Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) закликає визнати депортацію Росією українських дітей геноцидом. Відповідну резолюцію ухвалили під час сьогоднішнього, 25 січня, засідання. Як минув четвертий день роботи зимової сесії ПАРЄ, розповів зі Страсбурга кореспондент FREEДОМ Олег Борисов.
Ухвалення резолюції про становище українських дітей — головна тема сьогоднішнього дня роботи ПАРЄ. Її одностайно підтримали всі 85 присутніх делегатів.
Резолюція стосується всіх українських дітей, оскільки російська агресія торкнулася всіх юних українців. Основний акцент зроблено на дітях, які зазнали незаконної депортації Росією. Цей злочин ПАРЄ визнала геноцидом. Також важливість резолюції — вона запускає міжнародні механізми з повернення дітей на батьківщину.
Обговорення резолюції йшло непросто, бо європейцям потрібно було пояснювати, доводити на прикладах, чому депортація дітей є воєнним злочином. В онлайн режимі перед делегатами виступила перша леді України Олена Зеленська, яка детально зупинилася на цих аспектах і розповіла історію хлопця з Маріуполя.
“Хлопчик-сирота жив у Маріуполі. Разом з іншими вихованцями свого дитячого будинку він на власні очі бачив знищення міста та його мешканців. Потім переніс депортацію до Росії, і там, на чужині, йому виповнювалося 18 років. Йому вже мала прийти повістка до російської армії. Цинізм найвищого ступеня — викрасти дитину, знищити її місто, а потім гнати в лавах загарбників”, — сказала Олена Зеленська.
У чорновому варіанті резолюція мала 18 пунктів. Після обговорення і голосування за поправки в підсумковому документі цих пунктів може бути більше.
Під час обговорення постійно звучало, що головним джерелом воєнних злочинів проти України є президент РФ Володимир Путін.
“Окремо в резолюції наголошена значущість міжнародного ордера на арешт Путіна та уповноваженої [при президенті РФ] із прав дитини Львової-Бєлової. Це теж дуже важливий пункт, який говорить про те, що Путін — воєнний злочинець”, — зазначив член української делегації ПАРЄ Олексій Гончаренко.
У межах слухань, на засіданнях, заходах, зустрічах, просто в бесідах у кулуарах ПАРЄ багато говорять про злочинну війну путінського режиму проти України. Представники української делегації розповідають про масовані ракетні атаки та їхні наслідки, про те, як українські воїни захищають кожен метр української землі, як загалом український народ протистоїть російській агресії.
Голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева на зустрічі з делегатами на фактах пояснювала, чому Україні так необхідні німецькі далекобійні ракети TAURUS (“Таурус”), чому необхідно більше систем ППО.
Віцепрезидентка ПАРЄ Олена Хоменко розповіла, що особисто спілкується з президентом ПАРЄ, з делегатами асамблеї, щоб донести інформацію про звірства Росії на території України.
“Тут, в асамблеї, ми проводимо різні заходи, щоб говорити нашим партнерам — членам асамблеї, які представляють 46 країн, — про проблеми, з якими стикаються наші діти. Росія депортувала 19 546 дітей. Це та кількість дітей, про яку ми можемо говорити, яку ми зареєстрували у вигляді кейсів. Але ми знаємо, що ця цифра може бути набагато більшою”, — сказала вона.
Зимова сесія ПАРЄ триває. Делегати напрацьовують нові кейси на підтримку України — це і військова підтримка, і санкційна політика щодо РФ та її союзників, і відновлення України. Причому, відновлення України та передача російських заморожених активів стануть головними темами весняної сесії ПАРЄ.
Нагадаємо, цьогорічна зимова сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 22 по 26 січня. На ній планується ухвалити низку важливих резолюцій на підтримку України. Так, 25 січня відбулися дебати на тему “Становище дітей України”. За їхніми підсумками одноголосно було підтримано резолюцію, в якій ПАРЄ визнала депортацію Росією українських дітей геноцидом і закликала країни до сприяння в поверненні юних українців на батьківщину, а також до притягнення до відповідальності винних у цьому злочині.
24 січня свою роботу в ПАРЄ призупинила делегація Азербайджану.
Крім того, на зимовій сесії розробляють нові резолюції на підтримку України, які голосуватимуть на літній сесії ПАРЄ. Наприклад, резолюція щодо доповіді членкині української делегації Євгенії Кравчук “Протидія знищенню культурної ідентичності під час війни та миру”, щодо санкційної політики.