як ви пам’ятаєте, СРСР зник за три дні. Тож та картинка, яку ми можемо спостерігати, коли накопичується втома від важкого життя, яке погіршується… Те, що відбувається в Москві, не є характерним для Росії. Ця зима була дуже важкою для психіки людей, тому що була величезна кількість комунальних аварій, і це буде повторюватися”, — наголосив він.
Як він зазначив, атаки на російські нафтопереробні заводи триватимуть, а результат весняної сівби залишається неясним, що може створити проблеми з продовольством.
“Раніше здавалося, що цю проблему в Росії вирішено, але не можу бути впевненим, що вдасться зберегти повними полиці. Ми вже чуємо, що в супермаркетах роблять реконструкцію торгового простору — скорочують кількість стелажів, на яких викладають товари, щоб не було так помітно, що полиці порожні”, — розповів Ліпсиц.
За його словами, громадяни Росії ще не можуть повірити, що магазини коли-небудь спорожніють.
“Поки що це здається екзотичним, неприємним фактором, але економіка йде в цей бік. І слова про “чудесний розвиток” — нісенітниця, тому що російський ринок маленький, і якщо ти намагаєшся замістити великого виробника, ти будеш робити дорожче, а якщо робити дорожче, необхідно підвищувати ціни, а це інфляція. І приходить робітник, каже, ти мені підвищив ЗП на 10%, але життя подорожчало на 30%, підвищуй далі, а ти підвищувати не можеш. Уже наприкінці 2023 року ми побачили, що зростання зарплати в Росії — припинилося”, — підсумував Ігор Ліпсиц.
Читайте також: Відновлення України: три джерела фінансування назвав експерт
Раніше Ігор Ліпсиц зауважив, що витрати на війну створюють значний фінансовий тиск на економіку Росії, особливо з урахуванням того, що більша частина цих витрат залежить від державного бюджету. Фінансове навантаження на бізнес і громадян продовжить зростати, і вже після президентських виборів можна очікувати подальшого підвищення податків.