У 2022 році Росія пережила дві масові хвилі еміграції – навесні після повномасштабного вторгнення в Україну та восени після оголошення мобілізації. Нині люди також продовжують залишати країну, тому спостерігається дефіцит кадрів. Від кількох сотень до тисяч науковців виїхали з Росії.
Але кремлівський режим начебто не помічає демографічної катастрофи. Так, міністр закордонних справ Сергій Лавров еміграцію сотень тисяч громадян, назвав “очищенням” Росії.
Росіяни, які думають, тікають із Росії
Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що люди, які залишили країну після початку війни проти України, не відчувають своєї причетності до російської історії та культури. Хоча, за підсумками 2023 року, в Росії не вистачає майже 5 млн працівників. Незадоволений попит робочої сили вже став чинником, який гальмує зростання економіки.
“Лавров “робить хорошу міну, при поганій грі”, точніше, при поганій ситуації. Те, що він це називає “очищенням” Росії — це він бреше, як зазвичай. Саме тому, напевно, в Росії, судячи із заголовків преси, і намагаються залучити 10 тис. кенійців, створюють всілякі преференції для жителів Центральної Азії, які також стали виїжджати з Російської Федерації. Людей не вистачає, і кажучи про це “очищення” Лавров просто бреше”, — каже адвокат, біженець із РФ Павло Іванніков.
Відтік з Росії працездатних і кваліфікованих кадрів та молоді триває. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну попит росіян на іноземне громадянство злетів до рекордних показників. Нинішня хвиля еміграції — наймасовіша з 1920-х років. За перші дев’ять місяців 2023 року понад 68 тис. громадян Росії отримали посвідку на проживання або громадянство інших країн.
“Люди з країни намагаються іммігрувати, як і чоловіки, які підлягають призову, не хочуть мобілізуватися на фронт. Люди, які не згодні з політикою, намагаються виїхати, щоб дати майбутнє своїм дітям. Люди, які усвідомлюють, що економічна ситуація в майбутньому не буде сприятливою, особливо дрібний, середній бізнес”, — сказала економіст, викладач Університету штату Пенсильванія Тетяна Михайлова.
Майже відразу після початку повномасштабної війни Росію почали залишати провідні вчені. Щонайменше 2,5 тис. вчених розірвали зв’язки з Росією. В умовах санкцій набагато складніше займатися наукою, брати участь у міжнародних колабораціях, публікуватися в наукових журналах, отримувати доступ до обладнання.
“Тут варто говорити про молодих вчених, які дійсно залишають РФ і абсолютно правильно роблять. Це нове покоління, яке не дивиться путінське ТБ і отримує відомості з інтернету, хоча останнім часом робити це складніше у зв’язку з блокуванням. Росія скочується в те, що було за часів Радянського Союзу. Не можна створювати науку в абсолютно закритій країні”, — зазначив адвокат, біженець із РФ Павло Іванніков.
Демографічна ситуація в Росії може призвести до скорочення населення до рівня XIX століття, інформують у Федеральній службі державної статистики. У найближчі 20 років населення РФ, імовірно, скорочуватиметься зі швидкістю 800 тис. осіб на рік, і до середини XXI століття Росія може втратити понад 15 млн осіб.
“Якщо брати песимістичні прогнози, які тепер стають найреалістичнішими, то до кінця століття в Росії від 140 млн, може залишитися 67 – 65 млн осіб всього-на-всього. Ну ось, це проблема, тому що падає народжуваність. Пристрасної готовності населення народжувати дітей, щоб потім відправити їх воювати, не спостерігається”, — констатував доктор економічних наук Ігор Ліпсіц.
Програма переселення співвітчизників, у рамках якої російське громадянство пропонується вихідцям з РФ, які живуть за кордоном, а також їхнім нащадкам, стрімко втрачає популярність. Міграційний приріст у першому півріччі 2023 року знизився на 15 % порівняно з тим самим періодом попереднього року.
Думки експертів
Як еміграція росіян посилює демографічну кризу в Росії? Чи може оголошений Путіним “рік сім’ї” стимулювати росіян заводити дітей? Як кремлівська репресивна машина хоче дістати росіян, які живуть за кордоном? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Ігор Яковенко, російський опозиційний журналіст;
- Дмитро Громаков, експерт з комунікацій Міжнародного центру протидії російській агресії;
- Микола Полозов, російський правозахисник, адвокат.
ІГОР ЯКОВЕНКО: Із РФ виїжджають найактивніші люди, які думають
— За час війни з Росії виїхали 2,5 тис. учених. Кожна ця людина — непоправна втрата для науки. Друга група людей, яка виїхала — це айтішники. Точна цифра невідома, але це можуть бути сотні тисяч. Третя група — це підприємці.
З Росії виїхали ті, хто створював продукт, організовував робочі місця і створював якісь перспективи для майбутнього.
Така ситуація чомусь радує Лаврова, але радіти тут нема чому. Напевно, є сенс радіти, тому що виїхали люди з критичним мисленням, і це нібито створює для режиму можливість вижити. Тому що немає критики – немає опозиції.
“Очищення по-лавровськи” — це вилучення найактивнішої і найбільш мислячої частини народу. Радість Лаврова схожа на радість людини, яка сама підпалює фіранки у своєму будинку і радіє вогникам.
Це ампутація життєво важливих органів у соціальному організмі.
Проте в Росії залишаються народи, які абсолютно не хочуть жити у складі імперії. Ми бачимо, що національно-визвольний рух набирає обертів.
Це ілюзія — що якщо всі неугодні виїдуть із Росії, то залишаться тільки вірні режиму.
Я думаю, в якийсь момент можуть прийти люди зі зброєю і путінському режиму мало не здасться.
Жителі Центральної Азії через великі проблеми з ринком праці, як і раніше, приїжджають до Росії, але вже в менших масштабах. У тій же Великій Британії дедалі частіше фермери наймають вихідців із Центральної Азії, тому вони їдуть туди.
ДМИТРО ГРОМАКОВ: У Росії люди не хочуть заводити дітей
— Проблема демографії завжди була для Росії досить серйозною. У нас занадто велика територія. Наша здатність її охороняти працювати з нею залежить від демографічної ситуації в країні.
Щороку, крім природного убутку населення через те, що люди не народжують, приблизно 1 млн. осіб на рік виїжджає через війну в Україні. У РФ ця проблема почала відчуватися гостріше, ніж до війни в Україні.
Росія раніше була одноповерховим селом — дуже великим і різним. І повернення до цього, я не думаю, що сподобається більшості людей. Говорити про прихильність або радість населення тому, що йому доведеться повернутися в те саме болото, з якого вони всі вийшли і вибилися в мегаполіси, не доводиться.
Чим більш божевільною буде політика російського керівництва, тим нам буде простіше закінчити цю війну, довівши Росію до нещадного і безглуздого бунту, який змете цю владу.
Демографію визначають економічна складова і життєва модель, а не ЛГБТ-рухи і життя в мегаполісах.
Політика Путіна вочевидь не покращує цю ситуацію, бо за таких умов народжувати дітей не має сенсу — не забезпечено базові потреби населення в частині безпеки. Люди відмовляються народжувати на користь особистісного зростання і розвитку.
У Радянському Союзі теж не стимулювали людей до народження дітей. Першу частину життя люди прагнули переїхати зі свого болота, а потім у цих мегаполісах у людей було чим зайнятися і куди витратити свою силу та енергію для того, щоб стати на ноги. Зрозуміло, що в цих цілях діти стояли не на найпершому місці.
Росії не потрібні нові території, тому що потрібно звернути на свої внутрішні території. Розвиток цих територій і безпека для власних громадян важливіші, ніж безпека держави.
У цій священній системі цінностей, у якій держава стоїть завжди на першому місці, ти живеш не заради себе, не заради своєї сім’ї, а заради величі якоїсь химери під назвою держава, ніхто народжувати не буде.
Питання міграції в Росії не вирішене, але розвивається настільки давно, що зміна національного складу стала звичною справою. Якщо ми подивимося навіть список прізвищ керівного складу або політичної еліти, то ми побачимо, що на других і третіх позиціях слов’янського населення вже менше.
Не думаю, що росіяни якось будуть стурбовані тим, що дуже сильно зміниться національний склад їхнього оточення. Вони звикли жити в такій багатонаціональній каші, якою є на сьогодні Росія.
Насправді, проблема з Україною і Білоруссю полягає в тому, що контроль над цими територіями змінює демографічний баланс на користь слов’янського населення. Тому росіяни так і дбають про те, щоб вивозити населення з окупованих територій вглиб Росії.
МИКОЛА ПОЛОЗОВ: Кремль хоче загнати тих, хто за кордоном, назад у країну
— У Кремлі вирішили у 2025 році ввести для росіян, які проживають за кордоном, обов’язковий консульський облік. Я думаю, це зроблено насамперед для дискримінації тих, хто проживає за межами Росії.
Росіянам буде, зрештою, спочатку запропоновано стати на цей консульський облік. А якщо вони не захочуть це робити, то накладатимуть на них якісь штрафи, а, можливо, придумають кримінальну статтю і буде конфіскація майна.
В ідеалі, російська влада хоче загнати тих, хто перебуває за кордоном, назад у країну. А далі — залізна завіса. Будуть випускати тільки за виїзними візами тих, кого влада вважає безпечними. Я думаю, що все йде саме до цього.
Поки що жодних санкцій для тих, хто не хоче ставати на консульський облік, не придумали. Але скоро це оформлять у закон. Ми вже спостерігали цю еквілібристику з боку Державної Думи.
У радянські роки був такий термін — “неповернення”. Очевидно, якась частина громадян Росії, які виїхали з країни і не хочуть мати нічого спільного з путінською державою, — їхня влада поступово рухає в цю категорію “неповернення”.
Читайте також: Ні Путіну, ні Лаврову, ні росіянам сьогодні мир не потрібен, — Шаповалов