Понад шість із половиною мільйонів росіян — невиїзні через борги. Про це пише Telegram-канал The Moscow Times. Кількість боржників за 2023 рік зросла майже на 43%. Показники — рекордні. При цьому в держбюджеті Росії на 2024 рік витрати на соціальний захист населення урізані. На першому місці — витрати на війну проти України, передає FREEДОМ.
Слідом за комунальним колапсом у Росії почався транспортний. За останній рік закрито майже 100 маршрутів. Експерти говорять про “загальну деградацію” транспортних систем у населених пунктах.
“Закриття маршрутів пояснюється насамперед “граничним зносом” техніки. Так, наприклад, близько 40% тролейбусів і трамваїв у Росії працюють понад нормативний термін служби. Вони підтримуються в робочому стані “не від хорошого життя”, а лише через відсутність заміни новим сучасним низькопідлоговим транспортом”, — з публікації в Telegram-каналі The Moscow Times.
Якщо до початку повномасштабної війни Росії проти України головною причиною бідності росіян була корупція чиновників, то після 24 лютого 2022 року злодійство управлінців відійшло на другий план. Кремль готовий витратити останній рубль на продовження війни. Наприклад, 2024 року з держбюджету федерації на охорону здоров’я витратять 1 трильйон 400 мільярдів рублів. Стільки, за підрахунками аналітиків, російським платникам податків обходяться 50 днів війни проти України.
“Щодо нинішніх проблем, які переживає Росія, це було очікувано… Банальні, традиційні побутові проблеми, вони не вирішувалися роками”, — зазначив голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський.
Російська економіка переживає складні часи. Через західні санкції щодо країни-агресора зазнає збитків навіть найуспішніший її сектор — нафтогазовий. На межі краху опинився проєкт будівництва газопереробного комплексу під Санкт-Петербургом. Фінансуватимуть його за рахунок коштів із Фонду національного добробуту.
“Після початку війни з проєкту вийшла Linde, з якою було укладено контракт на проєктування та будівництво комплексу. І терміни було зірвано. Тепер запуск газопереробного та газохімічного комплексу намічено на 2026-27 рр., а заводу ЗПГ — на 2027-28 рр., випливає з розпорядження уряду. Сплатити будівництво власними коштами “Газпрому” не під силу. Після втрати європейського ринку експорт “Газпрому” у дальнє зарубіжжя обвалився до мінімуму з 1985 року — лише 69 млрд кубометрів минулого року”, — із публікації в Telegram-каналі The Moscow Times.
При цьому, на перший погляд, показники російської економіки не критичні. Причина — вливання трильйонів державних рублів у ВПК. Експерти впевнені — довго утримувати хитку рівновагу за рахунок військової промисловості Кремлю не вдасться.
“Сьогодні ми можемо спостерігати загалом перенапругу, якщо так можна сказати, російської економіки у зв’язку з війною. Ну і ситуація далі лише погіршуватиметься. Ті цифри, якими сьогодні хвалиться російське керівництво щодо зростання ВВП, потрібно сприймати з певним скепсисом. Бо там сидять величезні військові витрати. Тобто якби не було військових витрат, виникає питання — чи було б таке зростання економіки”, — додав Бураковський.
2024 року витрати на російський ВПК складуть третину всіх витрат. Це максимальний показник з моменту розпаду Радянського Союзу.