У російському сільському господарстві, будівництві та ЖКГ чекають на роботу мігрантів із Північної Кореї, — економіст

Олег Пендзин. Фото: facebook.com

Росія відчуває проблеми на ринку праці через “часткову” мобілізацію й війну проти України, скорочення припливу трудових мігрантів та перегрів економіки. Про це сьогодні, 2 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

За його словами, Росії просто ніде взяти людей для низькооплачуваної та низькокваліфікованої роботи. Однією з причин є демографічний фактор: зараз у всіх країнах колишнього Радянського Союзу відчувається певний кадровий голод. Це пов’язано з тим, що в трудову діяльність вступили люди, які народжувалися в 1990-ті роки, коли була величезна демографічна яма.

“Другий — через так звану часткову мобілізацію Російську Федерацію покинуло близько мільйона осіб працездатного віку. Третій момент — через війну, яку веде Російська Федерація в Україні, різко скоротився приплив трудових мігрантів із так званого ближнього закордоння, колишніх країн СНД, які досить серйозно, скажімо так, підпирали російський ринок праці. Загальна кількість людей, які не стали приїжджати й на яких різко зменшився обсяг ринку праці, — це близько одного мільйона осіб. Вважайте, один мільйон виїхав, мільйона не вистачає у зв’язку з процесами війни”, — сказав Пендзин.

Крім того, він нагадав, що існує перегрів російської економіки. Величезні військові витрати призвели до того, що на підприємствах, які виробляють військову техніку, з’явилися кошти для того, щоб різко збільшувати соціальний пакет, заробітну плату. Через це почався відтік робочої сили з цивільних секторів у сектори, які стосуються ВПК.

“Таким чином, вийшов парадокс, коли при досить слабкому ринку праці на сьогодні безробіття в Російській Федерації менше ніж 3%. Для нормально працюючої економіки, такої як російська, потрібно щонайменше 5% безробіття — завжди є люди, які переїжджають, перекваліфіковуються, не працювали та працювати не будуть — у будь-якому разі певний запас має бути трудових ресурсів. Так от, у цій ситуації ще відбувається досить серйозний перерозподіл робочої сили на машинобудівну галузь, на галузі, пов’язані з військово-промисловим комплексом, які сьогодні залиті грошима”, — сказав Пендзин.

При цьому люди йдуть із житлово-комунального господарства, із сільського господарства, з будівництва — з тих галузей, де завжди був досить великий обсяг робочої сили. Через це РФ зіткнулася з тим, що нема звідки брати людей на низькооплачувані, низькокваліфіковані спеціальності.

“І ось виникло веселе питання про цілеспрямоване завезення мігрантів із Південно-Східної Азії, з Індії. При цьому складнощі зі знанням російської мови, наприклад, у тих же мігрантів із Південно-Східної Азії та Індії, гарантуватимуть роботодавцю, що цей мігрант швидко не змінить місця роботи. Він буде прив’язаний до того роботодавця, який заплатив рекрутинговій компанії для того, щоб привезти його на це робоче місце. Перші галузі, які максимально зараз обговорюють це питання наймання людей з Північної Кореї, — це сільське господарство, будівництво та ЖКГ. Ось ці галузі, які на сьогодні мають найменший попит у російського населення, де найбільший дефіцит робочої сили та де насправді найнижча заробітна плата й підійматися не буде”, — зазначив економіст.

Читайте також: Залишаючи Росію: чому громадяни РФ тікають з країни і що намагається з цим зробити Кремль — обговорювали експерти

Нагадаємо, за даними російської академії наук, дефіцит кадрів у Росії 2023 року становив близько 5 млн осіб.

Прямий ефір