У межах дипломатичного турне країнами Близького Сходу державний секретар США Ентоні Блінкен прибув із візитом до Ізраїлю. Головна мета — пошук можливостей припинення вогню в секторі Гази і звільнення заручників, яких утримують бойовики ХАМАС. Зустрічі з прем’єр-міністром, міністром оборони і президентом Ізраїлю відбулися після того, як Блінкен заявив, що лідери угруповання дали відповідь на пропозиції про припинення вогню. Їх раніше передали ХАМАС катарські та єгипетські посередники, повідомляє FREEДОМ.
Саудівська Аравія стала першою країною, яку держсекретар США відвідав у межах свого турне країнами Близького Сходу. Блінкен провів зустріч зі спадкоємним принцом і прем’єр-міністром Мухаммедом бін Салманом. Це шоста поїздка держсекретаря США на Близький Схід після нападу ХАМАС на Ізраїль у жовтні 2023 року. Метою нинішнього турне є досягнення мирної угоди на Близькому Сході та безпека в регіоні.
“Обговорили важливість створення більш інтегрованого та процвітаючого регіону та підтвердили стратегічне партнерство між Сполученими Штатами та Саудівською Аравією. Секретар і наслідний принц також обговорили нагальну необхідність зниження напруженості в регіоні, включно з припиненням атак хуситів, що підривають як свободу судноплавства в Червоному морі, так і прогрес у мирному процесі в Ємені”, — повідомляють на сайті Держдепартаменту США.
Після Саудівської Аравії держсекретар Сполучених Штатів відвідав Єгипет. Він провів перемовини з президентом країни Абдул-Фаттахом Халілом Ас-Сісі. У центрі обговорення — припинення вогню в секторі Гази, звільнення заручників і збільшення обсягів гуманітарної допомоги для палестинського цивільного населення.
Того ж дня Блінкен прибув до Катару для перемовин із правлячим еміром і прем’єр-міністром країни. Під час спілкування з журналістами в Досі він повідомив, що Вашингтон вивчає відповіді ХАМАС на пропозиції про припинення вогню, які раніше передали катарські та єгипетські посередники. Блінкен назвав очікування бойовиків дещо завищеними, але загалом оцінив перспективу як позитивну.
“Ми працюватимемо максимально наполегливо, щоб досягти угоди, щоб ми могли йти далі не тільки з відновленою, а й з розширеною угодою щодо заручників і всіх позитивних речей, які вона принесе”, — сказав держсекретар США.
За результатами попереднього візиту Вашингтон домігся попередньої угоди про те, що арабські країни допоможуть відновити сектор Гази після укладення миру і продовжать економічну інтеграцію з Ізраїлем, якщо він візьме на себе зобов’язання дозволити створення незалежної Палестини. Принциповим противником цієї ідеї залишається прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.
“З точки зору США, визнання може в чомусь змінити ситуацію. Зокрема, це може позначитися на протистоянні з Іраном. Тобто для Сполучених Штатів справді може відбутися стратегічне зрушення, спрямоване на створення іншого дискурсу на Близькому Сході”, — коментує професор Університету Нотр-Дам Аталія Омер.
2 лютого американська авіація завдала ударів по семи об’єктах проіранських формувань в Іраку та Сирії. Атака стала відповіддю на удар безпілотника по американській військовій базі в Йорданії 28 січня 2024 року. У Пентагоні заявили, що це тільки початок дій у відповідь США.
“Збройні сили США завдали ударів по семи об’єктах в Іраку і Сирії, які включали понад 85 цілей, що використовувалися Корпусом вартових ісламської революції Ірану і пов’язаними з ним ополченцями для нападу на американські війська. Хоча ми продовжуємо оцінювати ситуацію, наразі ми вважаємо, що ми досягли хороших результатів”, — заявив речник Міністерства оборони США Патрік Райдер.
Іран бере непряму участь в агресії ХАМАС проти Ізраїлю. Тегеран фінансує угруповання ще з 90-х років минулого століття. За інформацією агентства Reuters з посиланням на джерела в ізраїльських спецслужбах, Іран щорічно виділяє сотні мільйонів доларів на підтримку ХАМАС.
Читайте також: Угода щодо заручників ставить під питання досягнення цілей Ізраїлю у війні проти ХАМАС як таких, — ізраїльський військовий експерт
Нагадаємо, у січні держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен і глава європейської дипломатії Жозеп Боррель прибули на Близький Схід з метою не допустити поширення війни в секторі Гази на Західний берег річки Йордан, Ліван і судноплавні шляхи Червоного моря. У той час як провідні дипломати США і ЄС прибули до регіону, ліванське угруповання “Хезболла”, підтримуване Іраном, випустило кілька ракет по Ізраїлю.