Москва втрачає союзників: Вірменія дедалі більше відвертається від Росії

Нікол Пашинян. Фото: gov.am

Вірменія не є союзником Росії у її війні проти України. Про це заявив прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. За його словами, Єреван може переглянути своє членство в Організації договору про колективну безпеку, інформує FREEДОМ.

З 1 лютого у Вірменії набув чинності Римський статут, а це означає, що країна приєдналася до Міжнародного кримінального суду. Держави, які ратифікували документ, зобов’язані заарештувати президента Росії Володимира Путіна у разі його приїзду на територію країни згідно з ордером Міжнародного суду в Гаазі. Москва вже назвала цей крок Єревана “недружнім”. Пашинян на запитання, чи заарештують Путіна у разі його приїзду, сказав, що це вирішуватимуть відповідні юридичні органи.

“Щодо юридичних тонкощів. Я не можу зараз проводити юридичний аналіз, бо це робота юристів. Вірменія як відповідальна держава повинна залишатися прихильною до всіх своїх міжнародних зобов’язань. Дозвольте мені відкрити вам секрет. Після 2018 року у Вірменії відбулися великі демократичні реформи. І я не вирішую, кого заарештовувати, а кого не заарештовувати”, зазначив Пашинян.

Росія більше не може бути основним військовим партнером Вірменії з об’єктивних та суб’єктивних причин, упевнений Пашинян. За його словами, Єреван прагне більш тісних зв’язків зі Сполученими Штатами, Францією, Індією та Грузією і не є союзником Росії у війні проти України.

“Коли війна в Україні тільки-но почалася, я давав інтерв’ю CNN і сказав, що в цій ситуації ми не є союзником Росії. І це реальність. Це не означає вибір між Росією та Заходом, незважаючи на наслідки війни в Україні”, заявив прем’єр-міністр Вірменії в інтерв’ю The Telegraf.

Раніше в оборонному секторі Вірменія співпрацювала здебільшого з Російською Федерацією. Однак тепер країна може переглянути своє членство у Організації договору про колективну безпеку. 2023 року країна відмовилася проводити навчання ОДКБ на своїй території, а також не брала участі в роботі цієї організації і в Білорусі. У листопаді 2023 року очільник уряду Вірменії не приїхав на мінський саміт лідерів ОДКБ.

Водночас у вересні країна провела на своїй території спільні зі США військові навчання, завданням яких була підготовка до участі у міжнародних миротворчих місіях. За словами експертів, щоб стати повністю незалежною від Росії, Вірменія має шукати нових союзників.

“Російська влада це зло, яке завдає нам шкоди, яке постійно на нас давить. Коли ми зрозуміли, чого російська влада намагається досягти у війні в Україні. Ми зрозуміли, що ми маємо бути двома руками та ногами за Україну. Бо сьогодні Україна бореться за всіх нас”, — каже політолог Давид Степанян.

У вересні 2023 року Вірменія вперше передала Україні гуманітарну допомогу. А вже за місяць президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян уперше провели зустріч на полях саміту Європейської політичної спільноти у Гранаді. Лідери обговорили двосторонню співпрацю та міжрегіональні економічні проєкти.

Читайте також: Вірменія бореться за свій суверенітет: чому Єреван змінив позицію щодо Москви, пояснив експерт

Прямий ефір