Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі наступного тижня відвідає українську Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС), щоб обговорити й оцінити важливі питання та останні події, пов’язані з усе ще тендітною ситуацією в галузі ядерної безпеки на цьому майданчику, зокрема скорочення кількості працівників, які працюють на цьому великому об’єкті. Про це сьогодні, 1 лютого, повідомили в МАГАТЕ, інформує FREEДОМ.
Зазначається, що це буде четвертий візит Гроссі на ЗАЕС через лінію фронту.
“Перш ніж вирушити на завод на південному сході країни, у вівторок він проведе переговори на високому рівні в столиці Києві”, — анонсували візит гендиректора в МАГАТЕ.
За інформацією Міжнародного агентства з атомної енергії, Гроссі розгляне і спробує домогтися прогресу в розв’язанні низки поточних проблем ядерної безпеки на ЗАЕС, зокрема й потенційних ризиків, пов’язаних із діяльністю з технічного обслуговування обладнання станції.
“Генеральний директор також порушить надважливе питання кадрового забезпечення ЗАЕС і запитає додаткову інформацію про нову заяву заводу про те, що відсьогодні на майданчик не будуть допущені працівники національного оператора України “Енергоатом”. Колектив, що працює на ЗАЕС, тепер складається з колишніх співробітників “Енергоатому”, які прийняли російське громадянство та уклали трудові договори з російською організацією, а також співробітників, відряджених на ЗАЕС з Російської Федерації”, — повідомили в МАГАТЕ.
Російські окупанти заявили команді, яка перебуває на майданчику Запорізької АЕС, що на станції достатньо атестованого персоналу і всі вакансії повністю заповнені.
“Я обговорю цю останню подію, коли відвідаю Запорізьку АЕС наступного тижня. Вкрай важливо, щоб на станції був кваліфікований персонал, необхідний для гарантування ядерної безпеки. Чисельність персоналу вже значно скоротилася з моменту початку війни”, — заявив генеральний директор Гроссі.
Раніше цього тижня ЗАЕС заявила експертам МАГАТЕ, що номінальна чисельність персоналу атомних електростанцій, що експлуатуються “Росатомом”, значно нижча за відповідну чисельність персоналу України. Експертам МАГАТЕ повідомили, що наразі на атомній електростанції працюють 4 500 співробітників і на розгляді перебуває 940 заявок. До війни на ЗАЕС працювали близько 11,5 тис. співробітників.
На засіданні Ради безпеки ООН 25 січня генеральний директор Гроссі заявив, що завод “працює зі значно скороченим персоналом, який перебуває під безпрецедентним психологічним тиском, який, попри зупинку реакторів, не є стійким”.
На ЗАЕС генеральний директор також наголосить на важливості своєчасного доступу МАГАТЕ до всіх частин найбільшої в Європі атомної електростанції, що має стосунок до ядерної безпеки.
“Доступ необхідний групам МАГАТЕ, що базуються на ЗАЕС, для повної оцінки семи основних принципів ядерної безпеки на ЗАЕС, а також для контролю дотримання п’яти конкретних принципів захисту станції”, — пояснили в Агентстві.
Нова група експертів МАГАТЕ, яка супроводжує генерального директора, наступного тижня замінить нинішню команду Агентства на об’єкті.
“Я вирішив знову поїхати на цей майданчик, щоб наголосити потенційні ризики, з якими станція продовжує стикатися щодня, а також підтвердити та зміцнити зобов’язання МАГАТЕ зробити все, що в наших силах, щоб допомогти забезпечити ядерну безпеку і захищеність на цьому майданчику, як і на інших ядерних об’єктах України”, — сказав Гроссі.
Читайте також: Змусити Росію покинути ЗАЕС чи шукати компроміс: тактику європейських чиновників обговорили експерти
Нагадаємо, експерт з атомної енергетики, доктор наук Людвіг Литвинський заявив, що МАГАТЕ не тільки легітимізує присутність російських окупаційних військ на Запорізькій атомній електростанції, а й також створює ілюзію безпеки для західних партнерів, не впливаючи при цьому на реальний стан безпеки станції.