Сотні журналістів від початку повномасштабного вторгнення Росії до України перекваліфікувалися на військових кореспондентів. Це й ті, хто висвітлює реалії бойових дій останні 10 років протистояння російським окупантам. За їхніми плечима безліч фронтових історій за роки українського спротиву. У День військового кореспондента про роботу пресофіцерів бойових бригад на Донбасі — у матеріалі журналістки телеканалу FREEДОМ Альони Грамової.
Пресофіцерка 95-ї окремої десантно-штурмової бригади (ОДШБр) Катерина зараз супроводжує журналістів у найгарячіші точки Донецької області. Що таке військова форма, зброя і постійні ризики для життя вона знає від 2014 року. За плечима військовослужбовиці і волонтерство, і участь у бойових діях.
“Була стрільцем. У нас була позиція під назвою “Земля”, ми тримали “Небо”. “Небо”, думаю, всі знають, це була в Пісках вишка, звідки наші з “Правого сектору” коригували війська. У той момент, коли я була восени 2014 року, то 93-тя стояла поруч, і ми їх коригували. А моя позиція — біля цього “Неба”, ми захищали “Небо”, тому що постійно намагалися ДРГ зайти, снайпери працювали. Пресофіцер, та й узагалі на війні мусиш вчитися постійно, бо ти не знаєш, яка компетенція врятує життя. Я хлопцям кажу, давайте на БТР навчіть мене. Вони кажуть, ні, ні, дорого тебе вчити”, — розповіла Катерина.
За її словами, бойовий досвід допомагає в роботі, і вона готова ділитися ним зі своїми колегами по “цеху”.
23-річна пресофіцерка 95-ї ОДШБр Валерія на службі в ЗСУ вже третій рік. Майже вся її родина служить. Каже, її робота в пресслужбі бригади — це дуже велика відповідальність. Щоб показати роботу своїх побратимів, часто вирушає на передові позиції. Іноді для цього необхідно пройти пішки кілька кілометрів, водночас не ставши мішенню ударного російського дрона чи артилерії.
“Не зупиняє віра в хлопців, нашу перемогу. Знаєте, мені не страшно. Я розумію, як може бути, що може бути. За себе не переживаю, переживаю за хлопців, які йдуть туди і які там, переживаю за журналістів, яких я туди веду. В останню чергу про себе думаю”, — поділилася Валерія.
Із пресофіцером 28-ої окремої механізованої бригади (ОМБр) імені лицарів Зимового походу Євгеном знімальна група побувала на першій лінії оборони піхоти. І таких робочих виїздів у військовослужбовця вже сотні.
“[Скільки ситуацій у твоєму житті було на межі?] — та я не знаю, за чотири роки й не порахуєш, усе в порівнянні. Якось по нас із вертольота стріляли НУРСами, і ФАБи кидали, і різне. Але це — ніщо, тому що ти в русі, а люди, які сидять в окопах, вони все це на собі терплять”, — каже Євген.
Часто на межі життя і смерті, усвідомлюючи всі ризики, вони все одно намагаються зробити незабутні знімки роботи побратимів.
“У мене посада фотокореспондент. Крім того, як вивести журналістів, я ще думаю, як зробити гарний кадр. Була така ситуація, такий рівень адреналіну піднявся. Біжиш, про себе не думаєш, а щоб із хлопцями все було добре, це така профдеформація. Це було до армії, був приліт “Граду”, і думаю, зараз буде ще один приліт і можна зняти розриви від снарядів, а потім думаєш: ти що, дурний — зараз як прилетить”, — розповів пресофіцер 95-ї ОДШБр Кирило.
За словами пресофіцерів бойових бригад, на втому намагаються не звертати уваги. А що найстрашніше в їхній роботі, розповіла пресофіцерка 95-ї ОДШБр Катерина:
“Найгірше — телефонувати журналістам і просити не викладати сюжет, бо героя цього матеріалу вже немає. Трохи почекайте, щоб хоча б батьки дізналися, що він загинув, потім перемонтуєте, зробите, наприклад, про те, що він загинув на фронті. Ось це найгірше в роботі, а втома, поїздки під обстрілами — це вже буденність”.
Навіть багаторічний стаж роботи журналістів на фронті набуває іншого характеру. Непрохідною дорогою вони завозять своїх колег на вогневі позиції українських захисників, володіють навичками стрільби і будь-якої миті готові вступити в бій із противником.
Читайте також: До позицій росіян — близько 100 м: ексклюзивний репортаж FREEДОМ із першої лінії оборони поблизу Курдюмівки (ВІДЕО)
Нагадаємо, за даними Національної спілки журналістів України, 79 представників українських ЗМІ загинули за час повномасштабного вторгнення Росії. Серед них і двоє співробітників телеканалу FREEДОМ — воєнний кореспондент Олександр Махов і телеведучий Паша Лі. Крім цього, в російському полоні перебувають 26 українських журналістів.