У Російській Федерації катастрофічно не вистачає робочих рук. Через повномасштабну війну Росії проти України, оголошену президентом Володимиром Путіним мобілізацію і рекордну еміграцію — майже половина російських промислових підприємств залишилася без кваліфікованих фахівців. За даними російської академії наук, дефіцит кадрів у Росії у 2023 році склав близько 5 млн осіб, інформує FREEДОМ.
Кадровий голод, що охопив Росію після початку повномасштабного вторгнення в Україну, мобілізації та еміграції сотень тисяч росіян, встановив абсолютний рекорд із 1996 року.
В Інституті економічної політики імені Гайдара повідомляють, що в січні 2024 року на брак кваліфікованих фахівців поскаржилися 47% керівників промислових підприємств.
“Попередній максимум було зафіксовано в липні. Тоді на дефіцит кадрів вказали 42% промисловців. Пізніше цей показник було уточнено до 45% — стільки респондентів оцінювали зайнятість на своїх підприємствах як недостатню”, — з публікації в Telegram-каналі The Moscow Times.
Залучити фахівців не допомагає навіть підвищення зарплат. За останні п’ять років роботодавці стали публікувати в 1,8 раза більше вакансій. Рекордним за їхньою кількістю став серпень 2023 року — 1 млн 200 тис. розміщених вакансій.
“Брак працівників провокує високу конкуренцію за них. Через це зростають пропоновані зарплати. При цьому, зростання пропонованих зарплат випереджає зростання ВВП, інфляції та індексу споживчих цін”, — з повідомлення аналітиків консалтингової компанії “Яків і партнери” в публікації видання Meduza.
Місцева влада намагається компенсувати гостру нестачу працівників комунального господарства, ось тільки методи у неї неординарні.
Так, мер Красноярська запропонував залучити ув’язнених до прибирання снігу на вулицях. А заступник міністра дорожнього господарства і транспорту Магаданської області Віктор Ходаков і мер Воронежа Вадим Кстенін — закликали місцевих жителів “Взяти в руки лопати”.
“Вийти завтра о 14.00 з власним інструментом, лопатами і очистити свою прилеглу територію від снігових мас. Взяти посильну участь із гарним настроєм на свіжому повітрі і, як то кажуть, зробити свій внесок в очищення міста Магадан”, — сказав Віктор Ходаков.
У Магадані вже задіяли школярів у прибиранні вулиць. У Воронежі городяни самі чистять сніг.
Дефіцит кадрів у Росії відчувають усі галузі економіки, зазначають експерти.
“Необхідно розуміти, що відбуваються демографічні зміни. На ринок праці приходять люди по 23 і 24 роки, народжені в 1990-х роках, а їх тоді було не багато, народжуваність була маленька. Відповідно їх не дуже багато на ринок виходить, а йде з ринку праці чисельне літнє покоління і виникає ефект зміни поколінь — це теж потрібно розуміти. І на це ще наклалася ситуація призову людей в армію, ось і виявилося, що запас міцності маленький. Дефіцит далі тільки наростатиме”, — пояснює доктор економічних наук, професор Ігор Ліпсиц.
Брак кваліфікованих працівників гальмує російську економіку, яка й так серйозно постраждала від санкцій і відтоку іноземного капіталу. У російському Центробанку визнали, кадровий голод — одна з головних проблем Росії.
Читайте також: Тісні зв’язки Кіпру з російським капіталом залишилися в минулому — влада бореться з обходом санкцій (ВІДЕО)