Репресії проти активістів: наслідки протестів у Башкортостані аналізували експерти

ОМОН розганяє протестувальників у місті Баймак (Башкортостан), 17 січня 2024 року. Фото: gettyimages.com

У місті Баймак у Башкортостані відбулися масштабні протести, які розпочалися після винесення вироку місцевому активісту Фаїлю Алсинову. Його засудили до 4 років колонії загального режиму за “розпалювання національної ворожнечі”. Справу Алсинова про так зване “розпалювання” багато жителів Башкортостану вважають “замовною”. На їхню думку, ініціатором репресій проти активіста є глава регіону Радій Хабіров. 

Протести в Башкортостані тривали кілька днів і завершилися тим, що правоохоронці застосували проти протестувальників силу — включно з кийками, сльозогінним газом і світлошумовими гранатами. 

Репресії після протесту 

За підсумком протестних акцій, поліція затримала десятки людей, яким висувають звинувачення в участі в масових заворушеннях і насильстві проти представників влади, що може спричинити до 15 років позбавлення волі.

“Настоящее время” з посиланням на Idel.Реалии повідомляє, що п’ятеро учасників протесту з Башкортостану, яких було затримано на початку масштабних акцій на підтримку екоактивіста Фаїля Алсинова в Баймаку, та які дістали строки за адміністративною статтею, вже вийшли зі спецприймальника. 

“Нас усіх забрали за події 15 січня в Баймаку. Наскільки я знаю, силовики тоді намагалися затримати й інших активістів, просто не всіх знайшли, не всіх застали вдома. Очевидно, що вони вирішили зачистити під одну гребінку всіх прихильників, усіх друзів Фаїля Алсинова”, — розповів співрозмовник Idel.Реалій, який вийшов зі спецприймальника. 

За словами активіста, у спецприймальнику затриманих максимально ізолювали. Також до затриманих приходили з допитами слідчі слідчого комітету РФ і співробітники Центру з протидії екстремізму. 

Помер Ріфат Даутов, який був затриманий у зв’язку з участю в акціях протесту проти вироку Алсинову. Про смерть Даутова повідомила його сестра Залія в Telegram-каналі, також про це згадує адвокат Алсинова Ільнур Суюндуков. Причини смерті поки залишаються незрозумілими. Є інформація, що він помер незабаром після того, як його відвезли, імовірно, співробітники ОМОНу.

За словами сестри, Ріфат Даутов не брав участі в акціях протесту ні в місті Баймак, де сталися сутички між прихильниками Алсинова і поліцією, ні 19 січня в Уфі. За твердженнями Залії, він просто перебував в Уфі біля місця проведення акції на центральній площі, але сам участі в ній не брав. 

Родичі активіста Діми Давлеткільдіна, який брав участь у протесті в Баймаку, заявили, що він перебуває в критичному стані після побиття співробітниками поліції. Про це повідомляє інформаційний портал RusNews.

Давлеткільдіна затримали 22 січня, коли він з’явився у відділ поліції за отриманою повісткою. Потім його доставили в Уфу і не дозволили зустрітися з адвокатом. Згідно з повідомленнями, наразі Давлеткільдін перебуває у важкому стані в одній із лікарень Уфи. 

Думки експертів

Як Кремль придушив хвилю протестів у Башкортостані? Навіщо в республіці проводять репресії проти активістів та їхніх сімей? Чи буде продовження протестів і чи можуть вони перекинутися на інші регіони РФ? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Артур Заріпов, башкирський громадський діяч; 
  • Ольга Курносова, політична аналітикиня;
  • Єгор Куроптєв, громадський діяч, директор фонду “Вільна Росія на Південному Кавказі”;
  • Ігор Ейдман, соціолог, політичний експерт;

АРТУР ЗАРІПОВ: На родичів активістів чинять тиск

— Мені подобається той початковий резонанс, який був щодо Фаїля Алсинова. Спочатку він був відомим активістом і політичний аспект там теж був. Фаїля влада переслідує вже 4 роки. І тепер засудили до 4 років колонії загального режиму. 

Після цих мирних протестів, на які вийшов народ, відбувається повне беззаконня. На сьогодні завели близько 111 адміністративних справ, включно з кримінальними, на учасників протесту. Спочатку їх затримують на 5-7 діб, а потім на них порушують кримінальні справи і переводять у СІЗО. Крім цього, на затриманих чинять тиск, одному зламали хребет. 

Що стосується Ріфата Даутова, то він реально був у тверезому стані. Він мусульманин, який дотримується всіх канонів. Влада намагається створити видимість того, що він нібито був п’яний. Його сестра Залія, ймовірно, налякана. Вона каже, що ні до чого не закликає, а просто хоче дізнатися реальні обставини смерті. Зараз на всіх родичів активістів у Башкортостані чиниться тиск. 

Радій Хабіров і, загалом влада Москви, сьогодні застосовують повний терор до нашого народу. Вриваються додому зі зброєю, затримують, люди просто пропадають, коли йдуть на роботу або йдуть за продуктами, — їх потім не можуть знайти, а знаходять тільки в СІЗО. Є загиблі, є важко травмовані.

На всіх чиниться тиск. Погрожують, що будь-які заяви, будь-яку інформацію, які вони будуть публікувати, — вони за це можуть отримати певні статті. Сьогодні намагаються максимально залякати народ, максимально його забити, щоб він більше не виходив на протести.

На жаль, поки що не видно, що люди готові вийти з новим протестом, оскільки сьогодні народ дуже сильно залякали. Можливо, башкири перейдуть цю межу. 

Поки що я не бачив жодних рухів у бік того, щоб люди вийшли на підтримку. Хоча ми закликаємо всіх, хто небайдужий, а також наші сусідні братні народи, щоб вони зупинили це свавілля. 

Звернення жінки до російських солдатів — це дуже сміливий вчинок, особливо для тих, хто зараз проживає в Башкортостані. У будь-який момент цю жінку можуть знайти, прийти до неї і порушити купу кримінальних справ. 

Ми закликаємо людей вийти на захист. Тут навіть немає національного аспекту.  

ОЛЬГА КУРНОСОВА: Кремль почав застосовувати в Башкортостані практику заручників

— Торф’яна пожежа під землею вже розгорілася. Можуть бути різні осередки. Потім ці осередки збираються разом і земля може провалитися під ногами. 

У Башкортостані відбуваються страшні події. Одного активіста вже вбили, а другий активіст перебуває у важкому стані в лікарні з переломом хребта. Понад 30 кримінальних справ порушено за фактом масових заворушень, понад 100 осіб заарештовано. 

Невипадково, що ОМОН для розгону маніфестації привозили з Магнітогорська. І в Магнітогорськ відвезли Фаїля Алсинова, щоб біля в’язниці не було протестів. 

Зараз ситуація в Башкортостані начебто трохи притихла. Але питання про те, наскільки довго башкирський народ готовий терпіти знущання, поки залишається відкритим.

Ріфата Даутова катували і хочуть видати його смерть за отруєння сурогатним алкоголем, хоча всі знають, що він взагалі не пив. Він був правовірним мусульманином. Тому для всіх очевидно, що це вбивство. І, звісно, це теж піднімає протестні настрої. Поки що невідомо, наскільки башкирський народ готовий до більш жорстких протестів. 

Брата одного активіста, який емігрував, затримали. Сказали йому, що буде сидіти за брата, поки той не повернеться. Кремль застосовує практику заручників. До цього з цим стикалися тільки в Чечні, але ось тепер вона прийшла в Башкортостан. 

Кремль глушить повністю мобільний інтернет. Причому це почалося в Башкортостані, потім приєдналася Якутія, Калінінградська область, куди їздив Путін, потім звідти вже пішло в Псковську область, Санкт-Петербург. Можливо, таким чином вони дивляться, як у них це працює, побоюючись майбутніх протестів. 

ЄГОРЬ КУРОПТЄВ: Кремль провокує ненависть у людей

— Владі потрібно показати, що під час виборчої кампанії Путіна немає ніяких хвилювань. Будь-які протести і шум — це пляма на репутації глави республіки Башкортостан. 

Народ Башкортостану виходить не проти війни, не проти Путіна, не проти режиму. Люди виходять через великий національний підтекст і накопичену ненависть. Чому вона накопичена? Тому що сам Кремль і місцеві губернатори, мери ведуть кампанії ненависті, намагаючись людей максимально нацькувати. Використовують війну в Україні та ненависть до мігрантів. 

Ненависть накопичується і потім виливається в протести. 

У Башкортостані тригером для людей стало те, що глава республіки написав донос на активіста Фаїля Алсинова. Якщо подібні тригери відбудуться в інших регіонах — люди теж вийдуть. 

Якщо в Башкортостані будуть якісь спроби тиску на корінні народи, то влада отримає жорстку відсіч. Це не буде схоже на мітинги демократичної опозиції. І влада цього боїться. 

ІГОР ЕЙДМАН: Путін використовує великий інструментарій для придушення протестів 

— Регіони не можуть заявити про свій намір відокремитися від Москви. Там живуть різні люди. Найактивніші можуть отримати по спині за такі наміри. Поки у Кремля є великий інструментарій для придушення протестів, люди не зможуть нормально висловлювати свою думку. 

У Башкортостані були локальні заворушення, але їх моментально придушили. У підсумку, людей побили, деякі з них опинилися в лікарні. 

Поки Путін із силовиками контролюють усе в країні, ні про який бунт і, тим більше, розвал РФ мови йти не може.  

Протестні настрої можуть тліти ще дуже довго, але для того, щоб це вилилося в системну кризу, необхідно, щоб режим Путіна втратив контроль над силовими структурами. А це може статися тільки в результаті великого зіткнення в правлячій верхівці Росії. 

Читайте також: Протести в Башкортостані показують — щойно буде тригер, це запалить ситуацію в РФ, — Подоляк 

Прямий ефір