Резолюція на підтримку українських дітей, ухвалена 25 січня Парламентською асамблеєю Ради Європи (ПАРЄ), має низку практичних напрямків. Про це в коментарі телеканалу FREEДОМ розповіла віцепрезидентка ПАРЄ Олена Хоменко.
Ухвалення цієї резолюції демонструє, перш за все, політичну підтримку України з боку країн-партнерів. У документі зафіксовано засудження Росії за депортацію дітей, визначено, що цей воєнний злочин РФ має ознаки геноциду.
Хоменко наголосила, що, окрім політичної підтримки, важлива і практична участь країн у питанні повернення українських дітей.
“У цій резолюції ми закликали комітет міністрів (це керівний орган Ради Європи, до якого входять міністри закордонних справ 46 країн) створити реєстр, до якого вноситимуться всі особи, що залучені до процесу депортації українських дітей і перешкоджають їхньому поверненню. Це буде єдиний реєстр, до нього матимуть доступ усі країни, вони матимуть можливість запроваджувати санкції щодо цих злочинців”, — сказала Хоменко.
Також у документі рекомендується заснувати посаду спеціального доповідача з питання про становище і повернення українських дітей, депортованих і насильно переміщених Росією і Білоруссю.
“Крім того, у резолюції ми закликали застосовувати санкції до журналістів, які поширюють російську пропаганду і виправдовують викрадення Росією українських дітей”, — продовжила Хоменко.
У резолюції міститься заклик до країн-членів інформувати компетентні органи України про перетин кордону громадянами Росії, які незаконно усиновили або встановили опікунство над українською дитиною.
“Резолюція наголошує, що повернення додому відповідає найкращим інтересам дитини. Тому що дитина має сім’ю, дім, має звичне для неї оточення. Тому вона має бути повернута додому. І жодні міфи російської пропаганди та дезінформації не повинні працювати в цьому відношенні. Тому що дитині набагато краще бути вдома — в Україні”, — акцентувала віцепрезидентка ПАРЄ.
Резолюція підтримала створення міжнародної коаліції країн щодо повернення українських дітей.
“Ми хочемо залучати країни та міжнародні організації, щоб вони допомагали нам у пошуку дітей, у встановленні їхнього місцезнаходження та поверненні в Україну. Наприклад, Катар допомагає нам у цьому питанні. Ми очікуємо на розширення списку країн-партнерів за цим напрямом роботи”, — сказала Хоменко.
Віцепрезидент ПАРЄ впевнена, що більше буде тиску на Росію від міжнародних партнерів, що більше Росія буде ізольована, то вона буде більш податливою в питанні повернення українських дітей. А тиск на РФ має бути комплексним — це і політичні заходи, і санкції, і підтримка партнерами України.
Читайте також: ПАРЄ ухвалила резолюцію на підтримку українських дітей
Нагадаємо, цьогорічна зимова сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 22 по 26 січня. Одна з головних її тем — підтримка України у протидії російській агресії.
25 січня ПАРЄ ухвалила резолюцію на підтримку українських дітей, у якій депортацію Росією українських дітей визнано геноцидом. ПАРЄ закликала країни-члени до сприяння в поверненні юних українців на батьківщину, а також до притягнення до відповідальності винних у цьому злочині.
Крім того, на зимовій сесії розробляються нові резолюції на підтримку України, які будуть голосуватися на літній сесії ПАРЄ. Наприклад, резолюція щодо доповіді членкині української делегації Євгенії Кравчук “Протидія знищенню культурної ідентичності під час війни та миру”, щодо санкційної політики та інші.
Читайте також: Значення ухваленої резолюції про становище українських дітей — підсумки четвертого дня зимової сесії ПАРЄ (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.