Змусити Росію покинути ЗАЕС чи шукати компроміс: тактику європейських чиновників обговорили експерти

На ЗАЕС. Фото: gettyimages.com

Російські військові не допускають інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) до перевірки реакторних залів трьох із шести енергоблоків Запорізької атомної електростанції. Члени окупаційної адміністрації разом із російськими військовими відмовили фахівцям оглянути перший, другий і шостий блоки.

У заяві агентства підкреслюється, що його експертів уперше не було допущено до реакторної зали енергоблока, який перебуває в режимі “холодної зупинки”. А там є активна зона реактора і відпрацьоване паливо.

Силовий контроль, погрози та жорсткі обмеження — звична поведінка окупантів на захопленій території. ЗАЕС — особливий об’єкт, до якого прикута увага фахівців і політиків усієї Європи. Але, як зазначають експерти, багато єврочиновників вважатимуть за краще домовлятися з Москвою про компроміси, а не вимагати негайної демілітаризації енергооб’єкта.

Куди і чому не можуть потрапити співробітники МАГАТЕ

У МАГАТЕ підкреслюють, що продовжать запитувати доступ. Однак блоки не єдині об’єкти, куди російські окупанти обмежили доступ фахівцям. Їх не пускають також у деякі частини машинних залів Запорізької АЕС, зокрема в райони енергоблоків 3, 4 і 6. Крім того, експерти МАГАТЕ, як і раніше, очікують запланованого ще на 19 грудня доступу на дахи реакторів.

Наразі п’ять із шести реакторів Запорізької атомної електростанції залишаються в “холодній зупинці”, а четвертий енергоблок перебуває в “гарячій зупинці” для виробництва пари і тепла, зокрема для прилеглого Енергодара. За словами президента “Енергоатому” Петра Котіна, факт недопуску експертів моніторингової місії Агентства до реакторних залів, де розташовані активні зони реакторів і міститься відпрацьоване ядерне паливо, може бути спробою російських окупантів приховати справжню ситуацію на Запорізькій АЕС.

“Єдиний вихід — повна демілітаризація, деокупація Запорізької АЕС і прилеглих територій. Це ключова передумова для відновлення не тільки ядерної безпеки, а й поваги до міжнародного права”, — написав Котін у Telegram.

Окупувавши найбільшу атомну електростанцію в Європі в перші тижні повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року, Росія неодноразово шантажувала Україну і весь світ.

На станції під контролем окупантів уже 8 разів відключалася електроенергія. Це викликає серйозну занепокоєність з приводу безпеки, заявляють у МАГАТЕ. Адже ЗАЕС потребує електрики для охолодження своїх реакторів і виконання інших важливих функцій, навіть коли всі реакторні блоки зупинені.

“Використання важкого озброєння в безпосередній близькості від об’єкта і побоювання з приводу неправильного управління його складними системами можуть мати катастрофічні наслідки в галузі прав людини”, — зазначив Верховний комісар ООН з прав людини Волкер Тюрк.

Один із нещодавніх випадків стався вночі 2 грудня. У місті Енергодар стався повний блекаут. Експерти вважають, що інцидент стався через невміння російських фахівців працювати з новим обладнанням, а сама Запорізька АЕС є інструментом ядерного шантажу президента Росії Володимира Путіна.

Команда МАГАТЕ також заявила, що намагається домогтися від російських окупантів отримання графіка технічного обслуговування станції на 2024 рік. Але його поки що так і не надали. Очільник “Енергоатому” зазначає, що єдиним легітимним оператором найбільшого в Європі атомного об’єкта — Запорізької АЕС — є українське державне підприємство. Тому тільки повернення станції під повний контроль України може забезпечити її ядерну та радіаційну безпеку.

“Ситуація на ЗАЕС розвивається репресивним шляхом. Якщо ми говоримо про деокупацію Запорізької АЕС, то це вкрай далека перспектива на сьогодні. На мій погляд, безпеку ЗАЕС може забезпечити тільки військова деокупація, тобто звільнення військовим шляхом”, — заявив військовий оглядач Денис Попович.

Коментарі експертів

Чи є шанс невійськової демілітаризації Запорізької АЕС і як світу убезпечити себе від атомного шантажу Росії, в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олексій Оржель, голова Київського офісу Секретаріату Енергетичного співтовариства, міністр енергетики та захисту довкілля України (2019-2020 рр.);
  • Олександр Левченко, надзвичайний і повноважний посол України, член Спілки дипломатів України.

ОЛЕКСІЙ ОРЖЕЛЬ: “Блакитні каски” можуть виправити ситуацію

— Перший і основний фактор, на який треба звертати увагу, Росія займається ядерним тероризмом на Запорізькій атомній станції. Окупанти не мають усіх допусків, усіх ліцензій, щоб експлуатувати цей ядерний об’єкт. При цьому вони його контролюють. Про це заявлено на всіх міжнародних майданчиках.

Другий фактор — це створення відповідної напруженості. Подивімося правді в очі: європейці, наші партнери будуть говорити про те, що це найбільша атомна станція в Європі, на якій не здійснюється належний моніторинг, але вони не будуть займати принципову позицію, що має бути деокупація і демілітаризація.

Вони йдуть на якісь варіанти компромісу, рішення з російською терористичною стороною.

Третій фактор був від початку закладений у діях РФ — росіяни хотіли об’єднати Запорізьку атомну станцію зі своєю системою. Ми знаємо, що частина української системи на окупованих територіях десинхронізована з системою України. Тобто вони працюють у різних режимах, і її навіть назвали “Таврида”.

Тобто у нас є об’єднана енергетична система, яка синхронізована з Європою, у них є якась “Таврида”, яка синхронізована з російською системою.

Росія зараз не потребує синхронізації такого великого генеруючого об’єкта, такої потужності, яку може дати ЗАЕС. Тому й блоки перебувають у режимі “холодної зупинки”.

Але саму ідею об’єднання системи та отримання електричної енергії від Запорізької АЕС було поставлено від початку, ще в перші дні широкомасштабного вторгнення.

Повна інтеграція у свою систему, при цьому якась імітація моніторингу з боку МАГАТЕ, а за фактом — недопуск на всі об’єкти — це необхідно Росії, щоб, з одного боку, показати, що щось відбувається, якийсь допуск є, з іншого боку, щоб виконувати свій раніше намічений план.

У кожного об’єкта є відповідні графіки. І критично важливим є їх виконання. ЗАЕС не працює у своєму плановому режимі. Ті планові режими, які були закладені “Енергоатомом” у рамках української енергетичної системи, на сьогодні вже не виконуються, фактор зупинки реакторів і роботи четвертого реактора на теплопостачання — це вже зовсім ненормальні графіки роботи.

Тому і технічне обслуговування має бути абсолютно змінено, з урахуванням того, що є завантаження ядерного палива в активній частині реактора. Це критично важливі моменти, які необхідно мати, і вони повинні бути встановлені заздалегідь, ці графіки визначені. А в певних випадках — оперативно змінені. Але сам факт їх відсутності — це також критично негативний показник.

Абсолютно правильним було б, у моєму розумінні, використовувати МАГАТЕ і, можливо, певну місію ООН. Так, ми всі, на жаль, бачимо, наскільки ООН сьогодні безпорадна, абсолютно неефективна. Але колись ми пам’ятаємо, були такі заходи, коли [діяли] “блакитні каски”, коли здійснювалися конфлікти.

У такому випадку щодо найбільшої атомної станції до моменту передачі під контроль України могло б бути санкціоноване рішення: демілітаризація, виведення російських військ і як результат — здійснення місії ООН під егідою “блакитних шоломів”, плюс МАГАТЕ як моніторингова місія, плюс певний персонал з боку України.

Це могло б вивести за дужки ЗАЕС у тій ситуації, яка є до відновлення контролю України над окупованими територіями. Це було б абсолютним і адекватним рішенням у поточних умовах, розуміючи, що Росія веде терористичні дії.

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: Тиск на Москву потрібно посилювати

— Деякі санкції проти РФ не з’явилися в 12-му пакеті, тому що російське ядерне паливо купують деякі країни західної Європи. Вони не перейшли на інше паливо, чомусь уперто купують довгий час саме російське. І щоб не зупинилися їхні атомні електростанції, у них було таке прохання.

Недопуск експертів МАГАТЕ — це дуже серйозний сигнал. На нього потрібно реагувати. Реагувати як попередженням російської сторони в самому Відні, де розташована штаб-квартира МАГАТЕ, попередженням представників МАГАТЕ в самій Москві, тому що це — неприпустима ситуація.

Ситуація неприпустима, по-перше, тому, що Росія захопила чужу територію, а на чужій території — українській — ще встановлює свої правила тощо, які регулюються міжнародною угодою, стороною якої є Російська Федерація.

Якщо країна не збирається їх виконувати, нехай виходить із цієї угоди, але всі мають знати, що Росія виходить з організації МАГАТЕ з контролю над ядерною енергією. Тож це буде сигнал, який сприйме цілий світ і дасть оцінку діям Кремля.

Реакція має бути дипломатичною, політичною. Вона має бути твердою, ємною, де потрібно вказати що і як очікується від російської сторони. Там прохання просте — подивитися на об’єкт ЗАЕС, перевірити те, що все там у надійному стані і так далі.

Те, що туди не пускають експертів, свідчить про те, що щось вони приховують на території станції, або якісь там процеси відбуваються, які вони не хочуть, щоб міжнародна громадськість знала.

Читайте також: Некомпетентність співробітників “Росатому” та ядерний шантаж Кремля: експерти обговорили блекаут на Запорізькій АЕС

Прямий ефір