В Україні наступного 2025 року в пілотному режимі запрацює Національна система торгівлі викидами. У такий спосіб Київ приєднається до європейської практики, а український бізнес у перспективі звільниться від сплати податку на викиди парникових газів під час експорту продукції до ЄС. Як зазначив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець, уже цьогоріч запрацює система моніторингу, звітності та верифікації викидів. У Києві сьогодні, 31 січня, відбувся другий Міжнародний довкіллєвий форум United for Nature. Agenda for Ukraine, повідомляє FREEДОМ.
Як заявив міністр, зелений перехід — невіддільна частина процесу входження України до Європейського Союзу.
“Інтеграція України у світовий кліматичний порядок денний — це не тільки про євроінтеграцію. Це про підготовку України до входження в кордони механізму СВАМ. Торік Україна вже отримала статус спостерігача у Севільському процесі, ми взяли курс на стандартизацію та впровадження найкращих та доступних технологій. Тепер замість зволікання часу на перемовини про відстрочення СВАМ для України ми маємо зробити дієві кроки і завершити їх 2026 року”, — сказав Стрілець.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії Україна зіткнулася з безпрецедентною кількістю злочинів і проти природи. Понад 170 тис. кв. км українських територій потенційно заміновано. Загалом в Україні забруднено близько 30 млн га землі.
“Пункт восьмий формули миру чітко акцентує на цьому увагу. Йдеться про оцінку шкоди довкіллю, про притягнення Росії до відповідальності, про відновлення і реконструкцію нашої країни. За інформацією Міндовкілля, під час повномасштабного вторгнення зафіксовано майже 3,6 тисячі злочинів проти довкілля. Ворог завдав нам збитків на 2,2 трлн грн. І на жаль, щодня цифри зростають, горять наші ліси, знищується біорізноманіття”, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Шкода довкіллю внаслідок війни Росії проти України сьогодні не обмежується кордонами однієї країни.
“Ми бачили в дельті Дунаю будівельні відходи, яких там не повинно бути. Ми побоювалися за якість води в Чорному морі після вибуху на Каховській ГЕС. Ми проводили дослідження, і побачили, що цього разу вода виявилася безпечною. Але треба відстежувати постійно ці процеси. Тому що шкода від війни є, вона завдається усій Європі”, — розповів міністр довкілля, водного та лісового господарств Румунії Мірча Фекет.
Міністерка довкілля Молдови Орданка Родіка-Йорданов зазначила, що зміни якості повітря і води через російську агресію щодо України спостерігаються і в її країні.
“Можливо, будуть ще кумулятивні зміни. Це необхідно відстежувати далі. Але зараз ми також бачимо активну міграцію диких тварин, пов’язану з пожежами в лісах, шумом від вибухів”, — сказала вона.
Учасники міжнародного форуму зазначили, що питання притягнення Росії до компенсації за завдану шкоду природі сьогодні є фундаментальним як для України, так і для країн-партнерів.
Читайте також: Протидія екоциду: восьмий пункт української формули миру обговорюємо з Євгеном Симоновим