Через 20 місяців після того, як Швеція заявила про намір вступити до НАТО, парламент Туреччини ратифікував заявку Стокгольма. Остання країна блоку, яка має схвалити вступ Швеції до Альянсу, — Угорщина. Прем’єр-міністр Віктор Орбан закликав парламент своєї країни ратифікувати заявку Швеції, інформує FREEДОМ.
287 голосів — “за” і 55 — “проти”. Такі результати голосування парламенту Туреччини за вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу. Документ відправили на підпис президенту Туреччини Ердогану.
“Вони ще торгувалися щодо Фінляндії, отримали зняття ембарго на постачання європейського озброєння, перспективи розширення присутності своїх товарів на ринках ЄС. Їм дозволили купувати F-16, тому що теж діяло ембарго. Це ускладнює ситуацію для Росії в Балтиці. Балтійське море фактично стає морем НАТО”, — зазначив керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній.
Швеція заявила про намір вступити до Альянсу в травні 2022-го. На думку аналітиків, причиною такого рішення стало повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Стокгольм дійшов висновку, що приєднання до блоку — найкраща стратегія зі стримування агресії Кремля.
“Коли вони побачили, що відбувається, зрозуміли, що все обвалилося, старий світ звалився, а Росія — це абсолютно непередбачувана країна, всі швидко забули про свій нейтралітет і побігли в НАТО, і правильно зробили”, — вважає Загородній.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван зазначив, що Швеція — сильний і ефективний партнер у сфері оборони, який зможе посилити Альянс.
“Нинішня думка про членство в НАТО доволі позитивна на тлі того, що сталося — агресії Росії проти України. Це досить чітка переорієнтація в бік Європи, НАТО і трансатлантичних відносин. Зараз це набагато чіткіше, ніж у минулому”, — зазначив доцент кафедри політології Лундського університету Рікард Бенгтссон.
Остання перепона на шляху Швеції до НАТО — ратифікація документа Будапештом.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан запросив свого шведського колегу, щоб обговорити заявку Стокгольма на вступ до Північноатлантичного альянсу, однак одразу ж отримав відмову. Згодом Орбан повідомив, що домагатиметься від парламенту ратифікації вступу Швеції до НАТО.
“Щойно закінчив телефонну розмову з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. І підтвердив, що угорський уряд підтримує вступ Швеції до НАТО. Я також наголосив, що ми продовжуватимемо закликати Національні збори Угорщини проголосувати за вступ Швеції та завершити ратифікацію за першої ж нагоди”, — написав Орбан у соцмережі Х.
Читайте також: Схваленням вступу Швеції до НАТО Туреччина остаточно дистанціювалася від Росії, — дипломат
Нагадаємо, після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, Швеція і Фінляндія подали заявки на вступ до НАТО. Рішення має бути ухвалене одноголосно всіма членами Альянсу. Фінляндія приєдналася до блоку в квітні 2023-го. А рішення щодо вступу Швеції затягнула Туреччина. Анкара звинувачувала Стокгольм у переховуванні членів Робочої партії Курдистану.